Connect with us

Volleyball

Volleyball: Tuesday night rewind (Aug. 31)

Published

on

Scoreboard

Bell Creek Academy 3, Pepin Academy 0

Hope Christian 3, Solid Rock Community 0

Tampa Prep 3, Sarasota Out-of-Door 0

Academy at the Lakes 3, North Tampa Christian 0

St. Petersburg Catholic 3, Canterbury 1

Academy of the Holy Names 3, Carrollwood Day 1

Berkeley Prep 3, Calvary Christian 0

Belleview 3, Zephyrhills Christian 0

Seffner Christian 3, Indian Rocks Christian 0

Springstead 3, Hernando 2

Anclote 3, Hudson 0

Keswick Christian 3, Cambridge Christian 0

Newsome 3, Plant City 0

St. Petersburg 3, Largo 0

Brooks DeBartolo 3, Universal Academy 0

Clearwater Central Catholic 3, Tampa Catholic 0

Land O’ Lakes 3, East Lake 2

Freedom 3, Middleton 1

East Bay 3, Spoto 0

Sumner 3, Durant 1

Wesley Chapel 3, River Ridge 1

Strawberry Crest 3, Chamberlain 0

Tarpon Springs 3, Palm Harbor University 0

Tampa Bay Tech 3, Armwood 1

Citrus 3, Nature Coast 2

Bloomingdale 3, Brandon 0

Riverview 3, Lennard 0

Cypress Creek 3, Pasco 0

Shorecrest 3, Northeast 0

Prime time performers

MH Olivia Aniol, Sr., East Lake: Recorded 25 kills, 17 digs and four blocks in a loss to Land O’ Lakes. 

L Brooke Arnold, Sr., Riverview: Had 13 digs and seven assists in a win over Lennard.

RS/S Bailey Blanton, Sr., Plant City: Ended up with 19 assists and eight kills in a loss to Newsome. 

OH/OPP Jordan Bunce, Jr., St. Petersburg: Finished with 15 digs, nine kills and four service aces in a win over Largo. 

OH Lauren Cairo, Jr., Calvary Christian: Recorded 20 kills and 11 digs in a loss to Berkeley Prep.

MB Lauren Cook, Jr., Keswick Christian: Ended up with eight digs, four service aces and three blocks in a win over Cambridge Christian. 

MB/OH/OPP Brooke Green, Jr., Clearwater Central Catholic: Had a team-high 14 kills and two service aces in a win over Tampa Catholic. 

RS Bailey Higgins, So., Berkeley Prep: Led the Buccaneers with 13 kills, nine digs and three blocks in a sweep over Calvary Christian. 

OPP/MB/S Camille Holloway, Jr., Keswick Christian: Led the Crusaders with 23 assists in a win over Cambridge Christian. 

OH Rylee Johnson, Jr., Tampa Prep: Finished with 12 kills, seven digs and six service aces in a win over Sarasota Out-of-Door Academy. 

OH Kaley Kugler, Jr., Newsome: Ended up with 13 kills, seven digs and two blocks in a win over Plant City. 

S Paula Lebron, Jr., Bloomingdale: Recorded 19 assists, three digs and three service aces in a win over Brandon. 

OH/MH Camille McClendon, Jr., Academy of the Holy Names: Ended up with a team-high 16 kills in a win over Carrollwood Day.

MB Reagan McConomy, Jr., Riverview: Finished with a team-high 10 kills in a win over Lennard. 

MH Tayten Moore, So., Canterbury: Had a season-high 16 kills in a loss to St. Petersburg Catholic. 

S/RS Olivia Rabinowitz, Sr., Berkeley Prep: Finished with 34 assists, seven digs and three service aces in a sweep over Calvary Christian.

MH/RS/OH Madison Sofarelli, So., Bloomingdale: Recorded 12 kills, three service aces and two blocks in a win over Brandon.  

OH/RS Ava Swain, Sr., Berkeley Prep: Had 13 kills and eight digs in a sweep over Calvary Christian. 

OH Kinsley Warbritton, Jr., Academy of the Holy Names: Recorded 12 kills and 11 digs in a sweep over Carrollwood Day. 

Continue Reading
Advertisement

Volleyball

Monday sports schedule

Published

on

What to watch

Volleyball

Bloomingdale (8-4) at Sickles (10-8), 7:30

The Bulls enter on a two-match win streak while the host Gryphons are coming off a 2-3 record at the Fivay Invitational this past weekend. 

Weeki Wachee (11-3) at Bishop McLaughlin (10-4), 7:30

The Hornets wanted tough matches like this one on their schedule after playing mostly against teams from Hernando and Citrus counties a year ago. It will not be easy facing the Class 3A defending state semifinalist Hurricanes. 

Plant City (6-3) at Wharton (9-6), 7:30

The Raiders are starting to find their groove after sweeping Sumner and Brandon last week. The host Wildcats, meanwhile, are trying to bounce back after going 1-3 at the Academy of the Holy Names Invitational this past weekend. 

The schedules

Volleyball

Central Baptist at Community Christian, 4:30

Tampa Catholic at Carrollwood Day, 5

Elfers Christian at Faith Outreach, 5

Lakeside Christian at Canterbury, 5

Cambridge Christian at Brandon Academy, 5

Inverness Christian at Oldsmar Christian, 5:30

Seven Rivers Christian at Classical Prep, 6

North Tampa Christian at Hernando Christian, 6

Lakeland Christian at Seffner Christian, 6

Academy at the Lakes at Winthrop College, 6

Bradenton Saint Stephen’s at Tampa SLAM, 6

Boca Ciega at Admiral Farragut, 6

Lakewood at Pinellas Park, 7

Armwood at Riverview, 7

Bloomingdale at Sickles, 7:30

Weeki Wachee at Bishop McLaughlin, 7:30

Plant City at Wharton, 7:30

Strawberry Crest at East Bay, 7:30

Hillsborough at Newsome, 7:30

Northeast at Dunedin, 7:30

Sumner at King, 7:30 

Golf

Sumner at Lennard (boys), 2

Newsome at Strawberry Crest (boys/girls), 2

Chamberlain, Freedom at Brandon (boys/girls), 2

Gaither at Jefferson (boys) 2:30

East Bay at Armwood (boys), 3

Durant at Plant (boys), 3

Bloomingdale at Robinson (boys), 3:30

Alonso at Mitchell (boys), 4

PCAC championship at Bardmoor (boys)

Continue Reading

Volleyball

Volleyball Player of the Week

Published

on

Here are the nominees for the volleyball player of the week. Voting lasts until 9 a.m. Tuesday. 

L Brooke Arnold, Sr., Riverview: Recorded a combined 54 digs in the Sharks’ last four matches and helped the team stretch its win streak to eight

S Bella Baldyga, Sr., Mitchell: Finished with 19 assists, seven assists and four service aces in a win over Fivay to help the Mustangs stay undefeated through their first nine matches. 

OH Bailey Higgins, So., Berkeley Prep: Selected to the all-tournament team at the Berkeley Premier after helping the Buccaneers win the tournament, then knock off Plant in five sets this past week. 

OH Sydney Jackwin, Sr., Keswick Christian: Named MVP after leading the Crusaders to the team title of their own tournament, as well as a five-set victory over St. Petersburg this past week.  

S/L Taylor Parks, So., Calvary Christian: Was named the American Volleyball Coaches Association state player of the week after leading the Warriors to a runnerup finish at the Berkeley Premier.  

S Sydney Waldenmyer, Sr., Land O’ Lakes: Had a combined 38 assists and 18 digs in wins over Cypress Creek and Sickles this past week. 

Continue Reading

Volleyball

Friday sports schedule (Sept. 24)

Published

on

The schedules

Volleyball

Fivay Invitational (compiled from MaxPreps)

Wiregrass Ranch vs. Mitchell, 1

Anclote vs. Sickles, 2

Lecanto vs. Mitchell, 3

Sunlake vs. Palm Harbor University, 3

Nature Coast vs. Anclote, 3

Fivay vs. Sickles, 4

River Ridge vs. Palm Harbor University, 4:30

Wesley Chapel vs. Mitchell, 6

Nature Coast vs. Sickles, 6

Hudson vs. Palm Harbor University, 6

Academy of the Holy Names Tournament (compiled from MaxPreps)

Carrollwood Day vs. Tampa Prep, 4:30

Keswick Christian vs. Academy of the Holy Names, 4:30

Wharton vs. Newsome, 5:45

Robinson vs. Academy of the Holy Names, 7

Wharton vs. Tampa Prep, 7

Carrollwood Day vs. Newsome, 8:15

Warrior Invitational (compiled from MaxPreps)

Calvary Christian vs. St. Petersburg, 3

Brooks DeBartolo vs. Calvary Christian, 4

Osceola vs. East Lake, 4

East Lake vs. St. Petersburg, 5

Berkeley Prep vs. Calvary Christian, 5

Other matches

St. Petersburg Catholic at Shorecrest, 6

Clearwater Academy at Northside Christian, 6

Patel at Zephyrhills, 6:30

Countryside at Dunedin, 7:30

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps