Connect with us

Volleyball

Volleyball: Mon-Wed. recap

Published

on

Monday

Scoreboard

Bell Creek Academy 3, Lakeside Christian 1

Academy at the Lakes 3, Universal Academy 2

Tampa Prep 3, Sarasota Riverview 0

Tampa Catholic 3, Brooks DeBartolo 0

Carrollwood Day 3, Patel Academy 0

Lecanto 3, Springstead 0

Central 3, South Sumter 1

Bradenton Bayshore 3, Gibbs 1

Lakeland Victory Christian 3, Seffner Christian 0

Sickles 3, Plant City 2

East Lake 3, Dunedin 0

Osceola 3, Pinellas Park 0

Prime time performers

S Lilly Brown, So., Carrollwood Day: Finished with 33 assists, three digs and three service aces in a win over Patel. 

OH Olivia Hart, So., Tampa Prep: Led the Terrapins with 20 digs and 12 kills in a win over Sarasota Riverview. 

S Nikki Fowler, Sr., Osceola: Had 11 assists and four digs in a win over Pinellas Park.

OH/MH Casey Fritz, So., Sickles: Ended up with 21 kills and three service aces in a win over Plant City. 

L/DS Kyla Futch, Jr., Plant City: Recorded 48 digs in a loss to Sickles. 

OH Jocelyn Huelga, Sr., Central: Led the Bears with 12 digs, 10 kills and seven service aces in a win over South Sumter.

MH/OH Malia Nelson, Jr., Academy at the Lakes: Had 20 kills, 12 digs, three service aces ad three blocks in a win over Universal Academy.   

S/RS/DS Tatum Pope, Jr., Sickles: Led the Gryphons with 63 assists and 11 digs in a win over Plant City.  

OH Kristina Rhoden, So., East Lake: Finished with 10 digs and four service aces in a win over Dunedin. 

MH/RS/S Gwen Tippin, Jr., Sickles: Recorded 17 digs, seven digs, and four service aces in a win over Plant City. 

Tuesday 

Scoreboard

Berkeley Prep 3, Plant 2

Oldsmar Christian 3, Faith Outreach 1

Elfers Christian 3, West Hernando Christian 1

Patel 3, Seffner Christian 1

Northside Christian 3, Indian Rocks Christian 1

Sarasota Christian 3, St. Petersburg Catholic 1

Carrollwood Day 3, Tampa Bay HEAT 0

Delphi Academy 3, Admiral Farragut 0

Tarpon Springs 3, Countryside 0

Weeki Wachee 3, Nature Coast 0

Academy of the Holy Names 3, Bishop McLaughlin 1

Mitchell 3, Fivay 0

Springstead 3, Crystal River 2

Newsome 3, Brandon 0

Universal Academy 3, Winthrop College 0

Seven Rivers Christian 3, Cambridge Christian 1

Keswick Christian 3, St. Petersburg 2

Wesley Chapel 3, Wiregrass Ranch 1

Durant 3, Lennard 0

Land O’ Lakes 3, Cypress Creek 0

Bloomingdale 3, East Bay 0

Riverview 3, Spoto 0

Freedom 3, Armwood 0

Wharton 3, Hillsborough 0

Tampa Bay Tech 3, King 0

Anclote 3, Dunedin 0

Plant City 3, Sumner 0

Boca Ciega 3, Pinellas Park 0

Seminole 3, Gibbs 0

Prime time performers

S Lexie Alstott, Sr., Northside Christian: Led the Mustangs with 17 assists, 14 kills, 12 digs and five service aces in a win over Indian Rocks Christian. 

L Brooke Arnold, Sr., Riverview: Finished with 15 digs and two assists in a win over Dunedin. 

S/OPP Kayla Baer, Sr., Wiregrass Ranch: Had 18 digs, 15 kills and 10 service aces in a loss to Wesley Chapel. 

S Bella Baldyga, Sr., Mitchell: Ended up with 19 assists, seven digs and four service aces in a win over Fivay. 

S/RS Alexis Baum, So., Northeast: Recorded 12 assists and 12 service aces in a win over Lakewood. 

RS/S Bailey Blanton, Sr., Plant City: Led the Raiders with 12 digs, 11 assists, eight kills and six service aces in a win over Sumner.

OH/MH Bella Bonatakis, Sr., Wharton: Led the Wildcats with 16 kills, eight digs and five blocks in a win over Hillsborough. 

S/RS Angalina Bradford, Jr., Anclote: Ended up with 29 assists and three service aces in a win over Dunedin.

MH Jenna Buscher, Sr., Newsome: Had nine kills and four blocks in a win over Brandon.   

S Naomi Chinchar, Sr., Bishop McLaughlin: Finished with 50 assists and 18 digs in a loss to Academy of the Holy Names. 

MB Michaela Clayton, So., Academy of the Holy Names: Led the Jaguars with 19 kills, 16 digs, four service aces and two blocks in a win over Bishop McLaughlin. 

MB Lauren Cook, Jr., Keswick Christian: Finished with 15 kills, five digs, four service aces and four blocks in a win over St. Petersburg. 

MB/OPP Jenna Davis, Sr., St. Petersburg: Recorded 12 digs, eight kills, four blocks and three service aces in a loss to Keswick Christian. 

S/OH/RS Jingyi Fan, Sr., Bayshore Christian: Led the Faith Warriors with 14 assists, 12 kills, eight digs and seven service aces in a win over Classical Prep. 

OH/RS Brianna Ferreira, Fr., Pinellas Park: Had 17 kills and three blocks in a loss to Boca Ciega. 

MH Alexandra Friebolin, Sr., Strawberry Crest: Finished with 12 kills and three blocks in a win over Middleton. 

L/DS Jessie Golden, Sr., Carrollwood Day: Recorded 13 digs, five service aces and four kills in a win over Tampa Bay HEAT. 

L Livvi Harting, Sr., St. Petersburg: Ended up with 37 digs and five service aces in a loss to St. Petersburg. 

OH/DS/S Emma Hatcher, Sr., Land O’ Lakes: Finished with eight kills, eight digs and two service aces in a win over Cypress Creek.

RS Bailey Higgins, So., Berkeley Prep: Led the Buccaneers with 17 kills, 17 digs and three blocks in a win over Plant.  

DS Laney Higgins, Sr., Carrollwood Day: Finished with 12 digs and two service aces in a win over Tampa Bay HEAT. 

OPP/MH/OH Gabrielle Horn, Jr., Anclote: Led the Sharks with 16 kills and seven service aces in a win over Dunedin. 

OH Sydney Jackwin, Sr., Keswick Christian: Led the Crusaders with 24 kills, 22 digs and four service aces in a win over St. Petersburg.

S Hannah Jantomaso, Fr., Keswick Christian: Ended up with 35 assists and six digs in a win over St. Petersburg.  

DS Avery Lewis, Sr., Mitchell: Had a team-high 17 digs and two service aces in a win over Fivay. 

MB Elizabeth McDonald, Sr., Mitchell: Finished with 13 kills, three blocks, two service aces and two digs in a win over Fivay. 

S Taylor Parks, So., Calvary Christian: Ended up with 35 assists and 17 digs in a win over Sarasota Cardinal Mooney. 

S Olivia Rabinowitz, Sr., Berkeley Prep: Recorded 44 assists and 14 digs in a win over Plant. 

S Cassidy Smith, Jr., Academy of the Holy Names: Finished with 22 assists and 13 digs in win over Bishop McLaughlin. 

S Elle Smith, 8th, Northside Christian: Had 18 assists, 14 digs, five service aces and five kills in a win over Indian Rocks Christian. 

S Madison Stoekler, Jr., Indian Rocks Christian: Recorded 20 assists, 13 digs, four kills and three service aces in a loss to Northside Christian. 

MB Chayla Wade, Sr., Fivay: Ended up with nine kills, seven digs and two blocks in a loss To Mitchell. 

OH Noelle Walsh, Sr., Calvary Christian: Had 11 digs and nine kills in a win over Sarasota Cardinal Mooney. 

S/L/DS Mallory Yee, Jr., Freedom: Finished with a team-high 19 assists in a win over Armwood. 

Wednesday

Scoreboard

Tampa Prep 3, Tampa Catholic 0

Sarasota Out-of-Door 3, Shorecrest 1

Delphi Academy 3, Bayshore Christian 2

St. Petersburg Catholic 3, Admiral Farragut 0

Nature Coast 3, Hudson 1

Tarpon Springs 3, Gulf 0

Palm Harbor University 3, Pinellas Park 0

Gaither 3, Blake 0

Robinson 3, Alonso 0

Sickles 3, Leto 0

Prime time performers

OH Olivia Hart, So., Tampa Prep: Finished with 16 digs and 15 kills in a win over Tampa Catholic. 

OH Rylee Johnson, Jr., Tampa Prep: Had 17 kills and five digs in a win over Tampa Catholic. 

L Autumn Martinez-Robinson, Jr., Tampa Prep: Ended up with a team-high 31 digs in a win over Tampa Catholic. 

S/RS/DS Tatum Pope, Jr., Sickles: Led the Gryphons with 28 assists and seven digs in a win over Leto. 

OH Alexa Rangel, Sr., Palm Harbor University: Finished with 18 digs and 10 kills in a win over Pinellas Park. 

S Kyla Stout, Jr., Palm Harbor University: Had 25 assists and 19 digs in a win over Pinellas Park. 

Continue Reading
Advertisement

Volleyball

Volleyball: Monday night rewind

Published

on

Scoreboard

Oldsmar Christian 3, Hope Christian 2

Spring Hill Christian 3, Faith Outreach 1

Foundation Christian 3, Hernando Christian 0

Nature Coast 3, Central 0

Alonso 3, Chamberlain 0

Sumner 3, Jefferson 0

Sickles 3, Wiregrass Ranch 1

Spoto 3, King 0

Plant City 3, Lennard 0

Steinbrenner 3, Blake 0

Gaither 3, East Bay 1

Riverview 3, Leto 0

Hillsborough 3, Robinson 2

Prime time performers

OH Hannah Bowers, Sr., Riverview: Had nine kills in a win over Leto. 

OH Emma Buscemi, Sr., Nature Coast: Ended up with 11 kills, five service aces and five digs in a win over Central. 

S/DS Kristen McElroy, Sr., Nature Coast: Finished with 27 assists and four digs in a win over Central. 

OH Kennedy Reed, Jr., Sumner: Recorded 17 kills, four digs and three service aces in a loss to Jefferson. 

S/DS Lucia Santos Calderon, Sr., East Bay: Ended up with 22 digs, 21 assists and seven service aces in a loss to Gaither. 

OH/OPP/S Haley Strawser, So., Wiregrass Ranch: Finished with 12 assists, 11 digs and six kills in a loss to Sickles. 

Continue Reading

Volleyball

Wednesday sports schedule (Oct. 13)

Published

on

What to watch

Volleyball

Clearwater Central Catholic (14-10) at Plant (18-4), 6:30

The Marauders are trying to snap a five-match losing streak. It will not be easy. The host Panthers have won eight straight, including a four-set victory over Steinbrenner on Tuesday. 

The schedules

Volleyball

Bradenton Saint Stephen’s at St. Petersburg Catholic, 6

Clearwater Central Catholic at Plant, 6:30

Citrus at Hernando, 7

Chamberlain at King, 7:30

Hollins at Boca Ciega, 7:30

Blake at Lennard, 7:30

Swimming

Riverview at Durant (High five), 5:30

Continue Reading

Volleyball

Tuesday sports schedule (Oct. 12)

Published

on

What to watch

Volleyball

Plant (18-4) at Steinbrenner (21-2), 7:30

It does not get much better than this. Both teams are ranked among the top three in the state in Class 7A by MaxPreps (the Panthers are No. 1 and the Warriors are No. 3). And they both are in 7A, District 7. So this match could serve as a preview of next week’s district final. 

Wharton (13-7) at Strawberry Crest (12-5), 7:30

Both teams have some momentum. The Wildcats are on a five-match win streak while the host Chargers have six of their past seven matches. 

Cypress Creek (13-4) at Wiregrass Ranch (7-7), 7:30

The Coyotes have won six of their past seven matches while the host Bulls got back to .500 by winning their last two matches. 

Academy of the Holy Names (15-8) at Osceola (15-8), 6

Both teams are ranked among the top 10 in the state in their respective classifications by MaxPreps (the Jaguars are No. 4 in 4A and the Warriors are No. 10 in 5A). 

The schedules

Volleyball

Liberty Baptist at Faith Baptist Christian, 3:30

Grace Christian at West Hernando Christian, 4:30

Faith Outreach at Elfers Christian, 5

Solid Rock Community at Inverness Christian, 5:30

Universal Academy at Cambridge Christian, 6

Keswick Christian at Northside Christian, 6

Foundation Christian at Bayshore Christian, 6

Tampa Catholic at Shorecrest, 6

Hillsborough Baptist at Geneva Classical, 6

Academy of the Holy Names at Osceola, 6

Tampa Bay HEAT at Tampa Prep, 6

Seffner Christian at Lakeland Christian, 6

Academy at the Lakes at Hernando Christian, 6

Belleview at Zephyrhills Christian, 6:30

Central at Weeki Wachee, 6:30

Crystal River at Nature Coast, 6:30

Pasco at River Ridge, 7

Carrollwood Day at Sarasota Cardinal Mooney, 7

Newsome at Tampa Bay Tech, 7

Anclote at Gulf, 7

Middleton at Armwood, 7

Countryside at Pinellas Park, 7:15

Robinson at Jefferson, 7:30

Cypress Creek at Wiregrass Ranch, 7:30

Alonso at Leto, 7:30

Plant at Steinbrenner, 7:30

Wharton at Strawberry Crest, 7:30

Hernando at Mitchell, 7:30

Sickles at Gaither, 7:30

Freedom at Hillsborough, 7:30

Zephyrhills at Sunlake, 7:30

Dunedin at Clearwater, 7:30

Swimming

Leto, Sumner at Tampa Bay Tech (Temple Terrace), 6

Durant at Bloomingdale (High five), 6:30

Freedom at Steinbrenner (Cheval), 7

Golf 

Bloomingdale at Riverview (boys), 2

Jefferson at Sumner (boys), 2

Strawberry Crest at Freedom (boys/girls), 2:30

Newsome at Hillsborough (boys), 2:30

Steinbrenner at Tampa Prep (boys/girls), 4

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps