Connect with us

Football

Football leaders for Tampa Bay, Week 6

Published

on

The standouts on offense and defense Hernando, Hillsborough, Pasco and Pinellas counties. 

Offense

Passing yards

1,465 Anthony Colandrea, Jr., Lakewood (17 TDs, 4 INTs)

1,405 Brandon Royal, So., Sickles (16 TDs, 4 INTs)

1,138 Aidan MacLean, Sr., Clearwater (14 TDs, 4 INTs)

1,115 Luca Stanzani, Sr., Clearwater Academy (10 TDs, 3 INTs)

1,085 Will Griffin, 8th, Northside Christian (14 TDs, 6 INTs)

1,058 Parker Stinkorb, Jr., Dunedin (14 TDs, 15 INTs)

1,020 Jacob Drackett, So., Calvary Christian (9 TDs, 7 INTs)

1,001 Murdolph Jones, Jr., Armwood (11 TDs, 3 INTs)

959 Hunter Young, Sr., Hudson (11 TDs, 1 INT)

923 Luke Knight, So., Jesuit (8 TDs, 3 INTs)

897 Owen Walls, Sr., Cypress Creek (6 TDs, 3 INTs)

877 Trenton Hawks, Sr., River Ridge (10 TDs, 4 INTs)

829 Garrett Gurney, Sr., Seminole (5 TDs, 9 INTs)

818 Kyle Horvath, So., Land O’ Lakes (12 TDs, 0 INTs)

814 Bryson Martin, Sr., Clearwater Central Catholic (6 TDs, 1 INT)

796 Brooks Bentley, Jr., Gaither (6 TDs, 3 INTs)

745 Gavin Henley, Sr., Lennard (8 TDs, 4 INTs)

675 Caleb Pierce, Sr., Hillsborough (5 TDs, 3 INTs)

658 Ty Robinson, So., Steinbrenner (5 TDs, 6 INTs)

650 Riley Allan, Sr., Osceola (7 TDs, 2 INTs)

631 Rocco Becht, Sr., Wiregrass Ranch (7 TDs, 1 INT)

581 Kevin Spillane, Sr., Sunlake (5 TDs, 2 INTs)

572 Jayce Nixon, Fr., Zephyrhills Christian (7 TDs, 2 INTs)

554 Jackson Jensen, So., Carrollwood Day (4 TDs, 1 INT)

525 Clinton Danzey, Jr., Plant City (5 TDs, 3 INTs)

516 Jack Lennon, Sr., Plant (6 TDs, 5 INTs)

Rushing yards

847 Luke Yoder, Jr., Palm Harbor University (6 TDs)

770 Anthony Carrier, So., Carrollwood Day (10 TDs)

760 Joquez Smith, Jr., Jesuit (9 TDs)

721 Christian Cromer, So., Nature Coast (12 TDs)

705 Dontrevious Jackson, Sr., Zephyrhills Christian (7 TDs)

655 Lenwood Sapp, Jr., Clearwater Central Catholic (3 TDs)

631 Jason Albritton, Sr., Newsome (5 TDs)

618 Merton Thagne, Sr., Clearwater Academy (8 TDs)

550 James Evans, Sr., Tampa Bay Tech (8 TDs)

519 Jordan Mouzon, Jr., Calvary Christian (4 TDs)

509 Travis Bates, Sr., Berkeley Prep (8 TDs)

495 Isaiah Hampton, Jr., Pinellas Park (5 TDs)

478 Jaylan Blake, Sr., Wesley Chapel (6 TDs)

468 Jaelin Sneed, So., East Bay (8 TDs)

464 Jaylin Thomas, Sr., Zephyrhills (5 TDs)

458 Jaden Griffin, Sr., Countryside (8 TDs)

447 Ti’lan McGee, So., East Lake (4 TDs)

436 Sammy Miller Jr., Jr., Gibbs (3 TDs)

425 Calub Connell, Jr., Durant (7 TDs)

422 Kevin Spillane, Sr., Sunlake (6 TDs)

387 Jackson Lipski, Jr., Sunlake (1 TD)

373 Ivan Brown, Jr., Osceola (4 TDs)

350 Marcus Miguele, Sr., Durant (2 TDs)

345 Nathan Carter, Jr., East Bay (2 TDs)

339 Montravius Lloyd, Jr., Lakewood (5 TDs)

Receiving yards

549 Javohn Thomas, Sr., Sickles (7 TDs)

530 Dylan Djete, Sr., Clearwater Academy (8 TDs)

484 Nate Johnson, Jr., Clearwater Central Catholic (5 TDs)

468 Jakari Williams, Sr., Sickles (6 TDs)

460 Kennen Ayala, Jr., Land O’ Lakes (6 TDs)

451 Ladamien Starks, Sr., Hudson (6 TDs)

450 CJ Lee, Sr., Clearwater (8 TDs)

421 Michael Jelks, So., Dunedin (4 TDs)

420 Eugene Wilson III, Jr., Gaither (3 TDs)

420 Terrell Crosby, Sr., Lakewood (3 TDs)

384 Julius Quinones, Jr., River Ridge (8 TDs)

364 David James, Sr., Clearwater (2 TDs)

358 Josh Robinson, Jr., Calvary Christian (6 TDs)

352 Jaydn Girard, Sr., Jesuit (3 TDs)

342 CJ Lewis, So., Carrollwood Day (2 TDs)

330 Tyler Smith, Jr., Sunlake (3 TDs)

320 One Williams, Sr., Northside Christian (5 TDs)

318 Sean Cuono, Fr., St. Petersburg Catholic (3 TDs)

315 Sincere Williams, Sr., Plant City (2 TDs)

310 Joe Key, Jr., Northside Christian (5 TDs)

308 Dontrell Clerkley, Sr., Cypress Creek (1 TD) 

297 Kino Middleton, So., Osceola (3 TDs)

288 Kaiime Ivey, Jr., Armwood (2 TDs)

288 Ha’Keem Monroe, Sr., Lennard (4 TDs)

287 Alex Kemp, Sr., Calvary Christian (2 TDs)

287 Junior Vandeross, Sr., Jesuit (2 TDs)

Defense

Tackles

71 Jordan Novomestky, Sr., Springstead

61 AJ Cottrill, Sr., Jesuit

57 Jacob Reed, Jr., Durant

57 Brogan Coleman, So., Osceola

56 Brady Nowlan, Jr., Nature Coast

56 Cortland Mitchell, Sr., Osceola

56 Colin Bernstein, Sr., Steinbrenner

50 Caden Huffman, Sr., Newsome

49 Anthony Weaver, Sr., Keswick Christian

46 Matt Hensley Jr., Jr., Cypress Creek

46 Corey Yeoman, Sr., Clearwater Academy

45 Elijah Mills, Jr., Countryside

45 Logan Fiker, Sr., Gaither

44 Rhey Conyers, Sr., Plant City

44 Yadiel Vasquez-Benitez, Sr., Springstead

43 Sam Sternberger, Sr., Hernando

43 Al’Vondre Lewis, Jr., Sumner 

42 Josh Giddens, Jr., East Lake

42 Deven Carney, Sr., East Bay

41 Theotis Smith, Sr., Zephyrhills

41 Wayne Quin, Sr., Jesuit

41 Dylan Simpson, Jr., Clearwater Academy

41 Braylon Henry, Sr., Lennard

41 Jaden Griffin, Sr., Countryside

41 Mitch Hammond, Sr., Sunlake

Sacks

8 Keon Keeley, Jr., Berkeley Prep

7 Zyon Vaughn-Nobles, So., Zephyrhills Christian

7 Tyler Geary, Sr., Mitchell

6.5 Keyon Clark, Sr., Tampa Bay Tech

5 Derrick Brantley, Fr., Northeast

5 Yadiel Vazquez-Benitez, Sr., Springstead

5 Curtis Roberts, Jr., Clearwater Central Catholic

5 John Finch, Sr., River Ridge

5 Brandon Cleveland, Sr., Carrollwood Day

4.5 Antonio Camon, Jr., Tampa Bay Tech

4.5 James Grace, Sr., Seminole

4 Clark Leonard, Sr., Clearwater Academy

4 Joshua Poleon, Jr., Wesley Chapel

4 Nafitalai Nauvai, Jr., Largo

4 Thomas Attkins, Sr., Cambridge Christian

4 William Miller, So., Steinbrenner

4 Jaheim Broden, Jr., Tampa Bay Tech

4 Garrick Ponder, Sr., Seminole

4 Donovan Heatly, Sr., Nature Coast

4 Isaiah Hastings, Sr., Clearwater Academy

4 Leo Tabakovic, Jr., Durant

4 Mike Vallez, Sr., Clearwater Academy

4 Lance Mller, Sr., Dunedin

4 Madden Buratczuk, Jr., Springstead

3.5 Matthew Stahl, So., Chamberlain

3.5 Luke Bradford, Sr., Seffner Christian

3.5 Jeremy Patterson, Jr., Chamberlain

3.5 Kevin Marks, Jr., Land O’ Lakes

3.5 Giovanni Forcella, So., Tarpon Springs

3.5 Maguire Neal, Sr., Zephyrhills

3.5 Garrett Folken, Sr., Bloomingdale

3.5 Titus Bullard, Sr., Berkeley Prep

3.5 Conner Gurney, Sr., Seminole

Interceptions

6 Terrell Crosby, Sr., Lakewood

4 RJ Stroud, Jr., Armwood

4 Amir Austin, Sr., Newsome

4 David Searles, Jr., Seminole

3 Jashon Williams, So., Jefferson

3 De’von Walton, Jr., Gibbs

3 Trey Hedden, So., Tampa Catholic

3 Jayden Cornelius, Fr., Durant

3 London Hall, Sr., Clearwater Central Catholic

2 Jermaine Swain, Sr., Northeast

2 Toryion Larkins, Sr., Gibbs

2 Jaidon Walker, Fr., Sumner

2 Eric Felder, Sr., Jefferson

2 Luther Scarlett, So., Durant

2 Jaiden Meyerschoff, Sr., Land O’ Lakes

2 Jordan Jimenez, Sr., Pinellas Park

2 Marcell Tucker, Sr., Zephyrhills

2 Manny Acker, Jr., Hernando

2 Jack Lennon, Sr., Plant

2 D’angelo Huthinson, Sr., Northeast

2 Eric Jackson, Sr., Pinellas Park

2 A.T. Tyson, So., Jefferson

2 Blake Albritton, Sr., Keswick Christian

2 Christian Bodnar, Jr., Bloomingdale

2 Shane Froelich, Jr., Cambridge Christian

2 Patrick Mooney, Sr., Hillsborough

2 Jaylen McCloud, Jr., Land O’ Lakes

2 Corey Lucius Jr., Jr., Tampa Catholic

2 Kye Stokes, Sr., Armwood

2 Logan Howard, Jr., River Ridge

2 Evan Pixley, Sr., Osceola

2 Jacoreyus Demps, Jr., Gaither

2 Christian Stewart, Jr., East Bay

2 Zach Walker, Jr., Sumner

2 Eugene Wilson III, Jr., Gaither

2 Colin MacLean, Sr., East Lake

2 Anthony Williams, Sr., East Bay

2 Jaylin Crumby, Jr., Armwood

2 Amari Ray, Jr., East Lake

2 Landis Randleman, Sr., Countryside

2 Kobe McCloud, Sr., Gaither

2 Hayes Greep, Sr., Jesuit

2 Nate Johnson, Jr., Clearwater Central Catholic

Continue Reading
Advertisement

Football

Friday night football forecast

Published

on

Must-see matchups

Northeast (6-0) at Boca Ciega (4-2), 7

A win would all but clinch the Class 6A, District 11 title for the Vikings. That could be tough considering Northeast is dealing with some injuries. 

Putnam’s prediction: Boca Ciega 21-20

Steinbrenner (3-4) at East Lake (2-5), 7

The winner becomes the overwhelming favorite to take the Class 8A, District 11 title. 

Putnam’s prediction: Steinbrenner 17-13

Armwood (4-2) at Bloomingdale (3-3), 7:30

The Hawks won both meetings in 2019. The Bulls won both meetings last season. The stakes are not as high this time around with neither team in the same district but still a riveting rivalry. 

Putnam’s prediction: Armwood 27-21

Nature Coast (4-2) at Hudson (5-1), 7:30

The Sharks already have a loss in Class 5A, District 9 play and cannot afford another if they want to stay within striking distance of the Cobras and Zephyrhills at the top of the standings. 

Putnam’s prediction: Nature Coast 24-21

Largo (2-4) at Mitchell (6-1), 7:30

This is a must-win for the Packers to have any shot at the Class 7A, District 9 title.

Putnam’s prediction: Mitchell 20-14

Tampa Bay Tech (6-0) at Wiregrass Ranch (4-1), 7:30

A Titans win would set up a showdown with Wharton next week to decide the Class 7A, District 10 title. This matchups features two differing styles on offense with Tampa Bay Tech’s ground attack going up against the Bulls’ aerial assault.  

Putnam’s prediction: Tampa Bay Tech 28-21

Plant City (4-2) at Durant (6-1), 7:30

The host Cougars already have a loss in Class 8A, District 10 and cannot afford another one to keep their title hopes alive. 

Putnam’s prediction: Durant 17-16

Tampa Catholic (3-2) at Land O’ Lakes (6-0), 7:30

This is the Gators’ toughest test so far this season, one that could end up derailing their perfect regular season. 

Putnam’s prediction: Tampa Catholic 34-28

East Bay (5-1) at Palmetto (2-3), 7:30

A pivotal Class 7A, District 11 matchup the visiting Indians need to keep their district title hopes alive. 

Putnam’s prediction: Palmetto 14-13 

Braden River (5-0) at Clearwater Central Catholic (4-2), 7:30

The tough schedule continues for the Marauders who face the undefeated the Pirates. 

Putnam’s prediction: Clearwater Central Catholic 21-16

The remaining schedule

Bishop McLaughlin at Oasis, 7

Putnam’s prediction: Bishop McLaughlin 21-19

Cambridge Christian at Sarasota Cardinal Mooney, 7

Putnam’s prediction: Sarasota Cardinal Mooney 38-20

Berkeley Prep at Lakeland Victory Christian, 7

Putnam’s prediction: Berkeley Prep 34-7

Indian Rocks Christian at Sarasota Out-of-Door, 7

Putnam’s prediction: Indian Rocks Christian 21-14

Alonso at Palm Harbor University, 7

Putnam’s prediction: Palm Harbor University 16-14

Keswick Christian at Northside Christian, 7

Putnam’s prediction: Northside Christian 37-31

St. Petersburg at Seminole, 7

Putnam’s prediction: Seminole 28-7

Academy at the Lakes at Shorecrest, 7

Putnam’s prediction: Shorecrest 35-21

Zephyrhills Christian at North Florida Educational Institute, 7

Putnam’s prediction: Zephyrhills Christian 42-21

Hardee at Lakewood, 7

Putnam’s prediction: Lakewood 24-6

Central at Springstead, 7:30

Putnam’s prediction: Springstead 35-0

Bradenton Manatee at Lennard, 7:30

Putnam’s prediction: Lennard 35-21

Wharton at Strawberry Crest, 7:30

Putnam’s prediction: Wharton 35-0

Spoto at Bradenton Southeast, 7:30

Putnam’s prediction: Bradenton Southeast 20-14

Brandon at Sumner, 7:30

Putnam’s prediction: Sumner 41-7

Zephyrhills at Cypress Creek, 7:30

Putnam’s prediction: Zephyrhills 27-16

King at Middleton, 7:30

Putnam’s prediction: King 28-20

Blake at Hillsborough, 7:30

Putnam’s prediction: Hillsborough 34-6

Plant at Riverview, 7:30

Putnam’s prediction: Plant 35-14

Robinson at Chamberlain, 7:30

Putnam’s prediction: Chamberlain 27-14

Gulf, at Dunedin 7

Putnam’s prediction: Dunedin 21-12

Jesuit at Jefferson, 7:30

Putnam’s prediction: Jesuit 31-7

Freedom at Sunlake, 7:30

Putnam’s prediction: Sunlake 21-6

Sickles at Gaither, 7:30

Putnam’s prediction: Gaither 28-27

Pasco at Belleview, 7:30

Putnam’s prediction: Belleview 35-0

Fivay at River Ridge, 7:30

Putnam’s prediction: River Ridge 41-14

Wesley Chapel at Weeki Wachee, 7:30

Putnam’s prediction: Wesley Chapel 28-0

Continue Reading

Football

Football leaders for Tampa Bay, Week 8

Published

on

The statistical standouts on offense and defense for Hernando, Hillsborough, Pasco and Pinellas counties. 

Offense

Passing yards

2,130 Anthony Colandrea, Jr., Lakewood (22 TDs, 5 INTs)

1,597 Brandon Royal, So., Sickles (21 TDs, 4 INTs)

1,431 Hunter Young, Sr., Hudson (18 TDs, 2 INTs)

1,365 Aidan MacLean, Sr., Clearwater (17 TDs, 5 INTs)

1,349 Luca Stanzani, Sr., Clearwater Academy (14 TDs, 3 INTs)

1,342 Gavin Henley, Sr., Lennard (15 TDs, 6 INTs)

1,336 Parker Stirnkorb, Jr., Dunedin (16 TDs, 17 INTs)

1,315 Jacob Drackett, So., Calvary Christian (12 TDs, 7 INTs)

1,288 Murdolph Jones, Jr., Armwood (15 TDs, 7 INTs)

1,261 Kyle Horvath, So., Land O’ Lakes (18 TDs, 0 INTs)

1,251 Owen Walls, Sr., Cypress Creek (9 TDs, 5 INTs)

1,210 Trenton Hawks, Sr., River Ridge (11 TDs, 5 INTs)

1,199 Will Griffin, 8th, Northside Christian (15 TDs, 7 INTs)

1,109 Brooks Bentley, Jr., Gaither (7 TDs, 5 INTs)

1,033 Jackson Jensen, So., Carrollwood Day (9 TDs, 2 INTs)

1,029 Luke Knight, So., Jesuit (9 TDs, 3 INTs)

1,003 Jayce Nixon, Fr., Zephyrhills Christian (11 TDs, 2 INTs)

987 Rocco Becht., Sr., Wiregrass Ranch (15 TDs, 1 INT)

982 Bryson Martin, Sr., Clearwater Central Catholic (7 TDs, 2 INTs)

954 Garrett Gurney, Sr., Seminole (6 TDs, 12 INTs)

947 Connor Dugan, Sr., Boca Ciega (10 TDs, 4 INTs)

900 Riley Allan, Sr., Osceola (10 TDs, 4 INTs)

859 Ty Robinson, So. Steinbrenner (6 TDs, 8 INTs)

807 Caleb Pierce, Sr., Hillsborough (5 TDs, 3 INTs)

800 Charles Coney, Jr., Bloomingdale (8 TDs, 7 INTs)

Rushing yards

1,120 Luke Yoder, Jr., Palm Harbor University (7 TDs)

1,065 Dontrevious Jackson, Sr., Zephyrhills (10 TDs)

946 Joquez Smith, Jr., Jesuit (12 TDs)

876 Christian Cromer, So., Nature Coast (13 TDs)

875 Anthony Carrie, So., Carrollwood Day (14 TDs)

850 Jaden Griffin, Sr., Countryside (12 TDs)

847 Jason Albritton, Sr., Newsome (6 TDs)

794 Travis Bates, Sr., Berkeley Prep (12 TDs)

785 Lenwood Sapp, Jr., Clearwater Central Catholic ( 4 TDs)

771 Sammy Miller Jr., Jr., Gibbs (4 TDs)

723 Dontarious Shoats, So., Riverview  ( 2 TDs)

713 James Evans, Sr., Tampa Bay Tech (12 TDs)

707 Isaiah Hampton, Jr., Pinellas Park (5 TDs)

700 Jaylin Thomas, Sr., Zephyrhills (6 TDs)

665 Merton Thagne, Sr., Clearwater Academy (8 TDs)

648 AJ Blanton, Sr., Gulf (3 TDs)

587 Markese Norfleet, Jr., Northeast (8 TDs)

576 Jordan Mouzon, Jr., Calvary Christian (4 TDs)

569 Kirby Vorhees, Jr., Steinbrenner (8 TDs)

564 Jaylan Blake, Sr., Wesley Chapel (6 TDs)

559 Ti’lan McGee, So., East Lake (5 TDs)

547 Calub Connell, Jr., Durant (10 TDs)

539 Terrion Williams, Sr., Pinellas Park (4 TDs)

536 Ivan Brown, Jr., Osceola (7 TDs)

535 Jaelin Sneed, So., East Bay (9 TDs)

Receiving yards

722 Kennen Ayala, Jr., Land O’ Lakes (11 TDs)

641 Eelijah Singleton, Jr., Lennard (8 TDs)

625 CJ Lee, Sr.,Clearwater (11 TDs)

595 Dylan Djete, Sr., Clearwater Academy (10 TDs)

584 Eugene Wilson III, Jr., Gaither (4 TDs)

579 Ladamien Starks, Sr., Hudson (9 TDs)

573 CJ Lewis, So., Carrollwood Day (5 TDs)

549 Javohn Thomas, Sr., Sickles (7 TDs)

547 Nate Johnson, Jr., Clearwater Central Catholic (5 TDs)

523 Jakari Williams, Sr., Sickles (6 TDs)

477 Terrell Crosby, Sr., Lakewood (4 TDs)

458 Michael Jelks, So., Dunedin (4 TDs)

449 Julius Quinones, Jr., River Ridge (9 TDs)

443 Amari Niblack, Sr., Lakewood (5 TDs)

422 Sean Cuono, Fr., St. Petersburg Catholic (3 TDs)

412 Josh Robinson, Fr., Calvary Christian (6 TDs)

405 Dontrell Clerkley, Sr., Cypress Creek (2 TDs)

397 David Pomales, Sr., Sickles (8 TDs)

388 Ha’Keem Monroe, Sr., Lennard (5 TDs)

386 David James, Sr., Clearwater (2 TDs)

379 One Williams, Sr., Northside Christian (6 TDs)

377 Jacob Ridriguez, Sr., Dunedin (5 TDs)

375 Jaydn Girard, Sr., Jesuit (3 TDs)

371 Malik Brown, So., Armwood (7 TDs)

365 Bredell Richardson, So., Carrollwood Day (6 TDs)

Defense

Tackles

97 Jordan Novomestky, Sr., Springstead

84 Colin Bernstein, Sr., Steinbrenner

82 Cortland Mitchell, Sr., Osceola

80 Jacob Reed, Jr., Durant

75 Brogan Coleman, So., Osceola

67 Sam Sternberger, Sr., Hernando

66 Garrick Ponder, Sr., Pinellas Park

65 Anthony Weaver, Sr., Keswick Christian

65 Niko Gnann, So., Riverview

65 Logan Fikar, Sr., Gaither

65 Elijah Mills, Jr., Countryside

64 Rhet Conyers, Sr., Plant City

63 Jalyn Turner, Jr., Calvary Christian

62 Caden Huffman, Sr., Newsome

61 AJ Cottrill, Sr., Jesuit

61 Malachi McCalip, Sr., Pinellas Park

60 Cole Highsmith, Jr., Plant City

60 Al’Vondre Lewis, Jr., Sumner

59 Brady Nowlan, Jr., Nature Coast

58 Adarius Hayes, So., Largo

58 Dominick Murphy, Sr., Lennard

57 Matt Hensley Jr., Jr., Wesley Chapel

57 Braylon Henry, Sr., Lennard

56 Joseph Sipp Jr., Sr., Hillsborough

56 Caleb Coburn, Jr., East Lake

Sacks

11 Zyon Vaughn-Nobles, So., Zephyrhills Christian

10 Keyon Clark, Sr., Tampa Bay Tech

10 Tyler Geary, Sr., Mitchell

9 Keon Keeley, Jr., Berkeley Prep

7.5 Elias Williams, So., Hudson

7 Booker Pickett Jr., So., Wharton

7 Isaiah Nizon, Jr., Lakewood

6 Cole Highsmith, Jr., Plant City

6 Deondre Randall, Sr., Largo

6 Isaiah Hastings, Sr., Clearwater Academy

6 William Miller, So., Steinbrenner

6 Brandon Cleveland, Sr., Carrollwood Day

6 Thomas Puhek, Jr., Carrollwood Day

6 Leo Tabakovic, Jr., Durant

5.5 Derrick Brantley, Fr., Northeast

5.5 Antonio Camon, Jr., Tampa Bay Tech

5 Clark Leonard, Sr., Clearwater Academy

5 Reginald Pry, Zephyrhills Christian 

5 Kaiden Gregorie, Jr., Dunedin

5 Garrick Ponder, Sr., Pinellas Park

5 DJ Haynes, Sr., Plant City

5 Jaheim Borden, Jr., Tampa Bay Tech

5 Curtis Roberts, Jr., Clearwater Central Catholic

5 Al’Vondre Lewis, Jr., Sumner

5 Yadiel Vazquez Benitez, Sr., Springstead

5 Taveon Wheeler, Jr., Lakewood

5 Carson Burbee, Sr., Countryside

5 Travis Jandrlich, Sr., Newsome

5 John Finch, Sr., River Ridge

5 D.J. Jones, So., Riverview

5 Jack Hostetler, Sr., East Lake

5 Rashard Hartwell, So., Lakewood

5 Pahree Reed, Sr., Lakewood

Interceptions

12 Terrell Crosby, Sr., Lakewood

5 RJ Stroud, Jr., Armwood

5 David Searles, Jr., Searles

5 Amir Austin, Sr., Newsome

4 Cameron Campbell, Jr., Wharton

3 Jashon Williams, So., Jefferson

3 Angel Ortiz, Sr., Gulf

3 De’von Walton, Jr., Gibbs

3 Shane Froelich, Jr., Cambridge Christian

3 Drelin Pittman, Sr., Gaither

3 Maceo Bennett, Sr., Clearwater

3 Jordan Ortiz, Sr., Riverview

3 Jayden Cornelius, Fr., Durant

3 Eric Jackson, Sr., Pinellas Park

3 Gavin Hughes, Jr., Alonso

3 London Hall, Sr., Clearwater Central Catholic

3 Amari Ray, Jr., East Lake

3 Jaden Shorter, Sr., Lakewood

3 Colin MacLean, Sr., East Lake

Continue Reading

Football

FNF Campus Tour Preview: Armwood at Bloomingdale

Published

on

Armwood (4-2) at Bloomingdale (3-3), 7:30

Three things to know

Riveting rivalry

This has become a series to watch, especially the past two seasons. In 2019, Armwood won both meetings, including a region quarterfinal matchup en route to advancing to the state semifinals. Last season, it was Bloomingdale’s turn. The Bulls won a 15-14 thriller in the season opener and prevailed in the region semifinals, too, en route to making the state semifinals for the first time. There are no more district implications (The Hawks are in 7A-10, while Bloomingdale is in 7A-11). But there still is plenty at stake. Both teams are coming off losses and need a win to regain some momentum. 

Defensive dynamos

The outcome could be decided on defense. After all, both teams have playmakers on that side of the ball. Armwood defensive back RJ Stroud has picked off five passes, three more than anyone else on the team. Bloomingdale defensive end Jackson Sykes has recorded a team-high four sacks, caused two fumbles and recovered one. 

Check out the FNF Campus Tour

The Friday Night Football Campus Tour, presented by the Tampa Bay Buccaneers, is a free, interactive event that includes games and prizes for all fans, including the opportunity to get Tampa Bay Buccaneers swag. A 15-foot-tall replica of the NFL’s Super Bowl trophy is on display at each stop.. Buccaneers cheerleaders and Captain Fear, the Bucs’ mascot, also will be in attendance.   

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps