Connect with us

General

Weekend recap: Girls basketball

Bob Putnam

Published

on

Friday

Scoreboard

Keswick Christian 48, Berkeley Prep 43

Lakeside Christian 39, Northside Christian 36

Bell Creek Academy 52, Grace Christian 21

Countryside 47, Sarasota 46

Bradenton Southeast 69, Seffner Christian 50

Lakeland Christian 57, Cambridge Christian 36

Sunlake 57, Gaither 11

Calvary Christian 73, Tarpon Springs 40

Elfers Christian 42, West Hernando Christian 19

Wharton 53, Steinbrenner 45

Plant 51, Newsome 24

Bloomingdale 55, King 24

Alonso 38, Sickles 30

Middleton 47, Sumner 21

Hillsborough 72, Brandon 4

Riverview 57, Lennard 50

Zephyrhills 60, Cypress Creek 20

Wesley Chapel 57, Tampa Catholic 39

Gibbs 49, Osceola 14

Clearwater 63, East Lake 42

Anclote 54, Pasco 32

Boca Ciega 54, St. Petersburg Catholic 52

Prime time performers

G Angelina Aberin, Jr., Bloomingdale: Had 12 points, six rebounds and five steals in a win over King.  

F Alyssa Bongiovanni, So., Steinbrenner: Finished with 15 points and seven rebounds in a loss to Wharton. 

F Kendal Cheesman, Sr., Plant: Had 14 points and became the Panthers’ all-time leading scorer in a win over Newsome. 

G/F Deana Epps, Fr., Hillsborough: Had 19 points, seven steals and five rebounds in a win over Brandon. 

G Ava Graham, Fr., Keswick Christian: Led the Crusaders in scoring with 16 points in a win over Berkeley Prep. 

F Morgan Hunt, Fr., Bell Creek Academy: Had 13 points and five rebounds in a win over Grace Christian. 

G/F Kenadi Knight, Jr., St. Petersburg Catholic: Recorded 23 points, four rebounds and four steals in a loss to Boca Ciega. 

G Mak Moore, So., Calvary Christian: Scored a team-high 22 points in a win over Tarpon Springs. 

G Quewana Morris, Sr., Middleton: Finished with 13 points and four steals in a win over Sumner. 

G Breanna Ortega, So., Anclote: Led the Sharks with 28 points in a win over Pasco. 

C Kyleigh Welsh, Jr., Clearwater: Made her presence known around the basket with 11 blocked shots and eight rebounds in a win over East Lake. 

Saturday

Scoreboard

Lakewood 61, Seffner Christian 41

Sarasota Christian 60, Canterbury 35

Jefferson 59, Northeast 39

Hillsborough 50, Sarasota 27

Academy of the Holy Names 57, Tarpon Springs 23

St. Petersburg Catholic 46, St. Petersburg 40

Winter Haven 88, Mitchell 37

Bloomingdale 50, East Lake 45

Indian Rocks Christian 42, Sickles 36

Prime time performers

G Ka’Yanti Burden, Jr., St. Petersburg Catholic: Finished with 18 points and 15 rebounds in a win over St. Petersburg. 

F/C Cennya Gaskin, So., Bloomingdale: Dominated inside with 16 rebounds and nine points in a win over East Lake. 

G/F Kaliyah Gaynor, So., Jefferson: Had a team-high 18 points in a win over Northeast. 

G/F Tyra Kennedy, So., Hillsborough: Scored a team-high 20 points in a win over Sarasota. 

G Gabrielle Morrison, Jr., Academy of the Holy Names: Led the Jaguars with 15 points, five assists and four rebounds in a win over Tarpon Springs. 

G Maria Rojas, So., Sickles: Had 14 points and six rebounds in a loss to Indian Rocks Christian. 

Continue Reading
Advertisement

Baseball

Wednesday night rewind: Baseball

Bob Putnam

Published

on

Scoreboard

Boca Ciega 5, Lakewood 2

Durant 3, Plant City 0

Osceola 5, IMG Academy Gray 4

Largo 16, Freedom 4

Pinellas Park 3, Northeast 1

Nature Coast 6, South Sumter 0

Inspiration Academy 15, Bishop McLaughlin 4

Prime time performers

P/3B Anthony Anselmo, Sr., Nature Coast: Threw six scoreless innings, allowing one hit while striking out four in a win over South Sumter. 

P/1B/3B Ryan Cleary, Sr., Pinellas Park: Allowed one run and seven hits while striking out seven in a win over Northeast. 

1B/P Chad Cloud, So., Pinellas Park: Finished 2-for-2 with a double and an RBI in a win over Northeast. 

CF/P Connor Dugan, Sr., Boca Ciega: Went 2-for-4 with a double and an RBI in a win over Lakewood.

P Ronnie Galleti, Sr., Durant: Threw five scoreless innings, allowing no hits while striking out seven in a win over Plant City. 

UTIL Jaxen Gates, So., Nature Coast: Went 3-for-4 with a triple and an RBI in a win over South Sumter. 

OF Dean Hotz, Sr., Durant: Went 2-for-3 with a run scored in a win over Plant City.  

1B/3B/OF Tyler Leap, Jr., Largo: Finished 3-for-4 with a double and two RBIs. 

P/OF Harrison Povey, Sr., Largo: Went 2-for-4 with a triple and two RBIs in a win over Freedom. 

P/OF Zach Wagoner, Sr., Largo: Finished 2-for-3 with four RBIs in a win over Freedom. 

Continue Reading

General

Wednesday night rewind: Softball

Bob Putnam

Published

on

Scoreboard

St. Petersburg 15, Boca Ciega 0

Gulf 17, Anclote 1

Durant 15, Plant City 0

Wiregrass Ranch 3, Cypress Creek 1

Hernando 8, Nature Coast 4

Osceola 16, Largo 0

Countryside 8, Tarpon Springs 0

Prime time performers

INF Carlee Anselmo, Fr., Nature Coast: Finished 2-for-3 in a loss to Hernando. 

P/SS Haley Bradshaw, Jr., Countryside: Threw 4 ⅔ innings, allowing no runs and no hits while striking out nine against Tarpon Springs. 

UTIL Jayla Brooks, Sr., Osceola: Went 3-for-3 with a double and four RBIs in a win over Largo. 

1B/OF Jenna Davis, Jr., St. Petersburg: Hit a two-run homer and scored three runs in a win over Boca Ciega. 

P/1B Savannah Ellis, So., Hernando: Went 3-for-4 with two doubles and an RBI in a win over Nature Coast. 

SS Kylee Johnson, So., Wiregrass Ranch: Hit a homer in the first inning that helped the Bulls beat Cypress Creek.

UTIL/C Daniela Leombruno, Fr., St. Petersburg: Went 2-for-3 with three RBIs and a run scored in a win over Boca Ciega.  

3B/P Jordyn Pentz, Sr., Osceola: Her two-run homer against Largo was the first of her high school career.

C/3B Johnna Seriano, Sr., Countryside: Hit a two-run homer in a win over Tarpon Springs. 

P/2B/OF Abby Vyas, Jr., Wiregrass Ranch: Allowed one run and one hit while striking out eight in a win over Cypress Creek. 

Continue Reading

Baseball

Thursday sports schedule

Bob Putnam

Published

on

What to watch

Baseball 

Northside Christian (2-0) at Keswick Christian (3-0), 4

A pivotal, early-season matchup between a pair of undefeated rivals in Class 2A, District 5. The Crusaders’ offense has been on a tear, averaging more than eight runs a game during their perfect start. 

Girls basketball

Class 5A region semifinal at Lakeland’s RP Funding Center

Clearwater (24-4) vs. Plantation American Heritage (23-2), 4

The Tornadoes, who are playing in the state semifinals for the first time since 2007, face a tough challenge. The Patriots are ranked No. 1 in 5A, No. 5 overall in the state and No. 14 nationally by MaxPreps. 

Softball

Sickles (3-0) at East Lake (3-0), 7

The host Eagles are averaging eight runs per game, but keeping up with that production will be difficult against Gryphons’ ace Robyn Herron, who has yet to allow a run and has racked up a combined 31 strikeouts in two starts. 

The schedules

Baseball

Sarasota Christian at Lakeside Christian, 3:30

Sickles at Palm Harbor University, 4

Northside Christian at Keswick Christian, 4

Lakeland Santa Fe Catholic at Seffner Christian, 4

Tampa Catholic at Boca Ciega, 4

Admiral Farragut at Gulf Coast HEAT, 6

Hernando Christian at First Academy, 6

Brooks DeBartolo at Berkeley Prep, 6:30

Wharton at Steinbrenner, 7

Bradenton Christian at St. Petersburg Catholic, 7

Middleton at King, 7

Land O’ Lakes at Freedom, 7

Cypress Creek at Sunlake, 7

Hollins at IMG Blue, 7

Spoto at Newsome, 7

Robinson at Tampa Bay Tech, 7

Alonso at Plant, 7

Clearwater Central Catholic at Tarpon Springs, 7

Leto at Armwood, 7

Brandon at East Bay, 7

Cambridge Christian at Tampa Prep, 7

Countryside at Hillsborough, 7

Wesley Chapel at Clearwater, 7

Softball

Cambridge Christian at Lakeside Christian, 3:30

Wharton at Palm Harbor University, 4

Northside Christian at Admiral Farragut, 4

Lakeland Christian at Seffner Christian, 4

Northeast at Clearwater Central Catholic, 4

St. Petersburg Catholic at Keswick Christian, 4:15

Seven Rivers Christian at Brooks DeBartolo, 4:30

Shorecrest at Bradenton Christian, 6

Bloomingdale at Bradenton Manatee, 6

Academy of the Holy Names at Calvary Christian, 6

Berkeley Prep at Indian Rocks Christian, 6

Orlando Bishop Moore at Tampa Catholic, 6:30

Gibbs at Pinellas Park, 7

Tarpon Springs at Anclote, 7

Sickles at East Lake, 7

Strawberry Crest at Riverview, 7

Middleton at Freedom, 7

Armwood at Tampa Bay Tech, 7

Leto at Gaither, 7

Robinson at Chamberlain, 7

Clearwater at Dunedin, 7

Steinbrenner at Plant, 7

Weeki Wachee at Gulf, 7

Fivay at Mitchell, 7

Alonso at Newsome, 7

Spoto at Blake, 7

Hillsborough at King, 7

Canterbury at Lakewood Ranch, 7

Brandon at East Bay, 7

Hernando at Wesley Chapel, 7

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps

%d bloggers like this: