Connect with us

General

Weekend recap: Girls soccer

Bob Putnam

Published

on

Thursday

Scoreboard

Tampa Prep 4, Seffner Christian 2

Seven Rivers Christian 5, Bell Creek Academy 1

Sarasota Cardinal Mooney 4, St. Petersburg Catholic 0

River Ridge 8, Crystal River 0

Plant 4, Newsome 1

Indian Rocks Christian 3, Northside Christian 1

Cambridge Christian 5, Lakeland Santa Fe Catholic 0

Gulf 3, Central 1

Wiregrass Ranch 1, Land O’ Lakes 0

Calvary Christian 2, Mitchell 0

Wesley Chapel 2, Ocala Forest 0

Springstead 2, Nature Coast 1

Prime time performers

F/MF Kaci Anderson, Jr., Indian Rocks Christian: Recorded two goals in a win over Northside Christian. 

F/MF Sage Jones, Jr., Tampa Prep: Had two goals and an assist in a win over Seffner Christian.

MF Natalia Kaminski, Jr. Wiregrass Ranch: Scored the lone goal of the match to beat Land O’ Lakes. 

F/MF Rachael Mahan, Jr., Calvary Christian: Had both of the Warriors’ goals in a win over Mitchell. 

GK Ella McGahey, Sr., Wiregrass Ranch: Recorded 11 saves to preserve a shutout win over Land O’ Lakes. 

F/MF Claire Rain, Sr., Plant: Assisted on two goals in a win over Newsome.  

F/MF Sarah Severinsen, Sr., River Ridge: Finished with two goals and three assists in a win over Crystal River.  

F/MF Ayanna Thelusma, Fr., Cambridge Christian: Led the Lancers in scoring with three goals in a win over Lakeland Santa Fe Catholic. 

F Mia Watkins, Fr., Gulf: Scored three goals in a win over Central. 

Friday

Scoreboard

St. Petersburg Catholic 8, Hollins 0

Carrollwood Day 6, Seffner Christian 0

Zephyrhills 7, Anclote 0

Winter Haven All Saints’ 1, Bell Creek Academy 0

Sarasota Out-of-Door 7, Universal Academy 0

Berkeley Prep 8, Bradenton Saint Stephen’s 0

Seminole 8, Boca Ciega 0

Dunedin 3, Clearwater 0

Hudson 12, Gibbs 0

Sunlake 8, Ocala Trinity Catholic 0

Palm Harbor University 4, St. Petersburg 0

Newsome 8, Sumner 0

Academy of the Holy Names 2, Wiregrass Ranch 0

Wesley Chapel 2, Hernando 0

Prime time performers

F/MF Natalie Aviolla, Sr., Hudson: Led the Cobras in scoring with five goals in a win over Gibbs. 

F/MF Kassie Fragale, Fr., Palm Harbor University: Had two goals in a win over St. Petersburg.  

F Alexandra Goins, Sr., Dunedin: Scored two goals in a win over Clearwater. 

GK Adele Politz, So., Academy of the Holy Names: Recorded three goals to preserve a shutout win over Wiregrass Ranch. 

F/MF Campbell Taylor, Fr., Sunlake: Finished with three goals in a win over Ocala Trinity Catholic. 

F/MF Alyssa Thomassy, Sr., Newsome: Scored four goals in a win over Sumner. 

Saturday

Scoreboard

Cambridge Christian 7, Northside Christian 3

Prime time performers

F Haley Kidder, Sr., Cambridge Christian: Had three goals in a win over Northside Christian. 

MF Katie Porter, So., Cambridge Christian: Finished with four goals in a win over Northside Christian. 

Continue Reading
Advertisement

Boys Basketball

Boys basketball: Class 3A state semifinal preview

Bob Putnam

Published

on

Boys basketball state semifinals

All games at the RP Funding Center in Lakeland.  Admission is $10 in advance, $13 on the day of the event. Parking is $10.

Class 3A

Bishop McLaughlin (21-6) vs. Jacksonville Andrew Jackson (19-6), 2

How they got here: Bishop McLaughlin d. Calvary Christian 62-48, d. Carrollwood Day 84-66, d. Fort Myers Canterbury 47-42. Andrew Jackson d. Florida State University 82-65, d. Jacksonville Bishop Snyder 58-37, d. Winter Park Trinity Prep 69-47. 

Top players: Bishop McLaughlin: G Emanuel Sharp, Jr. (23.6 points, 4.2 assists, 1.8 steals per game); F/G Dillon Mitchell, Jr.(18.0 points, 10.6 rebounds, 3.3 assists, 2.0 blocks per game); F/G Anthony Davis Jr., Jr. (12.1 points, 4.3 rebounds per game). Andrew Jackson: F/G Bryce Turner, Sr. (9.1 points, 5.6 rebounds per game); C Stephon Payne, Jr. (6.6 points, 6.0 rebounds per game); F Davin Daniels, Sr. (6.2 points, 5.3 rebounds, 3.6 assists per game). 

Outlook: Bishop McLaughlin, which won two games last season, made its playoff debut last with its first state semifinal appearance. The Hurricanes did while playing all three regional games on the road. Emanuel Sharp, the Class 5A state player of the year at Blake last season, arrived this year and has been the go-to guy-averaging a team-high 23.6 points per game. Dillon Mitchell, a four-star recruit, came from Sickles and has been an inside force for Bishop McLaughlin. The advantage in experience goes to Andrew Jackson, which is making its third straight state semifinal appearance. The Tigers are motivated, especially after losing in the state title game the past two seasons. It is a veteran team with 10 returning players from last year’s squad. 

Continue Reading

General

Tuesday night rewind: Softball

Bob Putnam

Published

on

Scoreboard

Sickles 5, Mitchell 0

Boca Ciega 7, Northeast 5

Brooks DeBartolo 5, Hernando Christian 4

Berkeley Prep 16, Admiral Farragut 1

Land O’ Lakes 13, Tarpon Springs 1

Seminole 4, Countryside 0

Hernando 11, Springstead 1

Lakeside Christian 16, Keswick Christian 3

Sumner 15, Blake 0

Newsome 9, Lennard 1

Osceola 5, Clearwater 1

Calvary Christian 17, Clearwater Central Catholic 0

St. Petersburg Catholic 7, Cambridge Christian 2

Gaither 18, Armwood 0

River Ridge 16, Fivay 0

Robinson 11, Riverview 3

East Lake 7, St. Petersburg 1

Sickles 4, Mitchell 0

Weeki Wachee 15, Central 5

Plant 11, Wharton 10

Nature Coast 12, Crystal River 0

Sunlake 17, Gulf 0

Wiregrass Ranch 19, Tampa Bay Tech 2

Wesley Chapel 17, Bishop McLaughlin 0

Prime time performers

3B/P/SS DaNia Brooks, So., Sickles: Led the Gryphons on offense by going 2-for-3 with a double and two RBIs in a win over Mitchell. 

SS Brooke Blankenship, Sr., River Ridge: Went 3-for-3 with two doubles and two RBIs in a win over Fivay. 

3B Julia Diecidue, Sr., Berkeley Prep: Went 2-for-3 with a grand slam homer in a win over Admiral Farragut. 

SS/3B Bri Duggins, Sr., Plant: Finished 4-for-4 in a win over Wharton. 

CF/INF/P Kendra Falby, Sr., Sunlake: Led the Seahawks by going 3-for-3 with two RBIs in a win over Gulf. 

P/OF Kaitlyn Felton, Sr., Newsome: Threw four scoreless innings, allowing five hits and striking out seven in a win over Lennard. 

P/3B Alexa Grande, Sr., St. Petersburg Catholic: Threw a complete game and recorded nine strikeouts in a win over Cambridge Christian. 

P/1B Mikayla Haschak, Sr., Sunlake: Struck out all six batters she faced in a win over Gulf. 

3B/1B Jordan Herring, Sr., Boca Ciega: Went 2-for-3 with three RBIs in a win over Northeast.

P/1B Robyn Herron, Jr., Sickles: Threw a one-hit shutout with 16 strikeouts in a win over Mitchell.  

SS/C Leah Jarnac, Sr., Calvary Christian: Went 2-for-4 with four RBIs in a win over 

C/OF/1B Abbee Klinefelter, So., Clearwater: Finished 2-for-2 in a loss to Osceola. 

C/3B Kadence Means, Jr., Wesley Chapel: Hit a grand slam in a win over Bishop McLaughlin. 

C/3B/SS Madison Moran, Sr., Weeki Wachee: Went 3-for-4 with a double and an RBI in a win over Central. 

P/INF Mariah Rivera, Sr., Osceola: Hit her third homer of the season in a win over Clearwater. 

P/1B/OF Jordan Sheets, Jr., River Ridge: Threw a three-inning no-hitter and recorded four strikeouts in a win over Gulf. 

3B/OF/P Gracie Stanley, Sr., Land O’ Lakes: Went 2-for-4 at the plate and combined with Mia Fields and Aliana Mercado for a no-hitter on the mound in a win over Tarpon Springs. 

UTIL Hannah Taylor, So., Hernando: Went 2-for-3 with two RBIs in a win over Springstead. 

SS Tieley Vaughn, Sr., Wharton: Led the Wildcats by going 4-for-5 with a triple and an RBI in a loss to Plant. 

OF Samantha Walz, So., Newsome: Finished 5-for-5 with a triple and two RBIs in a win over Lennard. 

Continue Reading

Baseball

Wednesday sports schedule

Bob Putnam

Published

on

What to watch

Baseball

Largo (4-2) at Hollins (4-1), 7

Since losing the season opener to Sarasota Cardinal Mooney, the Royals have won four straight, including the last three by a combined 36-2. The Packers have gone through a similar turnaround, winning four straight after an 0-2 start. 

Boys basketball

Class 3A state semifinal at Lakeland’s RP Funding Center

Andrew Jackson (19-6) vs. Bishop McLaughlin (21-6), 2

The Hurricanes, ranked fourth in 3A by MaxPreps, are in the state semifinals for the first time. They have a tough test going up Andrew Jackson, ranked second in 3A. 

Softball

Calvary Christian (3-1) at Canterbury (1-2), 6

Sure, the host Crusaders have two losses, but one was against Lakewood Ranch, the nation’s top-ranked team according to MaxPreps. The key will be how Canterbury’s pitching and defense hold up against a Warriors’ offense that is averaging more than 11 runs per game.

The schedules

Baseball

Pinellas Park at Palm Harbor University, 4

Clearwater at Carrollwood Day, 6:30

Gibbs at Osceola, 7

King at Brandon, 7

Boca Ciega at St. Petersburg Catholic, 7

Largo at Hollins, 7

IMG Academy White at Wiregrass Ranch, 7

Sunlake at East Lake, 7

Admiral Farragut at Anclote, 7

Fivay at Wesley Chapel, 7

Boys basketball

Class 3A state semifinal at Lakeland’s RP Funding Center

Andrew Jackson vs. Bishop McLaughlin, 2

Softball

Academy at the Lakes at Admiral Farragut, 4

Calvary Christian at Canterbury, 6

Gulf at Cypress Creek, 6:30

Countryside at Dunedin, 7

Springstead at Weeki Wachee, 7

King at Brandon, 7

Wiregrass Ranch at Zephyrhills, 7:30

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps

%d bloggers like this: