Connect with us

General

The girls track honor roll

Published

on

Though the track season was cut short, there were enough meets to put together a list of the top 10 times or marks in each event. The list is based off results in flrunners.com.

100 meters

Iyana Elston, Blake 12.12

Sophie Haag, Calvary Christian 12.15

Justyce Murphy, Hillsborough 12.30

Janaya Davis-Grainer, Admiral Farragut 12.35

Ella Tennant, River Ridge 12.36

Jadaah Wingfield, King 12.36

Shaniya Benjamin, Alonso 12.45

Jordyn Showers, Calvary Christian 12.45

Deborah Marlow, Steinbrenner 12.50

Chaze Wilson, Hillsborough 12.52

200

Shaniya Benjamin, Alonso 24.81

Iyana Elston, Blake 25.39

Ella Tennant, River Ridge 25.45

Areginae White, Hernando 25.50

Tytiana Wilson, Admiral Farragut 25.51

Nyla Thornton, Plant 25.61

Sophie Haag, Calvary Christian 25.75

Justyce Murphy, Hillsborough 25.78

Jadaah Wingfield, King 25.80

Serenity Brazell, Wharton 25.81

400

Shaniya Benjamin, Alonso 57.52

Tytiana Wilson, Admiral Farragut 58.07

Serenity Brazell, Wharton 58.13

Avrel Jean, Plant 58.49

Nia Randell, Hillsborough 58.97

Keleigh Scallon, Newsome 59.04

Justyce Murphy, Hillsborough 59.34

Claire Rain, Plant 59.45

Carsyn Martz, Berkeley Prep 59.60

Jasheena Owens, Central 59.69

100 hurdles

Anna Cincotta, East Lake 14.45

Kaycee Martin, Newsome 15.23

McKenzie Connor, Wharton 15.24

Jazmyn Wajd, Hillsborough 15.28

Kylie Clark, Newsome 15.48

Ally Aves, Berkeley Prep 15.48

Angel Parks, Bell Creek Academy 16.13

Lilou Segeman, Steinbrenner 16.22

Kat Fleming, Wiregrass Ranch 16.43

Jolie Caya, Admiral Farragut 16.62

300 hurdles

Ally Aves, Berkeley Prep 45.10

Anna Cincotta, East Lake 47.11

Ashleigh Lacey, Cypress Creek 47.25

Kat Fleming, Wiregrass Ranch 47.27

Jazmyn Wajd, Hillsborough 47.34

Alysia Graham, Nature Coast 48.03

McKenzie Connor, Wharton 48.30

Hannah Rummelhagen, East Lake 48.95

Ellis Weekley, Berkeley Prep 49.12

Paige Rodriguez, Tampa Prep 49.27

800

Keleigh Scallon, Newsome 2:15.29

Taylor Stone, Osceola 2:16.96

Jacquelyn Abanses, Steinbrenner 2:18.91

Emma Solis, Newsome 2:19

Megan Hughes, Academy of the Holy Names 2:19.83

Serenity Brazell, Wharton 2:21.22

Kendall Hughes, Newsome 2:22.52

Kylie Kanaar, Springstead  2:23.19

Carsyn Martz, Berkeley Prep 2:23.22

Elizabeth Eudaly, Plant 2:23.72

1,600

Alyssa Hendrix, Riverview 5:02.74

Taylor Stone, Osceola 5:02.97

Jacquelyn Abanses, Steinbrenner 5:06.54

Mary Ellen Eudaly, Plant 5:08.93

Parker Valby, East Lake 5:10.16

Andrea Ballestero, Osceola 5:11.42

Liina Winborn, Sunlake 5:13.19

Keleigh Scallon, Newsome 5:15.04

Emma Solis, Newsome 5:15.90

Eliana Black, Cambridge 5:16.23

3,200

Alyssa Hendrix, Riverview 10:40.47

Parker Valby, East Lake 10:40.97

Liina Winborn, Sunlake 11:00.79

Jacquelyn Abanses, Steinbrenner 11:06.26

Taylor Stone, Osceola 11.07.84

Mary Ellen Eudaly, Plant 11:13.71

Eliana Black, Cambridge Christian 11:23.87

Lydia Friedman, Cambridge Christian 11:25.56

Andrea Ballestero, Osceola 11:26.09

Emma Solis, Newsome 11:28.69

Discus

Meredith Adams, Calvary Christian 46.18 meters

Akari Issac, Tampa Bay Tech 38.28

Leah Brown, Largo 36.95

Johntavia Shaw, Countryside 36.9

Tallia Russell, Springstead 32.87

Morgan Wood, Boca Ciega 30.78

Osbyanna Green, Boca Ciega 30.47

Maddie Kurtz, Academy of the Holy Names 29.83

Rachel Garrison, Steinbrenner 29.82

Angelia Figueroa, Fivay 29.59

Shot put

Akari Issac, Tampa Bay Tech 11.89 meters

Johntavia Shaw, Countryside 10.97

I’riel Hall, Palm Harbor University 10.79

Chaise Campbell, Shorecrest 10.76

Tallia Russell, Springstead 10.72

Winter Whipple, Gaither 10.28

Maddie Kurtz, Academy of the Holy Names 10.17

Brianna Mobley, Hernando 10.11

Jayla Troupe, Hillsborough 10.04

Adorina Lee, Bishop McLaughlin 9.97

High jump

Margaux Shelton, Plant 1.62 meters

Jazmyn Wajd, Hillsborough 1.57

Ryan Parson, Steinbrenner 1.56

Taylor Graves, Land O’Lakes 1.53

Nyla Fulvi, Keswick Christian 1.53

Ryelynn Hazard, Nature Coast 1.53

Rebecca Bach, Steinbrenner 1.52

Katryna Adamski, Mitchell 1.52

Olivia Aniol, Steinbrenner 1.52

Myriam Marc, St. Petersburg 1.48

Noelle O’Brien, Northside Christian 1.48

Charlize Soares, Springstead 1.48

Long jump

Anna Cincotta, East Lake 5.76 meters

Jordyn Showers, Calvary Christian 5.69

Areginae White, Hernando 5.64

Breyanna Chambliss, Pinellas Park 5.36

Shaniya Benjamin, Alonso 5.30

Avriel James, Robinson 5.25

Mykaylyn Davis, Seffner Christian 5.23

Tionna Waters, Carrollwood Day 5.16

Rayna Lewis, Blake 5.14

Gianna Levy, Sunlake 5.12

Triple jump

Areginae White, Hernando 11.35 meters

Nyah Brown, Largo 11.16

Jordyn Showers, Calvary Christian 11.13

Shaniya Benjamin, Alonso 11.0

Jazmyn Wajd, Hillsborough 11.0

Grace Lathrop, Northside Christian 10.83

Tionna Waters, Carrollwood Day 10.79

Janae Cotner, Sunlake 10.75

Ally Aves, Berkeley Prep 10.69

Kathryn Ohme, Newsome 10.58

Shanya Luke, Lennard 10.57

Pole vault

Kylie Clark, Newsome 3.66 meters

Rebekah Hurwitz, Steinbrenner 3.51

Kendall Sandusky, Gaither 3.51

Marley Derigo, Wharton 3.51

Juliette Pacheco, Sunlake 3.50

Elizabeth Lydon, Gaither 3.40

Natalya Zavala, Hillsborough 3.40

Ava LaBrant, Indian Rocks Christian 3.05

D’Nysha Brightful, King 3.05

Olivia Rodriguez, Clearwater Central Catholic 2.90

Skylin Spencer, Mitchell 2.90

Ryleigh McElroy, Steinbrenner 2.90

4×100

Robinson 50.03

Hillsborough 50.07

Admiral Farragut 50.25

Alonso 50.40

Largo 50.42

Tampa Bay Tech 50.52

River Ridge 50.62

Zephyrhills 50.78

Calvary Christian 51.00

Wesley Chapel 51.04

4×400

Newsome 4:09.25

Admiral Farragut 4:09.37

Hillsborough 4:10.56

Berkeley Prep 4:12.27

Wharton 4:13.47

Armwood 4:14.11

Springstead 4:14.60

Land O’ Lakes 4:14.70

King 4:16.38

Plant 4:16.94

4×800

Newsome 9:45.77

Plant 9:57.41

Cambridge Christian 10:04.28

Wharton 10:12.81

Sunlake 10:21.72

St. Petersburg 10:23.10

King 10:30.30

Academy of the Holy Names 10:33.89

Springstead 10:36.88

East Lake 10:37.70

Continue Reading
Advertisement

Football

Football: Friday night scoreboard

Published

on

Final Tampa Bay Tech 21, Wharton 12

Final St. Petersburg Catholic 47, Bishop McLaughlin 15

Final Gibbs 50, Gulf 21

Final Countryside 28, Sunlake 7\

Final Berkeley Prep 49, New Orleans Newman 24

Final Zephyrhills Christian 30, Bradenton Christian 7

Final Boca Ciega 28, Seminole 21

Final Lakeland Christian 38, Calvary Christian 13

Final Clearwater 48, Tarpon Springs 7

Final Clearwater Central Catholic 56, Kissimmee Gateway 0

Final Northeast 21, Hollins 20

Final Sumner 14, Braden River 10

Final Legacy Charter 21, Indian Rocks Christian 14

Final Mount Dora Christian 48, Keswick Christian 0

Final Seffner Christian 62, St. Joseph Academy 16

Final Zephyrhills 35, Nature Coast 0

Final Largo 25, Sickles 7

Final Osceola 48, St. Petersburg 9

Final Steinbrenner 35, Chamberlain 21

Final Carrollwood Day 42, Cambridge Christian 7

Final Tampa Catholic 38, Winter Haven 0

Final Land O’ Lakes 36, Pasco 0

Final Jesuit 44, Blake 0

Final Armwood 41, Wiregrass Ranch 11

Final Palmetto 23, Bloomingdale 3

4th Q Alonso 52, Robinson 17

Final Plant City 31, Plant 24

Final Wesley Chapel 44, Hudson 6

Final Newsome 55, Riverview 7

Final Pinellas Park 46, Palm Harbor University 0

Final Fivay 27, Freedom 25

Final Bradenton Manatee 29, East Bay 13

Final Dunedin 48, Anclote 22

Final Spoto 46, Brandon 0

Final Durant 49, Middleton 6

Final Cypress Creek 43, Weeki Wachee 0

Final Lennard 33, Jefferson 31

Final Gaither 48, Leto 7

Final McCallie (Tenn.) 47, Clearwater Academy 14

Continue Reading

General

The Hillsborough County Football Player of the Week

Published

on

LB/S Cole Highsmith, Jr., Plant City

After becoming a starter as a sophomore last season, Cole Highsmith took on a more prominent role as one of the leaders of Plant City’s defense. 

He took on that task by making play after play. 

This season, Highsmith has recorded 73 tackles and six sacks. Those totals already surpassed what he ended up with last year. 

Against Bloomingdale two weeks ago, Highsmith had 13 tackles, two sacks and an interception to lead the Raiders to victory. 

Fans paid attention. Highsmith received 50 percent of the votes (746) in the Hillsborough County football player of the week poll to beat out Wharton’s Daveon Crouch, who had 25 percent (376 votes). 

Continue Reading

General

Thursday night football forecast

Published

on

Seffner Christian (2-3) at St. Petersburg Catholic (3-3), 7

After starting 2-0, the visiting Crusaders have lost three straight. The host Barons, meanwhile, have rebounded from a 1-2 start to win two of their last three games. 

Putnam’s prediction: St. Petersburg Catholic 30-28

Gibbs (3-3) at Tarpon Springs (3-3), 7

An important Class 5A, District 10 game for both teams not only to stay in the mix for a title but also to get above .500 for the season. 

Putnam’s prediction: Gibbs 34-21 

Clearwater (5-1) at Anclote (1-5), 7:30

The Tornadoes have won five straight and are the clear favorite to the Class 5A, District 10 title. The host Sharks are on a two-game losing streak. 

Putnam’s prediction: Clearwater 42-7

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps