Connect with us

Football

Friday night rewind

Published

on

Scoreboard

Gaither 17, Armwood 10

Bloomingdale 39, Lakeland 14

Sarasota Riverview 26, Newsome 13

Cambridge Christian 14, Carrollwood Day 11

Jesuit 69, Gibbs 6

Berkeley Prep 34, Lakeland Christian 28

Lakewood Ranch 34, Hollins 12

Clearwater Academy 60, Surge Academy 0

Indian Rocks 47, Out-of-Door 7

Hudson 29, Dunedin 28

St. Petersburg Catholic 42, Bishop McLaughlin 14

Seffner Christian 14, Cardinal Mooney 9

Anclote 28, Tarpon Springs 13

Lennard 51, Haines City 0

Zephyrhills 35, River Ridge 24

Steinbrenner 34, Palm Harbor 8

Wiregrass Ranch 42, Land O’ Lakes 7

Mitchell 47, Sunlake 0

Northside 36, Keswick Christian 14

Nature Coast 42, Lecanto 0

CCC 38, Pasco 21

Springstead 40, Citrus 0

Crystal River 7, Weeki Wachee 0

Wharton 10, Plant 0

Durant 51, Strawberry Crest 0

Hillsborough 52, King 18

Wesley Chapel 26, Gulf 8

Middleton 18, Spoto 0

Sarasota 45, Zephyrhills Chr. 22

East Lake 43, Leto 20

Plant City 35, Kathleen 13

Fivay 36, Cypress Creek 11

Robinson 42, Bayshore 0

Jefferson 25, East Bay 19 (2 OT)

Ridge Community 45, Riverview 42

Blake 28, Brandon 0

Oak Hall 42, Shorecrest 8

Prime time teams

Gaither: The Cowboys were calling this their statement game and they certainly made one by applying constant defensive pressure to exact revenge from last year’s loss to beat Armwood 17-10. 

Bloomingdale: The Bulls also got some payback by routing Lakeland 39-14. It is Bloomingdale’s first win against the Dreadnaughts since 1983 and puts the Bulls in a position to be the top team coming out of the ultra-competitive Class 7A, Region 3. 

Cambridge: The Lancers dealt with a coaching change and the loss of a few players who transferred during the offseason. Still, under new coach Chad Walker, they have thrived and are now one of the frontrunners to get through the Class 2A, Region 3 bracket after knocking off Carrollwood Day 14-11.  

East Lake: After starting 2-3, the Eagles have won three straight after beating Leto 43-20. That gives East Lake some much-needed momentum heading into this week’s game against Pinellas Park. 

Pinellas Park: The running game is starting to click. And the pass rush has been relentless. It all adds up to a two-game win streak in which the Patriots outscored Sunlake and Sickles by a combined  69-7. 

Zephyrhills: After an 0-2 start, the Bulldogs have won four straight, the biggest coming against River Ridge (35-24) on Friday that would have clinched a district title for Zephyrhills if there was one this season. 

Prime time performers

RB Austin Blandford, Sr., Fivay: Scored on a run and a reception on offense and added a defensive touchdown with an interception return against Cypress Creek. 

DB Jaiden Bivens, Jr., Cambridge Christian: Recovered two fumbles to help the Lancers beat Carrollwood Day. 

DB Tyler Corish, Sr., Jesuit: Returned two interceptions for touchdowns against Gibbs and has three defensive scores in as many weeks. 

QB Emery Floyd, Sr., Wharton: Threw for 133 yards, as the lone touchdown, in a win over Plant. 

SB Tre Gallimore, Sr., Zephyrhills: Ran for a 55-yard touchdown and added another score on a 57-yard reception to help the Bulldogs beat River Ridge. 

DL Mykel McBurrows, Sr., Pinellas Park: Record four sacks against Sickles and has eight in the past two games.  

RB Kinyatah Morgan, Sr., Nature Coast: Scored twice, including on a 50-yard run, in a win over Lecanto.

QB Carson Mohler, Jr., Plant City: Came in for relief at quarterback and threw two touchdown passes in the win against Lakeland Kathleen. 

QB Dylan Oester, Sr., Dunedin: Set the school single-season record with his 18th touchdown pass against Hudson. 

RB Ricky Parks, Sr., Gaither: The Utah commit scored both the Cowboys touchdowns on the ground against Armwood. 

QB Caleb Pierce, Jr., Hillsborough: Threw for 254 yards and four touchdowns in the win over King. 

QB Tre Simmons, Sr., Bloomingdale: Threw for 210 yards and two touchdowns in the win over Lakeland. 

QB Jack Smitherman, Sr., Lakewood: Completed all five of his passes for 190 yards and four touchdowns before being relieved in Thursday’s rout over St. Petersburg. 

QB Chris Stephenson, So., Cambridge: Ran for two touchdowns in the win over Carrollwood Day. 

DL Tawfiq Thomas, Jr., Gaither: Showed off his hands by picking off two passes, the last one to seal a victory over Armwood. 

RB Raymond Walker, Sr., St. Petersburg Catholic: Scored three touchdowns (two rushing, one receiving) in a win over Bishop McLaughlin.

QB Hunter Young, Jr., Hudson: Threw for 199 yards and three touchdowns in the win over Dunedin. 

Still perfect

Nine area teams still are undefeated. They have either one of two regular season games left depending on if they drew a play-in game for the opening round of the playoffs to try and keep their perfect regular seasons intact. 

Bloomingdale (6-0)

Remaining schedule: Friday at Strawberry Crest (0-6); Nov. 6 vs. Steinbrenner (3-2). 

Calvary Christian (6-0)

Remaining schedule: Friday at Trinity Catholic (3-3); Nov. 6 at Land O’ Lakes (1-3)

Cambridge (7-0)

Remaining schedule: Friday vs. Orlando Christian Prep (5-1); Nov. 6 at Lakeland Victory Christian (4-3)

Gaither (6-0)

Remaining schedule: Friday vs. Freedom (0-6)

Jesuit (8-0)

Remaining schedule: Thursday at Bradenton Bayshore (0-6); Nov. 6 at Tampa Catholic (4-1)

Lakewood (5-0)

Remaining schedule: Friday vs. Largo (3-3); Nov. 6 at Plant (1-4)

Mitchell (6-0)

Remaining schedule: Friday at Sickles (2-4); Nov. 6 vs. Wesley Chapel (3-2)

Nature Coast (5-0)

Remaining schedule: vs. Crystal River (2-2); at Weeki Wachee (2-3)

Wharton (6-0)

Remaining schedule: Friday at Steinbrenner (3-2); Nov. 6 vs. Durant (3-3)

Continue Reading
Advertisement

Football

Football: Friday night rewind

Published

on

Scoreboard

Thursday (Oct. 14)

Seffner Christian 49, St. Petersburg Catholic 0

Gibbs 38, Tarpon Springs 7

Clearwater 61, Anclote 6

Pinellas Park 49, Hollins 6

Friday (Oct. 15)

Lakewood 56, Hardee 21

Dunedin 32, Gulf 31

Zephyrhills Christian 52, North Florida Educational Institute 12

Boca Ciega 21, Northeast 13

Geneva Classical 50, Hernando Christian 31

Lakeside Christian 64, World of Knowledge 6

Shorecrest 61, Academy at the Lakes 7

Alonso 46, Palm Harbor University 39

Steinbrenner 24, East Lake 14

Indian Rocks Christian 35, Sarasota Out-of-Door 21

Northside Christian 56, Keswick Christian 7

Oasis 21, Bishop McLaughlin 18

Sarasota Cardinal Mooney 27, Cambridge Christian 7

River Ridge 57, Fivay 14

Plant 35, Riverview 16

Tampa Bay Tech 34, Wiregrass Ranch 12

Chamberlain 42, Robinson 14

Berkeley Prep 30, Lakeland Victory Christian 0

Armwood 19, Bloomingdale 8

Sumner 64, Brandon 0

Braden River 32, Clearwater Central Catholic 29

Jesuit 24, Jefferson 0

Seminole 24, St. Petersburg 21

Wharton 42, Strawberry Crest 6

Gaither 37, Sickles 0

Largo 35, Mitchell 28

Tampa Catholic 58, Land O’ Lakes 21

Springstead 48, Central 0

Bradenton Manatee 34, Lennard 26

Durant 29, Plant City 6

Zephyrhills 44, Cypress Creek 3

Hillsborough 78, Blake 0

Belleview 58, Pasco 6

Palmetto 19, East Bay 13

Sunlake 44, Freedom 26

Nature Coast 64, Hudson 57

Wesley Chapel 35, Weeki Wachee 0

Middleton 44, King 7

Bradenton Southeast 39, Spoto 0

Lakeland Kathleen 24, Hernando 0

Prime time performers

LB/TE Justin Anderson, Sr., Hillsborough: Had three tackles for loss, a sack, a forced fumble and a recovered fumble on defense and scored once on offense in a win over Blake.

QB Jake Bechtel, Jr., East Lake: Threw for 243 yards and a touchdown in a loss to Steinbrenner. 

CB Michael Boone, Sr., Tampa Bay Tech: Returned the opening kickoff of the second half 75 yards for a touchdown in a win over Wiregrass Ranch. 

DL Keyon Clark, Sr., Tampa Bay Tech: Recorded two sacks in a win over Wiregrass Ranch. 

QB Anthony Colandrea, Sr., Lakewood: Threw for 430 yards and six touchdowns in a win over Hardee. 

DB Jayden Cornelius, Fr., Durant: Picked off two passes in a win over Plant City. 

RB Christian Cromer, So., Nature Coast: Ran for 379 yards and four touchdowns on 24 carries in a win over Hudson.

QB Ethan Fahey, Sr., Nature Coast: Ran for 200 yards and three touchdowns on 20 carries and threw for 100 and another score in a win over Hudson.

LB Niko Ferrero, So., Mitchell: Recorded seven tackles and had a sack and a fumble recovery in a loss to Largo.

ATH Chris Ferrini, Sr., Mitchell: Ran for 62 yards and two touchdowns on offense and had nine tackles on defense in a loss to Largo.

DL/LB MJ Harrell, Sr., Boca Ciega: Returned an interception for a touchdown in the second half that gave the Pirates the cushion they needed to beat previously undefeated Northeast. 

QB Gavin Henley, Sr., Lennard: Threw for 212 yards and three touchdowns and ran for another 79 and a score in a loss to Bradenton Manatee.

WR/CB Michael Jelks, So., Dunedin: Had four catches for 172 yards and two touchdowns in a win over Gulf. 

ATH Nate Johnson, Jr., Clearwater Central Catholic: Had two long touchdown runs in a loss to Braden River. 

QB Luke Knight, So., Jesuit: Threw for two touchdowns in a win over Jefferson. 

QB Jack Lennon, Sr., Plant: Threw for 146 yards and two touchdowns and ran for another 55 in a win over Riverview.

WR Colin MacLean, Sr., East Lake: Hauled in a 64 yard pass for a touchdown in a loss to Steinbrenner. 

QB Aidan MacLean, Sr., Clearwater: Completed all six of his passes for 156 yards and five touchdowns in a win over Anclote. 

RB Mario Mayo, Jr., Tampa Catholic: Ran for 215 yards and two touchdowns on 16 carries in a win over Land O’ Lakes. 

RB Lance Miller, Sr., Dunedin: Ran for 149 yards on 19 carries in a win over Gulf. 

WR Ha’Keem Monoe, Sr., Lennard: Had five catches for 57 yards and two touchdowns in a loss to Bradenton Manatee.

RB Markese Norfleet, Jr., Northeast: Ran for more than 100 yards and a touchdown in a loss to Boca Ciega. 

QB Rickeem Parks, Sr., Wharton: Ran for two touchdowns and threw for another in a win over Strawberry Crest. 

RB Chris Perkins, Sr., Plant: Ran for 91 yards and three touchdowns on 15 carries in a win over Riverview.

DE/RB Deondre Randall, Sr., Largo: Recorded three sacks, forced two fumbles and recovered one that was returned for a touchdown on defense and scored two rushing touchdowns on offense in a win over Mitchell. 

QB Brady Shaffer, So., Palm Harbor University: Threw for 152 yards and two touchdowns in a loss to Alonso.

QB Parker Stirnkorb, Jr., Dunedin: Threw for 260 yards and three touchdowns in a win over Gulf. 

DB RJ Stroud, Jr., Armwood: Returned an interception for a touchdown that helped clinch a win over Bloomingdale. 

RB Jaylin Thomas, Sr., Zephyrhills: Ran for 145 yards and three touchdowns on 11 carries added another score on a reception, all in the first quarter, of a win over Cypress Creek.

P Griffin Wiltse, Sr., Steinbrenner: Averaged 47 yards on his three punts in a win over East Lake.

RB Luke Yoder, Jr., Palm Harbor University: Ran for 151 yards and two touchdowns on 27 carries in a loss to Alonso.

QB Hunter Young, Sr., Hudson: Accounted for eight touchdowns (five passing, three rushing), as well as a 2-point conversion, in a loss to Nature Coast.

Up next

Thursday (Oct. 21)

Springstead at Lecanto, 7

Friday (Oct. 22)

Lakeside Christian at Foundation Christian, 4

Osceola at St. Petersburg, 7

Keswick Christian at Mount Dora Christian, 7

Clearwater Central Catholic at Kissimmee Gateway, 7

Pinellas Park at Palm Harbor University, 7

Sunlake at Countryside, 7

St. Petersburg Catholic at Bishop McLaughlin, 7

Tarpon Springs at Clearwater, 7

Academy at the Lakes at Ocala St. John Lutheran, 7

Legacy Charter at Indian Rocks Christian, 7

Seffner Christian at St. Joseph Academy, 7

Calvary Chapel Academy at Canterbury, 7

Cambridge Christian at Carrollwood Day, 7

Seminole at Boca Ciega, 7

Hollins at Northeast, 7

Lakeland Christian at Calvary Christian, 7

Winter Haven at Tampa Catholic, 7

Lennard at Jefferson, 7:30

Blake at Jesuit, 7:30

Middleton at Durant, 7:30

Sickles at Largo, 7:30

Hillsborough at King, 7:30

Gulf at Gibbs, 7:30

Dunedin at Anclote, 7:30

Hudson at Wesley Chapel, 7:30

Wiregrass Ranch at Armwood, 7:30

Gaither at Leto, 7:30

Zephyrhills Christian at Bradenton Christian, 7:30

Land O’ Lakes at Pasco, 7:30

Riverview at Newsome, 7:30

Chamberlain at Steinbrenner, 7:30

Gainesville Christian Community at Hernando Christian, 7:30

Tampa Bay Tech at Wharton, 7:30

Plant at Plant City, 7:30

East Bay at Bradenton Manatee, 7:30

Sumner at Braden River, 7:30

Brandon at Spoto, 7:30

Freedom at Fivay, 7:30

Cypress Creek at Weeki Wachee, 7:30

Zephyrhills at Nature Coast, 7:30

Robinson at Alonso, 7:30

Palmetto at Bloomingdale, 7:30

Berkeley Prep at New Orleans Newman, 7

Clearwater Academy at McCallie (Tenn.), 7:30

Continue Reading

Football

Friday night scoreboard

Published

on

Final Lakewood 56, Hardee 21

Final Dunedin 32, Gulf 31

Final Zephyrhills Christian 52, North Florida Educational Institute 12

Final Boca Ciega 21, Northeast 13

Final Alonso 46, Palm Harbor University 39

Final Steinbrenner 24, East Lake 14

Final Indian Rocks Christian 35, Sarasota Out-of-Door 21

Final Sarasota Cardinal Mooney 27, Cambridge Christian 7

Final River Ridge 57, Fivay 14

Final Plant 35, Riverview 16

Final Tampa Bay Tech 34, Wiregrass Ranch 12

Final Chamberlain 42, Robinson 14

Final Berkeley Prep 30, Lakeland Victory Christian 0

Final Armwood 19, Bloomingdale 8

Final Sumner 64, Brandon 0

Final Braden River 32, Clearwater Central Catholic 29

Final Jesuit 24, Jefferson 0

Final Seminole 24, St. Petersburg 21

Final Wharton 42, Strawberry Crest 6

Final Gaither 37, Sickles 0

Final Largo 35, Mitchell 28

Final Tampa Catholic 58, Land O’ Lakes 21

Final Bradenton Manatee 34, Lennard 26

Final Durant 29, Plant City 6

Final Zephyrhills 44, Cypress Creek 3

Final Hillsborough 78, Blake 0

Final Belleview 58, Pasco 6

Final Palmetto 19, East Bay 13

Final Sunlake 44, Freedom 26

Final Nature Coast 64, Hudson 57

Final Wesley Chapel 35, Weeki Wachee 0

Final Middleton 44, King 7

Final Bradenton Southeast 39, Spoto 0

Final Lakeland Kathleen 24, Hernando 0

Continue Reading

Football

Friday night football forecast

Published

on

Must-see matchups

Northeast (6-0) at Boca Ciega (4-2), 7

A win would all but clinch the Class 6A, District 11 title for the Vikings. That could be tough considering Northeast is dealing with some injuries. 

Putnam’s prediction: Boca Ciega 21-20

Steinbrenner (3-4) at East Lake (2-5), 7

The winner becomes the overwhelming favorite to take the Class 8A, District 11 title. 

Putnam’s prediction: Steinbrenner 17-13

Armwood (4-2) at Bloomingdale (3-3), 7:30

The Hawks won both meetings in 2019. The Bulls won both meetings last season. The stakes are not as high this time around with neither team in the same district but still a riveting rivalry. 

Putnam’s prediction: Armwood 27-21

Nature Coast (4-2) at Hudson (5-1), 7:30

The Sharks already have a loss in Class 5A, District 9 play and cannot afford another if they want to stay within striking distance of the Cobras and Zephyrhills at the top of the standings. 

Putnam’s prediction: Nature Coast 24-21

Largo (2-4) at Mitchell (6-1), 7:30

This is a must-win for the Packers to have any shot at the Class 7A, District 9 title.

Putnam’s prediction: Mitchell 20-14

Tampa Bay Tech (6-0) at Wiregrass Ranch (4-1), 7:30

A Titans win would set up a showdown with Wharton next week to decide the Class 7A, District 10 title. This matchups features two differing styles on offense with Tampa Bay Tech’s ground attack going up against the Bulls’ aerial assault.  

Putnam’s prediction: Tampa Bay Tech 28-21

Plant City (4-2) at Durant (6-1), 7:30

The host Cougars already have a loss in Class 8A, District 10 and cannot afford another one to keep their title hopes alive. 

Putnam’s prediction: Durant 17-16

Tampa Catholic (3-2) at Land O’ Lakes (6-0), 7:30

This is the Gators’ toughest test so far this season, one that could end up derailing their perfect regular season. 

Putnam’s prediction: Tampa Catholic 34-28

East Bay (5-1) at Palmetto (2-3), 7:30

A pivotal Class 7A, District 11 matchup the visiting Indians need to keep their district title hopes alive. 

Putnam’s prediction: Palmetto 14-13 

Braden River (5-0) at Clearwater Central Catholic (4-2), 7:30

The tough schedule continues for the Marauders who face the undefeated the Pirates. 

Putnam’s prediction: Clearwater Central Catholic 21-16

The remaining schedule

Bishop McLaughlin at Oasis, 7

Putnam’s prediction: Bishop McLaughlin 21-19

Cambridge Christian at Sarasota Cardinal Mooney, 7

Putnam’s prediction: Sarasota Cardinal Mooney 38-20

Berkeley Prep at Lakeland Victory Christian, 7

Putnam’s prediction: Berkeley Prep 34-7

Indian Rocks Christian at Sarasota Out-of-Door, 7

Putnam’s prediction: Indian Rocks Christian 21-14

Alonso at Palm Harbor University, 7

Putnam’s prediction: Palm Harbor University 16-14

Keswick Christian at Northside Christian, 7

Putnam’s prediction: Northside Christian 37-31

St. Petersburg at Seminole, 7

Putnam’s prediction: Seminole 28-7

Academy at the Lakes at Shorecrest, 7

Putnam’s prediction: Shorecrest 35-21

Zephyrhills Christian at North Florida Educational Institute, 7

Putnam’s prediction: Zephyrhills Christian 42-21

Hardee at Lakewood, 7

Putnam’s prediction: Lakewood 24-6

Central at Springstead, 7:30

Putnam’s prediction: Springstead 35-0

Bradenton Manatee at Lennard, 7:30

Putnam’s prediction: Lennard 35-21

Wharton at Strawberry Crest, 7:30

Putnam’s prediction: Wharton 35-0

Spoto at Bradenton Southeast, 7:30

Putnam’s prediction: Bradenton Southeast 20-14

Brandon at Sumner, 7:30

Putnam’s prediction: Sumner 41-7

Zephyrhills at Cypress Creek, 7:30

Putnam’s prediction: Zephyrhills 27-16

King at Middleton, 7:30

Putnam’s prediction: King 28-20

Blake at Hillsborough, 7:30

Putnam’s prediction: Hillsborough 34-6

Plant at Riverview, 7:30

Putnam’s prediction: Plant 35-14

Robinson at Chamberlain, 7:30

Putnam’s prediction: Chamberlain 27-14

Gulf, at Dunedin 7

Putnam’s prediction: Dunedin 21-12

Jesuit at Jefferson, 7:30

Putnam’s prediction: Jesuit 31-7

Freedom at Sunlake, 7:30

Putnam’s prediction: Sunlake 21-6

Sickles at Gaither, 7:30

Putnam’s prediction: Gaither 28-27

Pasco at Belleview, 7:30

Putnam’s prediction: Belleview 35-0

Fivay at River Ridge, 7:30

Putnam’s prediction: River Ridge 41-14

Wesley Chapel at Weeki Wachee, 7:30

Putnam’s prediction: Wesley Chapel 28-0

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps