Connect with us

Volleyball

Volleyball: Tuesday night rewind

Published

on

Scoreboard

Bayshore Christian 3, Classical Prep 0

Oldsmar Christian 3, Elfers Christian 2

Bishop McLaughlin 3, Sarasota Riverview 0

Northside Christian 3, Shorecrest 2

Indian Rocks Christian 3, Admiral Farragut 0

Geneva Classical 3, Hillsborough Baptist 0

Hope Christian 3, West Hernando Christian 0

Academy at the Lakes 3, Winthrop College Prep  0

Hernando Christian 3, Lakeside Christian 0

Keswick Christian 3, St. Petersburg Catholic 0

Genesis Prep 3, Zephyrhills Christian 1

Berkeley Prep 3, Tampa Catholic 1

Brooks DeBartolo 3, Delphi Academy 0

St. Petersburg 3, Lakewood 0

Calvary Christian 3, Academy of the Holy Names 0

Anclote 3, Clearwater 0

Wiregrass Ranch 3, Pasco 2

Mitchell 3, Hudson 0

Springstead 3, Gulf 1

Cambridge Christian 3, Seffner Christian 0

Riverview 3, Bloomingdale 0

Wharton 3, Armwood 0

Tampa Bay Tech 3, Chamberlain 0

Strawberry Crest 3, Freedom 2

St. Petersburg 3, Gibbs 0

Cypress Creek 3, Zephyrhills 0

Land O’ Lakes 3, Sunlake 1

Newsome 3, Sumner 0

Hillsborough 3, Middleton 0

Durant 3, East Bay 1

Palm Harbor 3, Countryside 0

Seminole 3, Northeast 1

Prime time performers

S/RS Kayla Baer, Sr., Wiregrass Ranch: Ended up with 24 assists, 20 digs and 12 kills in a win over Pasco. 

MB/OH Bella Bonatakis, Sr., Wharton: Had 22 kills, six digs and three blocks in a win over Armwood. 

S/RS Angalina Bradford, Jr., Anclote: Recorded 17 assists, three digs and three service aces in a win over Clearwater. 

OH/OPP Jordan Bunce, Jr., St. Petersburg: Had nine kills, six service aces and four kills in a win over Lakewood. 

OH/DS Lauren Cairo, Jr., Calvary Christian: Ended up with 19 kills, 14 digs and three blocks in a win over Academy of the Holy Names. 

S Naomi Chinchar, Sr., Bishop McLaughlin: Led the Warriors with 32 assists and 14 digs in a win over Sarasota Riverview. 

OPP/MH Jasmine Christian, Sr., Land O’ Lakes: Finished with 13 kills, three service aces and two kills in a win over Sunlake. 

S/RS Ava Connors, Jr., Mitchell: Led the Mustangs with 14 assists, 12 digs, eight kills and seven assists in a win over Hudson. 

MH Lauren Cook, Jr., Keswick Christian: Had 10 kills, five digs and an ace in a win over St. Petersburg Catholic.

OH Addison Engle, Jr., Palm Harbor University: Recorded 12 kills, five service aces and three digs in a win over Countryside. 

MH Natania Fletcher, Sr., Newsome: Ended up with a team-high 11 kills in a win over Sumner. 

MH Alexandria Friebolin, Sr., Strawberry Crest: Dominated at the net with 11 kills and six blocks in a win over Freedom. 

S Emma Futch, Sr., Strawberry Crest: Had 19 assists and nine digs in a win over Freedom. 

S Sydney Ginaitt, Sr., Newsome: Recorded a team-high 23 assists in a win over Sumner. 

S Ashlyn Going, Sr., Pinellas Park: Had a team-high 32 assists in a win over Largo. 

OH Lily Hayes, Fr., Academy of the Holy Names: Finished with 13 digs and 10 kills in a loss to Calvary Christian. 

OH Sydney Jackwin, Jr., Keswick Christian: Had 13 digs, 11 kills, six service aces and a block in a win over St. Petersburg Catholic. 

MB Bre McDonough, Sr., Berkeley Prep: Recorded 14 kills and three blocks in a win over Tampa Catholic. 

OH Madisyn Meyer, Fr., Northeast: Finished with a team-high 28 digs and six kills in a loss to Seminole. 

OH/RS/MB Dahlia Palacios, Jr., Freedom: Had 10 kills and three blocks in a loss to Strawberry Crest. 

S Taylor Parks, So., Calvary Christian: Led the Warriors with 51 assists and 21 digs in a win over Academy of the Holy Names. 

OH Alexa Rangel, Sr., Palm Harbor University: Had nine kills and seven blocks in a win over Countryside. 

S/DS Arabella Readey, Sr., St. Petersburg: Led the Green Devils with 10 service aces and five assists in a win over Gibbs. 

S Madison Stoeckler, Jr., Indian Rocks Christian: Finished with 24 assists, 11 kills and nine digs in a win over Admiral Farragut. 

OH/OPP/S Haley Strawser, So., Wiregrass Ranch: Recorded 18 kills, 10 digs and seven service aces in a win over Pasco.

S Olivia Rabonowitz, Sr., Berkeley Prep: Finished with 34 assists, six service aces and three digs in a win over Tampa Catholic.  

OH/RS Ava Swain, Sr., Berkeley Prep: Had 15 kills, eight digs and three blocks in win over Tampa Catholic. 

S/RS Abby Voehl, Sr., Bloomingdale: Ended up with 16 assists in a loss to Riverview. 

L Araceli Wakefield, Sr., Tampa Catholic: Led the Crusaders in digs with 31 in a loss to Berkeley Prep.  

S Sydney Waldenmyer, Sr., Land O’ Lakes: Finished with 25 assists and 15 digs in a win over Sunlake. 

Continue Reading
Advertisement

Volleyball

Volleyball: Monday night rewind

Published

on

Scoreboard

Oldsmar Christian 3, Hope Christian 2

Spring Hill Christian 3, Faith Outreach 1

Foundation Christian 3, Hernando Christian 0

Nature Coast 3, Central 0

Alonso 3, Chamberlain 0

Sumner 3, Jefferson 0

Sickles 3, Wiregrass Ranch 1

Spoto 3, King 0

Plant City 3, Lennard 0

Steinbrenner 3, Blake 0

Gaither 3, East Bay 1

Riverview 3, Leto 0

Hillsborough 3, Robinson 2

Prime time performers

OH Hannah Bowers, Sr., Riverview: Had nine kills in a win over Leto. 

OH Emma Buscemi, Sr., Nature Coast: Ended up with 11 kills, five service aces and five digs in a win over Central. 

S/DS Kristen McElroy, Sr., Nature Coast: Finished with 27 assists and four digs in a win over Central. 

OH Kennedy Reed, Jr., Sumner: Recorded 17 kills, four digs and three service aces in a loss to Jefferson. 

S/DS Lucia Santos Calderon, Sr., East Bay: Ended up with 22 digs, 21 assists and seven service aces in a loss to Gaither. 

OH/OPP/S Haley Strawser, So., Wiregrass Ranch: Finished with 12 assists, 11 digs and six kills in a loss to Sickles. 

Continue Reading

Volleyball

Wednesday sports schedule (Oct. 13)

Published

on

What to watch

Volleyball

Clearwater Central Catholic (14-10) at Plant (18-4), 6:30

The Marauders are trying to snap a five-match losing streak. It will not be easy. The host Panthers have won eight straight, including a four-set victory over Steinbrenner on Tuesday. 

The schedules

Volleyball

Bradenton Saint Stephen’s at St. Petersburg Catholic, 6

Clearwater Central Catholic at Plant, 6:30

Citrus at Hernando, 7

Chamberlain at King, 7:30

Hollins at Boca Ciega, 7:30

Blake at Lennard, 7:30

Swimming

Riverview at Durant (High five), 5:30

Continue Reading

Volleyball

Tuesday sports schedule (Oct. 12)

Published

on

What to watch

Volleyball

Plant (18-4) at Steinbrenner (21-2), 7:30

It does not get much better than this. Both teams are ranked among the top three in the state in Class 7A by MaxPreps (the Panthers are No. 1 and the Warriors are No. 3). And they both are in 7A, District 7. So this match could serve as a preview of next week’s district final. 

Wharton (13-7) at Strawberry Crest (12-5), 7:30

Both teams have some momentum. The Wildcats are on a five-match win streak while the host Chargers have six of their past seven matches. 

Cypress Creek (13-4) at Wiregrass Ranch (7-7), 7:30

The Coyotes have won six of their past seven matches while the host Bulls got back to .500 by winning their last two matches. 

Academy of the Holy Names (15-8) at Osceola (15-8), 6

Both teams are ranked among the top 10 in the state in their respective classifications by MaxPreps (the Jaguars are No. 4 in 4A and the Warriors are No. 10 in 5A). 

The schedules

Volleyball

Liberty Baptist at Faith Baptist Christian, 3:30

Grace Christian at West Hernando Christian, 4:30

Faith Outreach at Elfers Christian, 5

Solid Rock Community at Inverness Christian, 5:30

Universal Academy at Cambridge Christian, 6

Keswick Christian at Northside Christian, 6

Foundation Christian at Bayshore Christian, 6

Tampa Catholic at Shorecrest, 6

Hillsborough Baptist at Geneva Classical, 6

Academy of the Holy Names at Osceola, 6

Tampa Bay HEAT at Tampa Prep, 6

Seffner Christian at Lakeland Christian, 6

Academy at the Lakes at Hernando Christian, 6

Belleview at Zephyrhills Christian, 6:30

Central at Weeki Wachee, 6:30

Crystal River at Nature Coast, 6:30

Pasco at River Ridge, 7

Carrollwood Day at Sarasota Cardinal Mooney, 7

Newsome at Tampa Bay Tech, 7

Anclote at Gulf, 7

Middleton at Armwood, 7

Countryside at Pinellas Park, 7:15

Robinson at Jefferson, 7:30

Cypress Creek at Wiregrass Ranch, 7:30

Alonso at Leto, 7:30

Plant at Steinbrenner, 7:30

Wharton at Strawberry Crest, 7:30

Hernando at Mitchell, 7:30

Sickles at Gaither, 7:30

Freedom at Hillsborough, 7:30

Zephyrhills at Sunlake, 7:30

Dunedin at Clearwater, 7:30

Swimming

Leto, Sumner at Tampa Bay Tech (Temple Terrace), 6

Durant at Bloomingdale (High five), 6:30

Freedom at Steinbrenner (Cheval), 7

Golf 

Bloomingdale at Riverview (boys), 2

Jefferson at Sumner (boys), 2

Strawberry Crest at Freedom (boys/girls), 2:30

Newsome at Hillsborough (boys), 2:30

Steinbrenner at Tampa Prep (boys/girls), 4

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps