Connect with us

Boys Basketball

Tuesday night rewind: Boys basketball

Published

on

Scoreboard

Cambridge Christian 61, Brandon Academy 56

Redeemer Christian 78, Hernando Christian 64

Bradenton Saint Stephen’s 66, Lakeside Christian 54

Sarasota Christian 63, North Tampa Christian 50

Keswick Christian 66, Delphi Academy 46

Lakewood Ranch 66, Clearwater Central Catholic 22

Wiregrass Ranch 71, IMG Academy Blue 61

Lakeland 64, Strawberry Crest 56

West Hernando Christian 56, Inverness Christian 40

Winthrop College Prep 64, Universal Academy 60

Bradenton Bayshore 52, Gibbs 49

Oldsmar Christian 67, Jacksonville Potter’s House 59

Jesuit 63, Chamberlain 37

Wesley Chapel 81, Gulf 31

Springstead 77, Lecanto 57

Lakeland Christian 72, Brooks DeBartolo 51

Citrus 52, Weeki Wachee 42

Lakeland Santa Fe Catholic 59, Tampa Prep 42

St. Petersburg Catholic 59, Calvary Christian 57

Berkeley Prep 65, Carrollwood 63 (2 OT)

Fivay 90, Hudson 55

Sickles 61, Plant 41

Tampa Catholic 71, Sebring 59

Palmetto 65, St. Petersburg 62

Nature Coast 63, Central 44

Hernando 76, Crystal River 73

East Lake 62, Largo 40

Newsome 60, Lennard 25

Robinson 82, Jefferson 46

Alonso 47, Wharton 46

East Bay 65, King 53

Hillsborough 70, Leto 48

Lakeland Kathleen 65, Plant City 63

Durant 76, Riverview 62

Gaither 44, Bloomingdale 40

Sumner 67, Spoto 51

Prime time performers

G Jaquan Carswell, Jr., Springstead: Had a team-high 21 points in a win over Lecanto. 

G Noah Chatman, Jr., East Lake: Finished with 15 points in a win over Largo. 

F CJ Hawkins, Jr., Berkeley Prep: Scored a team-high 26 points in a win over Carrollwood Day. 

F/C Jacob Dunlow, Sr., Hudson: Recorded 25 points and 14 rebounds in a loss to Fivay. 

G DJ Haynes, Jr., Plant City: Scored a team-high 25 points in a loss to Lakeland Kathleen. 

G Bryce Johnson, Sr., Oldsmar Christian: Had 22 points, six rebounds and three assists in a win over Jacksonville Potter’s House. 

G Zach Johnson, Jr., Sickles: Finished with 23 points, nine rebounds and three steals in a win over Plant. 

G Josh Martin, Jr., Wiregrass Ranch: Led the Bulls with 29 points, six rebounds and four assists in a win over IMG Academy Blue. 

F Trae Martin, Sr., Brooks DeBartolo: Had 13 points and nine rebounds in a loss to Lakeland Christian. 

F Erik Scott, Sr., Fivay: Led the Falcons with 20 points and 11 rebounds in a win over Hudson. 

F Max Tidwell, Sr., Keswick Christian: Led the Crusaders with 23 points and eight rebounds in a win over Delphi Academy. 

F/G Myron Thomas, Jr., Robinson: Had 24 points and 10 rebounds in a win over Jefferson.

F/G Mike Trigg, Sr., Carrollwood Day: Recorded 25 points in a loss to Berkeley Prep.  

F Roderick Watson-Pearcey, Jr., Sickles: Scored a team-high 23 points in a win over Sebring. 

G Ryan Weir, Sr., Jesuit: Finished with 20 points, seven steals and five rebounds in a win over Chamberlain.

Continue Reading
Advertisement

Boys Basketball

Schedule for Kevin Durant National Hoopfest released

Published

on

The Kevin Durant National Hoopfest series will make its way to the Tampa Bay area on Jan. 28-29.

The tournament, now being held at St. Petersburg High, is the last of four stops that have already been announced.

What makes the event noteworthy is that it matches teams from the area against nationally-ranked teams from across the country, giving fans a chance to root on their local school as well as check out players who will be playing for major colleges and NBA teams in the future.

Here is the schedule, which was released this weekend.

Jan. 28

AZ Compass Prep (Ariz.) vs. Ischool of Lewisville (Texas), 5

IMG Academy vs. Oldsmar Christian, 6:30

St. Pete vs. Oak Hill Academy (Va.), 8

Jan. 29

Windemere Prep vs. Wasatch Academy (Utah), 1

Orlando Christian Prep vs. Oak Hill Academy (Va.), 2:30

Oldsmar Christian vs. Ischool of Lewisville (Texas), 4

Tampa Catholic vs. AZ Compass Prep (Ariz.), 5:30

IMG Academy vs. St. Petersburg, 7

Continue Reading

Boys Basketball

Dillon Mitchell transfers to Montverde Academy

Published

on

Dillon Mitchell, a four-star recruit who helped Bishop McLaughlin reach the state final for the first time this past season, has transferred to boys basketball powerhouse Montverde Academy. 

Mitchell, a 6-foot-7 senior small forward, made the announcement Thursday night on his Twitter account. 

In 2017, Montverde was named the nation’s top basketball program of the decade by USA Today. Several current NBA players went there, including Joel Embiid, Ben Simmons and R.J. Barrett. Two more notable alumni, Oklahoma’s Cade Cunningham and and FSU’s Scottie Barnes, are expected to be among the top five picks in this year’s NBA draft. 

The ability to mold such high-profile stars prompted Mitchell to make the move. 

“They have developed great players to be successful at the next level,” Mitchell said of Montverde. “The competition is awesome,and being able to play against the best even at practice will help me become better. I believe it’s a great move.”

This is Mitchell’s third school in as many years. 

During the 2019-20 season, Mitchell played at Sickles, averaging 12.4 points, 9.5 rebounds and 4.4 assists per game with the Gryphons.

He left this past season to attend Bishop McLaughlin, where he teamed with another four-star prospect, Emanuel Sharp, to form a dynamic 1-2 scoring punch. Mitchell (featured photo above by Willie Kelly) finished the season averaging 17.6 points and 10.6 rebounds per game while leading the Hurricanes to the Class 3A state final. 

Mitchell is rated fourth in the state and 29th nationally in the Class of 2022 by ESPN. He has offers from Arkansas, Auburn, Florida, FSU, Miami, Ohio State and Tennessee, among others.  . 

Continue Reading

Boys Basketball

FHSAA releases boys basketball class and district assignments

Published

on

The Florida High School Athletic Association released the classifications, districts and regions for boys basketball this coming season. The assignments are based on student enrollment numbers from October 2020. This is a one-year cycle that the FHSAA board of directors voted on. There likely will be a two-year cycle starting with the 2022-23 calendar year. The classifications and districts for the other sports will be released at a later date. Below is the list for area teams. For the full  boys basketball list click here.  

Class 7A, District 6

Alonso

East Lake

Palm Harbor University

Plant 

Sickles

Steinbrenner

Class 7A, District 7

Durant

Lakewood Ranch

Newsome

Plant City

Riverview

Class 6A, District 9

Gaither

Land O’ Lakes

Largo

Leto

Mitchell

Pinellas Park

Sunlake

Class 6A, District 10

Armwood

Hillsborough

Strawberry Crest

Tampa Bay Tech

Wharton

Wiregrass Ranch

Class 6A, District 11

Bloomingdale

Bradenton Manatee

Braden River

East Bay

Lennard

Palmetto

Sumner

Class 5A, District 5

Belleview

Citrus

Lake Weir

Lecanto

Leesburg

Ocala Vanguard

Springstead

Class 5A, District 6

Cypress Creek

Fivay

Gulf

Pasco, River Ridge

Wesley Chapel

Zephyrhills

Class 5A, District 8

Blake

Brandon

Freedom

Jefferson

Jesuit

King

Middleton

Robinson

Class 5A, District 9

Clearwater

Countryside

Hollins

Osceola

Seminole

Class 5A, District 10

Boca Ciega

Bradenton Bayshore

Bradenton Southeast

Northeast

St. Petersburg

Class 4A, District 9

Central

Crystal River

Hernando

Nature Coast

South Sumter

Weeki Wachee

Class 4A, District 10

Anclote

Chamberlain

Dunedin

Hudson

Tarpon Springs

Class 4A, District 11

Gibbs

Lakewood

Parrish

Sarasota Booker

Sebring

Wauchula Hardee

Class 3A, District 5

Bell Creek

Bishop McLaughlin

Brooks DeBartolo

Carrollwood Day

Seffner Christian

Tampa Catholic

Tampa Prep

Class 3A, District 6

Admiral Farragut

Berkeley Prep

Calvary Christian

Clearwater Central Catholic

Shorecrest

St. Petersburg Catholic

Class 2A, District 9

Academy at the Lakes

Classical Prep

Hernando Christian

Seven Rivers Christian

Zephyrhills Christian

Class 2A, District 10

Bayshore Christian

Brandon Academy

Cambridge Christian

Foundation Christian

Lakeside Christian

Universal Academy

Class 2A, District 11

Bradenton Christian

Bradenton Gulf Coast HEAT

Canterbury

Indian Rocks Christian

Keswick Christian

Port Charlotte Community Christian

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps