Connect with us

Boys Basketball

Tuesday sports schedule

Published

on

Boys basketball

Cambridge Christian at Brandon Academy, 5

Community Christian at Keswick Christian, 5:30

American Collegiate at Elevation Prep, 6

Blake at Spoto, 6:30

Leto at East Bay, 6:30

Plant City at Wharton, 6:30

Hillsborough at Bloomingdale, 6:30

Robinson at Chamberlain, 6:30

Bradenton Christian at Zephyrhills Christian, 6:30

Academy at the Lakes at Lakeside Christian, 6:30

Alonso at Freedom, 6:30

Gaither at Riverview, 6:30

Durant at Lennard, 6:30

Jefferson at Sumner, 6:30

Brandon at Strawberry Crest, 6:30

Tampa Bay Tech at King, 7

Clearwater Academy at Oldsmar Christian, 7

Sickles at Newsome, 7

Steinbrenner at Armwood, 7

Boca Ciega at Bradenton Bayshore, 7

Carrollwood Day at Mount Dora Christian, 7

Sarasota Christian at Bell Creek Academy, 7:30

Meadowbrook Academy at Hernando Christian Academy, 7:30

Gulf at Land O’ Lakes, 7:30

Calvary Christian at Bishop McLaughlin, 7:30

Largo at Lakewood, 7:30

Northside Christian at St. Petersburg Catholic, 7:30

Hollins at East Lake, 7:30

Anclote at Hudson, 7:30

Citrus at Nature Coast, 7:30

Cypress Creek at Pasco, 7:30

Lecanto at Central, 7:30

Hernando at Weeki Wachee, 7:30

Crystal River at Springstead, 7:30

Indian Rocks Christian at Canterbury, 7:30

Bradenton Saint Stephen’s at Bayshore Christian, 7:30

St. Petersburg at Pinellas Park, 7:45

Osceola at Tarpon Springs, 7:45

Northeast at Palm Harbor University, 7:45

Tampa Prep at McKeel Academy, 7:45

Boys soccer

Brooks DeBartolo at Universal Academy, 4

Cambridge Christian at Bell Creek Academy, 4

Lennard at Sumner, 6

Durant at Bloomingdale, 6

Newsome at Spoto, 6

King at Middleton, 6

Hernando Christian at Bayshore Christian, 6

Hillsborough at Strawberry Crest, 6

Clearwater Central Catholic at Tampa Prep, 6

Tampa Catholic at Tampa SLAM, 6

Calvary Christian at Berkeley Prep, 6

Chamberlain at Wharton, 6

Gaither at Sickles, 6

Plant City at Riverview, 6

Freedom at Tampa Bay Tech, 6

Boca Ciega at Gibbs, 6:30

Fivay at Pasco, 6:30

Shorecrest at Sarasota Out-of-Door, 7

Northside Christian at Keswick Christian, 7

St. Petersburg Catholic at Indian Rocks Christian, 7

Seffner Christian at Sarasota Christian, 7

Hollins at Pinellas Park, 8

Girls basketball

Indian Rocks Christian at Canterbury, 4:30

Academy at the Lakes at Lakeside Christian, 5

Carrollwood Day at Mount Dora Christian Academy, 5:30

St. Petersburg Catholic at Northside Christian, 6

Bishop McLaughlin at North Tampa Christian, 6

Meadowbrook Academy at Hernando Christian, 6

Northeast at Calvary Christian, 6

Academy at the Lakes at Lakeside Christian, 6

Bell Creek Academy at Sarasota Christian, 6

Seffner Christian at Wesley Chapel, 6:30

Wiregrass Ranch at Academy at the Holy Names, 6:30

Hudson at Cypress Creek, 6:30

Tampa Prep at McKeel Academy, 6:30

Nature Coast at Citrus, 6:30

St. Petersburg at Hollins, 7

Lakewood at Pinellas Park, 7

Seminole at Osceola, 7

Springstead at Crystal River, 7:30

Central at Lecanto, 7:30

Zephyrhills at Sunlake, 7:30

Land O’ Lakes at Berkeley Prep, 7:30

Weeki Wachee at Hernando, 7:30

River Ridge at Gulf, 7:30

Cambridge Christian at Bradenton Saint Stephen’s, 7:30

Fivay at Mitchell, 7:30

Dunedin at Largo, 7:45

Tampa Bay Tech at King, 8

Hillsborough at Bloomingdale, 8

Leto at East Bay, 8

Gaither at Riverview, 8

Jefferson at Sumner, 8

Sickles at Newsome, 8

Plant City at Wharton, 8

Alonso at Freedom, 8

Durant at Lennard, 8

Robinson at Chamberlain, 8

Blake at Spoto, 8

Brandon at Strawberry Crest, 8

Girls soccer

Zephyrhills Christian at Seffner Christian, 4

Bradenton Christian at Canterbury, 4

Admiral Farragut at Bayshore Christian, 5

Cambridge Christian at Carrollwood Day, 5

St. Petersburg Catholic at Indian Rocks Christian, 5

Northside Christian at Keswick Christian, 5

Sunlake at Leto, 6

Boca Ciega at Gibbs, 6

Hollins at Pinellas Park, 6

Blake at Steinbrenner, 6

Anclote at Dunedin, 6

Cypress Creek at Fivay, 6

Gibbs at Anclote, 6:30

Seven Rivers Christian at Gulf, 7:30

Newsome at Spoto, 8

Lennard at Sumner, 8

Hillsborough at Strawberry Crest, 8

Freedom at Tampa Bay Tech, 8

King at Middleton, 8

Plant City at Riverview, 8

Gaither at Sickles, 8

Chamberlain at Wharton, 8

Durant at Bloomingdale, 8

Continue Reading
Advertisement

Boys Basketball

Former St. Petersburg star Serrel Smith Jr. commits to USF

Published

on

For years, the USF men’s basketball program has tried to land a prized prospect from the bay area, extending offers to local stars such as Tampa Catholic’s Kevin Knox and Thomas Dziagwa, Tampa Prep’s Juwan Durham and St. Petersburg’s Serrel Smith Jr..

All went elsewhere.

On Friday, one of those standouts decided to give the Bulls a chance. 

Smith Jr., who played two seasons at Maryland before transferring to East Tennessee State, announced on his Twitter page that he was committing USF.

The move comes exactly two weeks after Smith Jr. entered the transfer portal. This is Smith Jr.’s third school in as many seasons. Still, the latest stop gives the Bulls a homegrown star, something that has eluded the program for years. 

Only three other locals — Hudson’s Mark Calleja, Seminole’s Henry Beard and Oldsmar Christian’s Troy Holston, have made the USF roster in the past five seasons. Calleja and Beard were walk-ons. 

Smith Jr. was a coveted recruit who continued to receive interest from the Bulls a year ago when he transferred to East Tennessee State. 

“The way the transfer portal is now, players are constantly coming and going,” Green Devils coach Chris Blackwell Jr. said. “Their journeys are always evolving but eventually they end up playing where they should have been all along.

“I’m happy for Serrel. He’s back home, and it should be a good situation for him.”

During his two seasons at Maryland, Smith Jr. played sparingly, averaging 10 minutes and 2.6 points per game. Last season, Smith Jr. averaged seven points and 2.3 rebounds per game at East Tennessee State.   

He was a star throughout his high school career at St. Petersburg. As a senior, Smith Jr. was named the Florida Dairy Farmers Class 8A state player of the year after averaging 29. 3 points per game and helping the Green Devils reach the state semifinals for the third time in his four seasons with the program. 

Continue Reading

Boys Basketball

Tony Livingston transfers to King

Published

on

Tony Livingston, a two-sport star who committed to Florida earlier this month, has transferred from Carrollwood Day to King. 

The rising senior will play football and basketball for the Lions. 

“We’re happy to have him for his last year,” said King basketball coach Chris Senoga-Zake, who previously coached at Carrollwood Day. “He’s grown a lot from the time I had him as a freshman and has been working hard this off season. I’m hoping we can change the culture at King and give him the opportunity to showcase his true talent on the court.”

Three weeks ago, Livingston became the first area player in the 2022 class to commit to the Gators. . 

Livingston (featured photo above courtesy of JJ Battle/Battle Tested Photography) is a 6-foot-6, 250 pound offensive tackle who is athletic enough to play tight end, too. The four-star recruit is rated as the 18th-best player in the state and 19-best offensive tackle in the nation in the 2022 class according to 247 Sports’ composite list.

Though Livingston’s primary sport is football, he also played a key role in helping Carrollwood Day’s basketball team win a district title and reach the Class 3A region semifinals. Earlier this month, Florida became the first school to extend offers to Livingston in both sports. 

He could end up playing both in college, much like his former Carrollwood Day teammate Mike Trigg plans to do at Southern California this coming fall.   

Continue Reading

Boys Basketball

City of Hoops Classic set for today

Published

on

City of Hoops Classic 

Where: Bishop McLaughlin

When: Today

Schedule: Girls rising stars game, 2; Girls senior game, 3:30; 3-point/dunk contest, 5; Boys rising stars game, 6; Boys senior game, 7:30

Livestream: Florida Athletics Network

Rosters

Boys senior game

Home team

G Ray Perry, St. Petersburg

F Jayven Millien, Riverview

F Ezereke Dawson, Plant City

G Dean Gabrelcik, East Lake

G Anthony Bittar, East Lake

G Mikey Shane, East Lake

F Trae Martin, Brooks DeBartolo

G Gavin Martinez, Cambridge Christian

G Oteman Delancy, Lakewood

Away team

G/F Mike Trigg, Carrollwood Day

G Mark Mulfinger, Berkeley Prep

G Christian Rolack, Robinson

G CJ Crews, Bayshore Christian

G Deon Brown, Bayshore Christian

F Tripp Burdgess, Alonso

F Matt Lentz, Durant

F/G Jaylen Wharton, Durant

G Ryan Weir, Jesuit

Boys rising stars

Home team

G Emanuel Sharp, Bishop McLaughlin

F Dillon Mitchell, Bishop McLaughlin

F Matthew Webster, Bishop McLaughlin

F/G Josh Watkins, Bishop McLaughlin

G Trent Scott, Alonso

G AJ Wright, Clearwater

G Braylon Jackson, Riverview

G CJ Lee, Clearwater

Away team

G Jason Jackson, Sarasota Riverview

F/G Tony Livingston, Carrollwood Day

G Javohn Thomas, Sickles

G George Kimble, Bishop McLaughlin

G Karter Knox, Tampa Catholic

F CJ Hawkins, Berkeley Prep

G Tristan Gross, Calvary Christian

G Kamrin Oriol, Admiral Farragut

Girls Senior Game

Home team

G O’Mariah Gordon, Braden River

G Cheyenne Stubbs, Braden River

G/F Adina Davis, Chamberlain

F Chimera Iloanya, Seffner Christian

G Jasmine Peaks, Tampa Bay Tech

F Jayla Murray, Tampa Bay Tech

F/G Tavi’yanna Habib, Armwood

G Courtni Demorest, Lakeland Santa Fe Catholic

Away team

G Nyla Jean, Plant

F Kendal Cheesman, Plant

C/F Mya Lamar, Tampa Bay Tech

G Isabella Prada, Bishop McLaughlin

G Amarie Godwin, Brooks DeBartolo

G Triniti Youngblood, Brooks DeBartolo

F/G Brionna McClinton, Brooks DeBartolo

G/F Kassidy Jones, Lakeland Santa Fe Catholic

Girls rising stars

Home team

G Jade Thompson, Tampa Bay Tech

G Sydney Shaw, Miami Country Day

G E’marie Lewis, Lady Drive Nation

F Nicole Carreno, Seffner Christian

F Amiya Evans, Tampa Bay Tech

G Arianna Mosley, Tampa Prep

Away team

G Olivia Delancy, Carrollwood Day

G Tanner Strickland, Plant

G/F Jaela Davis, Brooks DeBartolo

G/F Keyara Bromley, Armwood

G/F Tyra Kennedy, Hillsborough

F Leah Barnes, Carrollwood Day

G Ja’Leah Williams, Blanche Ely

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps

%d bloggers like this: