Connect with us

General

Tuesday night rewind: Softball

Published

on

Scoreboard

Sickles 5, Mitchell 0

Boca Ciega 7, Northeast 5

Brooks DeBartolo 5, Hernando Christian 4

Berkeley Prep 16, Admiral Farragut 1

Land O’ Lakes 13, Tarpon Springs 1

Seminole 4, Countryside 0

Hernando 11, Springstead 1

Lakeside Christian 16, Keswick Christian 3

Sumner 15, Blake 0

Newsome 9, Lennard 1

Osceola 5, Clearwater 1

Calvary Christian 17, Clearwater Central Catholic 0

St. Petersburg Catholic 7, Cambridge Christian 2

Gaither 18, Armwood 0

River Ridge 16, Fivay 0

Robinson 11, Riverview 3

East Lake 7, St. Petersburg 1

Sickles 4, Mitchell 0

Weeki Wachee 15, Central 5

Plant 11, Wharton 10

Nature Coast 12, Crystal River 0

Sunlake 17, Gulf 0

Wiregrass Ranch 19, Tampa Bay Tech 2

Wesley Chapel 17, Bishop McLaughlin 0

Prime time performers

3B/P/SS DaNia Brooks, So., Sickles: Led the Gryphons on offense by going 2-for-3 with a double and two RBIs in a win over Mitchell. 

SS Brooke Blankenship, Sr., River Ridge: Went 3-for-3 with two doubles and two RBIs in a win over Fivay. 

3B Julia Diecidue, Sr., Berkeley Prep: Went 2-for-3 with a grand slam homer in a win over Admiral Farragut. 

SS/3B Bri Duggins, Sr., Plant: Finished 4-for-4 in a win over Wharton. 

CF/INF/P Kendra Falby, Sr., Sunlake: Led the Seahawks by going 3-for-3 with two RBIs in a win over Gulf. 

P/OF Kaitlyn Felton, Sr., Newsome: Threw four scoreless innings, allowing five hits and striking out seven in a win over Lennard. 

P/3B Alexa Grande, Sr., St. Petersburg Catholic: Threw a complete game and recorded nine strikeouts in a win over Cambridge Christian. 

P/1B Mikayla Haschak, Sr., Sunlake: Struck out all six batters she faced in a win over Gulf. 

3B/1B Jordan Herring, Sr., Boca Ciega: Went 2-for-3 with three RBIs in a win over Northeast.

P/1B Robyn Herron, Jr., Sickles: Threw a one-hit shutout with 16 strikeouts in a win over Mitchell.  

SS/C Leah Jarnac, Sr., Calvary Christian: Went 2-for-4 with four RBIs in a win over 

C/OF/1B Abbee Klinefelter, So., Clearwater: Finished 2-for-2 in a loss to Osceola. 

C/3B Kadence Means, Jr., Wesley Chapel: Hit a grand slam in a win over Bishop McLaughlin. 

C/3B/SS Madison Moran, Sr., Weeki Wachee: Went 3-for-4 with a double and an RBI in a win over Central. 

P/INF Mariah Rivera, Sr., Osceola: Hit her third homer of the season in a win over Clearwater. 

P/1B/OF Jordan Sheets, Jr., River Ridge: Threw a three-inning no-hitter and recorded four strikeouts in a win over Gulf. 

3B/OF/P Gracie Stanley, Sr., Land O’ Lakes: Went 2-for-4 at the plate and combined with Mia Fields and Aliana Mercado for a no-hitter on the mound in a win over Tarpon Springs. 

UTIL Hannah Taylor, So., Hernando: Went 2-for-3 with two RBIs in a win over Springstead. 

SS Tieley Vaughn, Sr., Wharton: Led the Wildcats by going 4-for-5 with a triple and an RBI in a loss to Plant. 

OF Samantha Walz, So., Newsome: Finished 5-for-5 with a triple and two RBIs in a win over Lennard. 

Continue Reading
Advertisement

General

The Hillsborough County Football Player of the Week

Published

on

LB/S Cole Highsmith, Jr., Plant City

After becoming a starter as a sophomore last season, Cole Highsmith took on a more prominent role as one of the leaders of Plant City’s defense. 

He took on that task by making play after play. 

This season, Highsmith has recorded 73 tackles and six sacks. Those totals already surpassed what he ended up with last year. 

Against Bloomingdale two weeks ago, Highsmith had 13 tackles, two sacks and an interception to lead the Raiders to victory. 

Fans paid attention. Highsmith received 50 percent of the votes (746) in the Hillsborough County football player of the week poll to beat out Wharton’s Daveon Crouch, who had 25 percent (376 votes). 

Continue Reading

General

Thursday night football forecast

Published

on

Seffner Christian (2-3) at St. Petersburg Catholic (3-3), 7

After starting 2-0, the visiting Crusaders have lost three straight. The host Barons, meanwhile, have rebounded from a 1-2 start to win two of their last three games. 

Putnam’s prediction: St. Petersburg Catholic 30-28

Gibbs (3-3) at Tarpon Springs (3-3), 7

An important Class 5A, District 10 game for both teams not only to stay in the mix for a title but also to get above .500 for the season. 

Putnam’s prediction: Gibbs 34-21 

Clearwater (5-1) at Anclote (1-5), 7:30

The Tornadoes have won five straight and are the clear favorite to the Class 5A, District 10 title. The host Sharks are on a two-game losing streak. 

Putnam’s prediction: Clearwater 42-7

Continue Reading

General

Thursday sports schedule (Oct. 14)

Published

on

What to watch

Volleyball

Sunlake (12-5) at Wesley Chapel (13-4), 6

The Seahawks, who have won four straight, try to maintain their streak against the Wildcats in a rematch from last week that Sunlake took in five sets. 

Palm Harbor University (14-8) at Mitchell (18-0), 6:30

The Mustangs have a shot at going undefeated in the regular season. To do that, Mitchell has get the Hurricanes, who have turned things around. 

St. Petersburg (15-8) at East Lake (16-7), 7

The Pinellas County Athletic Conference final is between teams with impressive streaks. The Green Devils have won seven straight while the host Eagles have won five in a row. East Lake has owned the series this season, sweeping its rival in the previous three meetings. 

Newsome (16-7) at Bloomingdale (11-5), 7:30

Both teams have won three straight heading into their regular season finale. 

The schedules

Volleyball

Solid Rock Christian at Grace Christian, 4:30

Zephyrhills Christian at Hernando Christian, 5

Hillsborough Baptist at Foundation Christian, 5

Tampa Prep at Ocala Trinity Catholic, 5:30

Oldsmar Christian at Elfers Christian, 5:30

Brandon Academy at Universal Academy, 6

Sunlake at Wesley Chapel, 6

Tampa Bay HEAT at Shorecrest, 6

Weeki Wachee at Hernando, 6:30

Wiregrass Ranch at Anclote, 6:30

Carrollwood Day at Calvary Christian, 6:30

Citrus at Nature Coast, 6:30

Palm Harbor University at Mitchell, 6:30

St. Petersburg Catholic at Sarasota Christian, 7

Zephyrhills at Gulf, 7

Gulf Coast HEAT at Tampa SLAM, 7

Seven Rivers Christian at Cambridge Christian, 7

Alonso at Freedom, 7

Crystal River at Springstead, 7

St. Petersburg at East Lake, 7

Central at Lecanto, 7:30

Sumner at Brandon, 7:30

Cypress Creek at Pasco, 7:30

Tampa Bay Tech at Gaither, 7:30

River Ridge at Hudson, 7:30

Riverview at East Bay, 7:30

Newsome at Bloomingdale, 7:30

Spoto at Durant, 7:30

Middleton at Leto, 7:30

Plant at Robinson, 7:30

Jefferson at Armwood, 7:30

Indian Rocks Christian at Countryside, 7:30

Swimming

Plant at Berkeley Prep, 5

Tampa Prep at Berkeley Prep, 5:30

Lennard, Riverview at East Bay (Apollo Beach), 6

Blake, Leto at Hillsborough (Copeland), 6

Spoto, Tampa Bay Tech at Plant City (Plant CityYMCA), 6

Freedom at Academy of the Holy Names, 6:30

Steinbrenner, Wharton at Robinson (Bobby Hicks), 6:30

Gaither at Middleton (Cyrus Green), 6:30

Spoto, Sumner at Jefferson (Interbay), 6:30

Brandon, Tampa Bay HEAT at Bloomingdale (High five), 7

Golf 

East Bay at Riverview (boys), 2

Hillsborough at Leto (boys), 2:30

Freedom at Jesuit (boys), 2:30

Alonso at Chamberlain (boys), 3

Sickles at Jefferson (boys/girls), 3

Steinbrenner at Gaither (boys), 3

Newsome at Plant City (boys), 3

Sumner at King (boys/girls), 3:30

Plant at Robinson (boys), 3:30

Berkeley Prep at Tampa Prep, 4

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps