Class 4A district volleyball breakdown

General Volleyball

The schedules

Class 4A, District 6

2020 Girls Volleyball District Tournaments 4A District 6

Class 4A, District 7

2020 Girls Volleyball District Tournaments 4A District 7

The stats

4A area leaders compiled by MaxPreps

Hitting percentage

.366 Erika Spankus, Tarpon Springs

.321 Camryn McClendon, Academy of the Holy Names

.310 Chloe Danielson

.280 Gabrielle Spankus, Tarpon Springs

.275 Emma Hennessee, Tampa Catholic

Kills

184 Kristen Pizzano, Weeki Wachee

167 Kinsley Warbritton, Academy of the Holy Names

147 Campbell Halme, Academy of the Holy Names

145 Emma Hennessee, Tampa Catholic

136 Camille McClendon, Academy of the Holy Names

Assists

479 Nicla Gentile, Weeki Wachee

321 Morgan Garlick, Academy of the Holy Names

223 Angalina Bradford, Anclote 

210 Jordan Danielson, Wesley Chapel

208 Janessa Bailey, Academy of the Holy Names

Aces

40 Grace Colleran, Weeki Wachee

36 Jordan Danielson, Wesley Chapel

35 Gabrielle Spankus, Tarpon Springs

33 Kinsley Warbritton, Academy of the Holy Names

33 Taylor Marks, Wesley Chapel

Blocks

45 Chloe Danielson, Wesley Chapel

39 Amiya Oliver, Wesley Chapel

36 Mia Zazzero, Wesley Chapel

33 Camryn McClendon, Academy of the Holy Names

31 Camille McClendon, Academy of the Holy Names

Digs

252 Victoria Gray, Weeki Wachee

222 Olivia Mortellaro, Academy of the Holy Names

157 Brooke Ashkenase, Wesley Chapel

155 Aeryn Koon, Anclote

153 Kinsley Warbritton, Academy of the Holy Names

The team rankings

4A state top 25 (compiled by MaxPreps)

1. Alachua Santa Fe

Record: 17-8

Ranking: 27.3

Strength of schedule: 21.1 

2. Jacksonville Bishop Kenny

Record: 14-8

Ranking: 23.4

Strength of schedule: 19.8 

3. Weeki Wachee

Record: 13-0

Ranking: 22.9

Strength of schedule: 1.8 

4. Academy of the Holy Names

Record: 13-8

Ranking: 21.9

Strength of schedule: 17.4 

5. Santa Rosa Beach South Walton

Record: 12-4

Ranking: 17.2

Strength of schedule: 18.1 

6. Citrus

Record: 11-2

Ranking: 16.6

Strength of schedule: 2.5 

7. Pensacola

Record: 6-2

Ranking: 15.2

Strength of schedule: 4.1 

8. Jacksonville Bolles

Record: 10-10

Ranking: 14.9

Strength of schedule: 14.8 

9. Yulee

Record: 12-5

Ranking: 13.9

Strength of schedule: 6.8 

10. Wesley Chapel

Record: 14-4

Ranking: 13.5

Strength of schedule: 1.1 

11. Satellite Beach Satellite

Record: 8-4

Ranking: 11-2

Strength of schedule: 6.4 

12. St. Augustine Menendez

Record: 7-9

Ranking: 10.8

Strength of schedule: 11.9 

13. Lakeland McKeel

Record: 12-4

Ranking: 10.7

Strength of schedule: 2.7

14. Tampa Catholic

Record: 5-13

Ranking: 9.4

Strength of schedule: 16.5 

15. LaBelle

Record: 10-9

Ranking: 8.6

Strength of schedule: 6.3 

16. Orlando Bishop Moore

Record: 10-3

Ranking: 7.6

Strength of schedule: -0.8 

17. Miami St. Brendan

Record: 3-3

Ranking: 7.4

Strength of schedule: 7.8 

18. Glen St. Mary Baker County

Record: 9-6

Ranking: 7.3

Strength of schedule: 3.9 

19. Fort Lauderdale Cardinal Gibbons

Record: 1-3

Ranking: 7.2

Strength of schedule: 20.3 

20. Panama City North Bay Haven Academy

Record: 11-6

Ranking: 6.8

Strength of schedule: 3.4

21. Tavares

Record: 10-4

Ranking: 6.2

Strength of schedule: -4.3 

22. Miami LaSalle

Record: 7-2

Ranking: 6.0

Strength of schedule: -3.9 

23. Orlando Lake Highland Prep

Record: 6-4

Ranking: 5.8

Strength of schedule: 1.7 

24. Tarpon Springs

Record: 7-8

Ranking: 5.7

Strength of schedule: 6.9 

25. Key West

Record: 6-3

Ranking: 5.3

Strength of schedule: -0.5