Connect with us

General

Girls basketball: Weekend recap

Published

on

Friday

Scoreboard

St. Petersburg Catholic 39, Keswick Christian 38

Bell Creek Academy 50, Canterbury 33

Oldsmar Christian 29, FISHS 14

River Ridge 50, Gulf 18

Calvary Christian 53, Dunedin 26

Indian Rocks Christian 56, Universal Academy 6

Hillsborough 74, King 23

Sunlake 53, Tampa Catholic 45

Wharton 50, Alonso 36

Elfers Christian 40, West Hernando Christian 24

Lennard 58, Sumner 37

Jefferson 70, Spoto 21

Cypress Creek 40, Hudson 37

Plant 63, Strawberry Crest 17

East Bay 61, Brandon 14

Nature Coast 66, Central 8

Steinbrenner 51, Palm Harbor University 38

East Lake 59, Largo 47

Hollins 56, Bradenton Christian 54

Wiregrass Ranch 54, Berkeley Prep 38

Weeki Wachee 47, Citrus 12

Charlotte 66, Seffner Christian 36

Wesley Chapel 54, Zephyrhills 40

Crystal River 63, Hernando 51

Northeast 53, Osceola 9

Durant 60, Gaither 14

Prime time performers

G/F Anaiyah Allen, Sr., Steinbrenner: Recorded 20 points, five rebounds and five steals in a win over Palm Harbor University. 

F/C Lillian Barnes, Sr., Alonso: Finished with a team-high 18 points in a loss to Wharton. 

G Ka’Yanti Burden, Jr., St. Petersburg Catholic: Had 13 points and 11 rebounds in a win over Keswick Christian.

F Kendal Cheesman, Sr., Plant: Scored 17 points and grabbed seven rebounds in a win over Strawberry Crest. 

G/F Deana Epps, Fr., Hillsborough: Led the Terriers with 26 points and 10 steals in a win over King.  

F Zoi Evans, Sr., Wiregrass Ranch: Had 22 points and 10 rebounds in a win over Berkeley Prep. 

G Ava Graham, Fr., Keswick Christian: Finished with 17 points and nine rebounds in a loss to St. Petersburg Catholic. 

F Morgan Hunt, Fr., Bell Creek Academy: Scored 21 points and grabbed nine rebounds in a win over Canterbury. 

G/F Zanaliyah Hutchinson, Sr., Jefferson: Led the Dragons with 43 points in a win over Spoto.

G Jasmine James, Sr., Weeki Wachee: Finished with 15 points, 13 rebounds and seven steals in a win over Citrus. 

G Joniryah Johnson, Sr., Hollins: Had a team-high 22 points in a win over Bradenton Christian. 

G Courtney Logan, Sr., East Bay: Finished with 15 points, seven steals and six rebounds in a win over Brandon.  

G Lily Meier, Fr., Sunlake: Had 18 points and 11 rebounds in a win over Tampa Catholic. 

G/F Miani Mejia, So., Durant: Scored 17 points and had 11 steals in a win over Gaither. 

G Tamara Moragne, Jr., Northeast: Led the Vikings with 17 points in a win over Osceola. 

G Halei Murrell, Jr., Lennard: Scored a team-high 34 points in a win over Sumner. 

G Zou Raine, So., Calvary Christian: Led the Warriors in scoring with 16 points in a win over Dunedin. 

F/G Marinique Reddin, Sr., Wharton: Scored a team-high 20 points in a win over Alonso. 

Saturday

Scoreboard

Naples Gulf Coast 68, Seffner Christian 32

Academy of the Holy Names 59, Northeast 32

Keswick Christian 64, Indian Rocks Christian 30

Prime time performers

F/G Carolyn Harris, Sr., Northeast: Scored a team-high 15 points in a loss to Academy of the Holy Names. 

G Sydney Jackwin, Jr., Keswick Christian: Finished with 19 points, seven rebounds and four assists in a win over Indian Rocks Christian. 

G Angelie Pena, Sr., Academy of the Holy Names: Had 21 points and five rebounds in a win over Northeast. 

Continue Reading
Advertisement

General

The Hillsborough County Football Player of the Week

Published

on

LB/S Cole Highsmith, Jr., Plant City

After becoming a starter as a sophomore last season, Cole Highsmith took on a more prominent role as one of the leaders of Plant City’s defense. 

He took on that task by making play after play. 

This season, Highsmith has recorded 73 tackles and six sacks. Those totals already surpassed what he ended up with last year. 

Against Bloomingdale two weeks ago, Highsmith had 13 tackles, two sacks and an interception to lead the Raiders to victory. 

Fans paid attention. Highsmith received 50 percent of the votes (746) in the Hillsborough County football player of the week poll to beat out Wharton’s Daveon Crouch, who had 25 percent (376 votes). 

Continue Reading

General

Thursday night football forecast

Published

on

Seffner Christian (2-3) at St. Petersburg Catholic (3-3), 7

After starting 2-0, the visiting Crusaders have lost three straight. The host Barons, meanwhile, have rebounded from a 1-2 start to win two of their last three games. 

Putnam’s prediction: St. Petersburg Catholic 30-28

Gibbs (3-3) at Tarpon Springs (3-3), 7

An important Class 5A, District 10 game for both teams not only to stay in the mix for a title but also to get above .500 for the season. 

Putnam’s prediction: Gibbs 34-21 

Clearwater (5-1) at Anclote (1-5), 7:30

The Tornadoes have won five straight and are the clear favorite to the Class 5A, District 10 title. The host Sharks are on a two-game losing streak. 

Putnam’s prediction: Clearwater 42-7

Continue Reading

General

Thursday sports schedule (Oct. 14)

Published

on

What to watch

Volleyball

Sunlake (12-5) at Wesley Chapel (13-4), 6

The Seahawks, who have won four straight, try to maintain their streak against the Wildcats in a rematch from last week that Sunlake took in five sets. 

Palm Harbor University (14-8) at Mitchell (18-0), 6:30

The Mustangs have a shot at going undefeated in the regular season. To do that, Mitchell has get the Hurricanes, who have turned things around. 

St. Petersburg (15-8) at East Lake (16-7), 7

The Pinellas County Athletic Conference final is between teams with impressive streaks. The Green Devils have won seven straight while the host Eagles have won five in a row. East Lake has owned the series this season, sweeping its rival in the previous three meetings. 

Newsome (16-7) at Bloomingdale (11-5), 7:30

Both teams have won three straight heading into their regular season finale. 

The schedules

Volleyball

Solid Rock Christian at Grace Christian, 4:30

Zephyrhills Christian at Hernando Christian, 5

Hillsborough Baptist at Foundation Christian, 5

Tampa Prep at Ocala Trinity Catholic, 5:30

Oldsmar Christian at Elfers Christian, 5:30

Brandon Academy at Universal Academy, 6

Sunlake at Wesley Chapel, 6

Tampa Bay HEAT at Shorecrest, 6

Weeki Wachee at Hernando, 6:30

Wiregrass Ranch at Anclote, 6:30

Carrollwood Day at Calvary Christian, 6:30

Citrus at Nature Coast, 6:30

Palm Harbor University at Mitchell, 6:30

St. Petersburg Catholic at Sarasota Christian, 7

Zephyrhills at Gulf, 7

Gulf Coast HEAT at Tampa SLAM, 7

Seven Rivers Christian at Cambridge Christian, 7

Alonso at Freedom, 7

Crystal River at Springstead, 7

St. Petersburg at East Lake, 7

Central at Lecanto, 7:30

Sumner at Brandon, 7:30

Cypress Creek at Pasco, 7:30

Tampa Bay Tech at Gaither, 7:30

River Ridge at Hudson, 7:30

Riverview at East Bay, 7:30

Newsome at Bloomingdale, 7:30

Spoto at Durant, 7:30

Middleton at Leto, 7:30

Plant at Robinson, 7:30

Jefferson at Armwood, 7:30

Indian Rocks Christian at Countryside, 7:30

Swimming

Plant at Berkeley Prep, 5

Tampa Prep at Berkeley Prep, 5:30

Lennard, Riverview at East Bay (Apollo Beach), 6

Blake, Leto at Hillsborough (Copeland), 6

Spoto, Tampa Bay Tech at Plant City (Plant CityYMCA), 6

Freedom at Academy of the Holy Names, 6:30

Steinbrenner, Wharton at Robinson (Bobby Hicks), 6:30

Gaither at Middleton (Cyrus Green), 6:30

Spoto, Sumner at Jefferson (Interbay), 6:30

Brandon, Tampa Bay HEAT at Bloomingdale (High five), 7

Golf 

East Bay at Riverview (boys), 2

Hillsborough at Leto (boys), 2:30

Freedom at Jesuit (boys), 2:30

Alonso at Chamberlain (boys), 3

Sickles at Jefferson (boys/girls), 3

Steinbrenner at Gaither (boys), 3

Newsome at Plant City (boys), 3

Sumner at King (boys/girls), 3:30

Plant at Robinson (boys), 3:30

Berkeley Prep at Tampa Prep, 4

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps