Connect with us

Volleyball

Volleyball: Tuesday night rewind

Published

on

Scoreboard

Anclote 3, River Ridge 1

Tarpon Springs 3, Seminole 0

Largo 3, Dunedin 0

Wesley Chapel 3, Cypress Creek 1

East Lake 3, St. Petersburg 0

Osceola 3, Boca Ciega 0

Faith Baptist 3, Hillsborough Baptist 0

Grace Christian 3, Central Baptist 0

Spring Hill Christian 3, Hope Christian 2

Classical Prep 3, Academy at the Lakes 2

Calvary Christian 3, St. Petersburg Catholic 0

Indian Rocks Christian 3, Delphi Academy 1

Keswick Christian 3, Northside Christian 0

Berkeley Prep 3, Tampa Prep 0

Inverness Christian 3, Elfers Christian 1

Seffner Christian 3, Brandon Academy 0

Canterbury 3, Admiral Farragut 0

Nature Coast 3, Hernando 0

Carrollwood Day 3, Brooks DeBartolo 0

Weeki Wachee 3, Citrus 0

Crystal River 3, Central 0

Tampa Bay HEAT 3, Sarasota Christian 1

Palm Harbor University 3, Lakewood 0

Pasco 3, Gulf 0

Northeast 3, Gibbs 0

Hernando Christian 3, Seven Rivers Christian 0

Universal Academy 3, Winthrop Prep 0

Cambridge Christian 3, Lakeside Christian 0

Mitchell 3, Zephyrhills 0

Lecanto 3, Springstead 1

Prime time performers

S Madelyn Avergonzado, Sr., East Lake: Recorded 24 assists and two service aces in a win over St. Petersburg. 

MB/OH Olivia Aniol, Sr., East Lake: Ended up with 13 kills and five blocks in a win over St. Petersburg. 

S/RS Alexis Baum, So., Northeast: Led the Vikings with 13 assists, seven kills, six digs and five service aces in a win over Gibbs. 

OH Maya Bickford, Jr., Canterbury: Had 10 digs and three service aces in a win over Admiral Farragut.  

S/RS Angalina Bradford, Jr., Anclote: Led the Sharks in assists with 32 and had 14 digs in a win over River Ridge. 

S/RS Ava Connors, Jr., Mitchell: Recorded 12 kills, eight assists and six digs in a win over Zephyrhills. 

MB Lauren Cook, Jr., Keswick Christian: Ended up with seven kills, seven digs, two assists and two blocks in a win over Northside Christian. 

RS Kaitlin Curry, Jr., Osceola: Finished with 12 kills and three digs in a win over Boca Ciega. 

Valentina Echeverri, Sr., East Lake: Had 25 kills and nine digs in a win over St. Petersburg. , 

S Nikki Fowler, Sr., Osceola: Recorded 14 assists, and seven digs in a win over Boca Ciega. 

L Livvi Harting, Sr., St. Petersburg: Led the Green Devils in dogs with 21 in a loss to East Lake.

RS Bailey Higgins, So., Berkeley Prep: Had 14 kills and eight digs in a win over rival Tampa Prep. 

OH Sydney Jackwin, Sr., Keswick Christian: Recorded 13 kills, three service aces and three digs in a win over Northside Christian. 

S Grace Jannarone, So., Calvary Christian: Ended up with a team-high 39 assists and six digs in a win over St. Petersburg Catholic. 

MH/OH Emma LeTourneau, So., Pasco: Finished with eight digs, seven kills,five service aces and four blocks in a win over Gulf.   

OH McKenzie Lange, S0., Calvary Christian: Led the Warriors with 13 kills, 13 digs and five service aces in a win over St. Petersburg Catholic. 

DS Avery Lewis, Sr., Mitchell: Ended up with a team-high 16 digs and three service aces in a win over Zephyrhills. 

S Payton Meyers, Sr., Hernando Christian: Had a team-high 13 assists and 10 digs in a win over Seven Rivers Christian. 

L/RS/DS Ashley Miller, So., Anclote: Finished with 22 digs, four assists and two service aces in a win over River Ridge. 

S/RS Victoria Padilla, So., Tampa Prep: Had 15 assists and 15 digs in a loss to rival Berkeley Prep. 

S/RS Olivia Rabinowitz, Sr., Berkeley Prep: Led the Buccaneers with 37 assists and 17 digs in a win over rival Tampa Prep. 

DS Gabi Smith, Sr., Seffner Christian: Ended up with a team-high 13 service aces and four digs in a win over Brandon Academy.

OH/RS Ava Swain, Sr. Berkeley Prep: Finished with 16 kills and 11 digs in a win over rival Tampa Prep. 

MB/OH Nevaeh Wright, Sr., Boca Ciega: Had nine kills, nine digs and five blocks in a loss to Osceola. 

Continue Reading
Advertisement

Volleyball

Monday sports schedule

Published

on

What to watch

Volleyball

Bloomingdale (8-4) at Sickles (10-8), 7:30

The Bulls enter on a two-match win streak while the host Gryphons are coming off a 2-3 record at the Fivay Invitational this past weekend. 

Weeki Wachee (11-3) at Bishop McLaughlin (10-4), 7:30

The Hornets wanted tough matches like this one on their schedule after playing mostly against teams from Hernando and Citrus counties a year ago. It will not be easy facing the Class 3A defending state semifinalist Hurricanes. 

Plant City (6-3) at Wharton (9-6), 7:30

The Raiders are starting to find their groove after sweeping Sumner and Brandon last week. The host Wildcats, meanwhile, are trying to bounce back after going 1-3 at the Academy of the Holy Names Invitational this past weekend. 

The schedules

Volleyball

Central Baptist at Community Christian, 4:30

Tampa Catholic at Carrollwood Day, 5

Elfers Christian at Faith Outreach, 5

Lakeside Christian at Canterbury, 5

Cambridge Christian at Brandon Academy, 5

Inverness Christian at Oldsmar Christian, 5:30

Seven Rivers Christian at Classical Prep, 6

North Tampa Christian at Hernando Christian, 6

Lakeland Christian at Seffner Christian, 6

Academy at the Lakes at Winthrop College, 6

Bradenton Saint Stephen’s at Tampa SLAM, 6

Boca Ciega at Admiral Farragut, 6

Lakewood at Pinellas Park, 7

Armwood at Riverview, 7

Bloomingdale at Sickles, 7:30

Weeki Wachee at Bishop McLaughlin, 7:30

Plant City at Wharton, 7:30

Strawberry Crest at East Bay, 7:30

Hillsborough at Newsome, 7:30

Northeast at Dunedin, 7:30

Sumner at King, 7:30 

Golf

Sumner at Lennard (boys), 2

Newsome at Strawberry Crest (boys/girls), 2

Chamberlain, Freedom at Brandon (boys/girls), 2

Gaither at Jefferson (boys) 2:30

East Bay at Armwood (boys), 3

Durant at Plant (boys), 3

Bloomingdale at Robinson (boys), 3:30

Alonso at Mitchell (boys), 4

PCAC championship at Bardmoor (boys)

Continue Reading

Volleyball

Volleyball Player of the Week

Published

on

Here are the nominees for the volleyball player of the week. Voting lasts until 9 a.m. Tuesday. 

L Brooke Arnold, Sr., Riverview: Recorded a combined 54 digs in the Sharks’ last four matches and helped the team stretch its win streak to eight

S Bella Baldyga, Sr., Mitchell: Finished with 19 assists, seven assists and four service aces in a win over Fivay to help the Mustangs stay undefeated through their first nine matches. 

OH Bailey Higgins, So., Berkeley Prep: Selected to the all-tournament team at the Berkeley Premier after helping the Buccaneers win the tournament, then knock off Plant in five sets this past week. 

OH Sydney Jackwin, Sr., Keswick Christian: Named MVP after leading the Crusaders to the team title of their own tournament, as well as a five-set victory over St. Petersburg this past week.  

S/L Taylor Parks, So., Calvary Christian: Was named the American Volleyball Coaches Association state player of the week after leading the Warriors to a runnerup finish at the Berkeley Premier.  

S Sydney Waldenmyer, Sr., Land O’ Lakes: Had a combined 38 assists and 18 digs in wins over Cypress Creek and Sickles this past week. 

Continue Reading

Volleyball

Friday sports schedule (Sept. 24)

Published

on

The schedules

Volleyball

Fivay Invitational (compiled from MaxPreps)

Wiregrass Ranch vs. Mitchell, 1

Anclote vs. Sickles, 2

Lecanto vs. Mitchell, 3

Sunlake vs. Palm Harbor University, 3

Nature Coast vs. Anclote, 3

Fivay vs. Sickles, 4

River Ridge vs. Palm Harbor University, 4:30

Wesley Chapel vs. Mitchell, 6

Nature Coast vs. Sickles, 6

Hudson vs. Palm Harbor University, 6

Academy of the Holy Names Tournament (compiled from MaxPreps)

Carrollwood Day vs. Tampa Prep, 4:30

Keswick Christian vs. Academy of the Holy Names, 4:30

Wharton vs. Newsome, 5:45

Robinson vs. Academy of the Holy Names, 7

Wharton vs. Tampa Prep, 7

Carrollwood Day vs. Newsome, 8:15

Warrior Invitational (compiled from MaxPreps)

Calvary Christian vs. St. Petersburg, 3

Brooks DeBartolo vs. Calvary Christian, 4

Osceola vs. East Lake, 4

East Lake vs. St. Petersburg, 5

Berkeley Prep vs. Calvary Christian, 5

Other matches

St. Petersburg Catholic at Shorecrest, 6

Clearwater Academy at Northside Christian, 6

Patel at Zephyrhills, 6:30

Countryside at Dunedin, 7:30

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps