Connect with us

Football

Football: Friday night rewind

Published

on

Scoreboard

East Lake 23, Palm Harbor University 7

Boca Ciega 63, St. Petersburg 21

Clearwater 46, Gibbs 30

Lakewood 32, Largo 29

Carrollwood Day 40, Lakeland Victory Christian 0

The Villages 42, Hernando 15

Lakeside Christian 44, Canterbury 20

Hollins 13, Seminole 10

Berkeley Prep 38, Tampa Catholic 0

Northeast 13, Pinellas Park 12

Tarpon Springs 26, Dunedin 21

Middleton 15, Robinson 12

Sumner 24, Bradenton Southeast 20

Clearwater Academy 42, Bradenton Manatee 7

Wiregrass Ranch 43, Strawberry Crest 7

Durant 45, Riverview 13

Countryside 42, Freedom 10

Belleview 41, Springstead 21

Wharton 48, Spoto 0

Hudson 54, Cypress Creek 22

Mitchell 17, Gaither 14 (OT)

River Ridge 42, Sunlake 7

King 14, Blake 7

Steinbrenner 29, Alonso 0

Hillsborough 28, Jefferson 6

Osceola 47, Central 0

Cambridge Christian 42, Seffner Christian 41 (3 OT)

Gulf 26, Anclote 24

Land O’ Lakes 63, Bradenton Bayshore 7

Wesley Chapel 13, Nature Coast 7

Sickles 65, Leto 0

Tampa Bay Tech 34, Armwood 26

Bloomingdale 29, East Bay 7

Lecanto 27, Fivay 12

Plant City 29, Chamberlain 16

Newsome 35, Plant 14

Zephyrhills 48, Weeki Wachee 0

Palmetto 48, Lennard 13

Braden River 44, Brandon 0

Top 10 games

1. Northeast 13, Pinellas Park 12

With 22 seconds remaining, the Vikings’ D’Angelo Hutchinson hauled in a 26-yard pass from Aidan Gardner, absorbed the hit from a pair of defenders and scored the game-winning touchdown in a battle of undefeated teams. It marked the first Northeast had knocked off the Patriots in 11 seasons and gave the Vikings an edge in the Class 6A, District 11 standings. 

2. Cambridge Christian 42, Seffner Christian 41 (3 OT)

Down 14-0 in the first half, the Lancers rallied to force a 21-21 tie at the end of regulation. Chris Stephenson scored twice in overtime, the last on a run that gave Cambridge Christian a 42-35 lead. The Crusaders countered with a Jordan Magwood touchdown pass. Instead of kicking the extra point to force another tie — and another round in overtime — Seffner Christian went for two points and the win. Magwood’s pass was batted, allowing the Lancers to prevail. 

3. Mitchell 17, Gaither 14 (OT)

As expected, defenses ruled in a tight, low-scoring game. The Mustangs went up 14-0, then watched as the Cowboys came back to force a tie at the end of regulation. In overtime, Mitchell won it on a field goal by Alex Ageladalis. 

4. Lakewood 32, Largo 29

If there is one team that gives the Spartans fits, it is the Packers. Two of the previous three meetings were decided by four points or less. On Friday, Largo held a 22-14 lead in the fourth quarter when Lakewood came storming back. The Spartans finished the rally by scoring the game-winning touchdown in the final 30 seconds to remain undefeated. 

5. Tarpon Springs 26, Dunedin 20

The Falcons were on the verge of their first win of the season. They stopped the Spongers on downs and were running out the clock in the final two minutes. But a bad snap was scooped up by a Tarpon Springs defender who ran for a touchdown and the game-winning score. 

6. Gulf 28, Anclote 26

In a back-and-forth contest, the Buccaneers relied on a strong running game to win for the first time under new coach Sean Eperjesi and snap the program’s 29-game losing streak that dated back to the beginning of the 2018 season. 

7. Sumner 24, Bradenton Southeast 20

The Stingrays, who are in their second varsity season, scored the go-ahead touchdown in the final two minutes to win a pivotal Class 6A, District 12 contest. 

8. Wesley Chapel 13, Nature Coast 7

In a game dominated by defense, the Wildcats made the key stops, including a pair of second-half wins to stay at the top of the standings in Class 5A, District 9

9. Hollins 13, Seminole 10

On Homecoming night, the Royals twice rallied from deficits, the last coming in the fourth quarter with a go-ahead touchdown for their first win of the season. 

10. Middleton 15, Robinson 12

The Tigers survived a close contest for their second straight win and remain in first place in the Class 5A, District 11 standings. 

Prime time performers

RB Jason Albritton, Sr., Newsome: Ran for 112 yards on 24 carries in a win over Plant. 

QB Riley Allan, Sr., Osceola: Threw for 135 yards and accounted for four touchdowns (two passing, two rushing) in a win over Central. 

WR Kennen Ayala, Jr., Land O’ Lakes: Had three catches for 102 yards and two touchdowns in a win over Bradenton Bayshore. 

QB Rocco Becht, Sr., Wiregrass Ranch: Threw for 117 yards and three touchdowns in a win over Strawberry Crest. 

QB Jake Bechtel, Jr., East Lake: Threw for 238 yards and a touchdown in a win over Palm Harbor University. 

LB Colin Bernstein, Sr., Steinbrenner: Recorded a team-high 16 tackles in a win over Alonso. 

RB/MLB AJ Blanton, Sr., Gulf: Ran for 188 and two touchdowns on 23 carries on offense and had eight tackles on defense in a win over Anclote. 

RB/LB Jaiden Bivens, Sr., Cambridge Christian: Ran for 71 yards and a touchdown on 12 carries on offense and had 15 tackles on defense in a win over Seffner Christian. 

WR Malik Brown, So., Armwood: Finished with five catches for 177 yards and three touchdowns in a loss to Tampa Bay Tech. 

WR Demetrius Carter Jr., Jr., Steinbrenner: Had six catches for 103 yards in a win over Alonso.  

QB Anthony Colandrea, Sr., Lakewood: Had 370 total yards and accounted for three touchdowns (two passing, one rushing) in a win over Largo. 

RB Alex Daley, So., Durant: Ran for 127 yards and a touchdown on eight carries in a win over Riverview. 

QB Clinton Danzey, Jr., Plant City: Accounted for 154 yards (106 passing, 48 rushing) and three touchdowns (two passing, one rushing) in a win over Chamberlain. 

QB CJ Denmark Jr., Sr., St. Petersburg Catholic: Accounted for 201 yards (117 passing, 84 rushing) and three touchdowns (two rushing, one passing) in a loss to Zephyrhills Christian. 

WR Dylan Djete, Sr., Clearwater Academy: Had three catches for 65 yards and two touchdowns in a win over Bradenton Manatee. 

QB Jacob Drackett, So., Calvary Christian: Threw for 295 yards and three touchdowns in a loss to Sarasota Cardinal Mooney. 

QB Connor Dugan, Sr., Boca Ciega: Threw for 272 yards and four touchdowns in a win over St. Petersburg. 

RB James Evans, Sr., Tampa Bay Tech: Scored four the Titans’ five touchdowns in a win over Armwood. 

ATH Chris Ferrini, Sr., Mitchell: Did a little bit of everything for the Mustangs, accounting for 101 yards on offense (62 rushing, 25 receiving and 14 passing) and a touchdown on the ground and recording six tackles, forcing a fumble and recovering a fumble on defense in a win over Gaither.

DL Tyler Geary, Sr., Mitchell: Recorded eight tackles and two sacks in a win over Gaither. 

WR Jeremiah Gines, Jr., Durant: Had five catches for 69 yards and two touchdowns in a win over Riverview. 

RB Jaden Griffin, Sr., Countryside: Ran for 237 yards and three touchdowns on 18 carries in a win over Freedom. 

DL Isaiah Hastings, Sr., Clearwater Academy: Recorded five tackles, two sacks and forced a fumble in a win over Bradenton Manatee. 

RB/DE Terrence Henderson, Sr., Gulf: Ran for 129 yards and two touchdowns on 14 carries and had seven tackles on defense in a win over Anclote. 

QB Kyle Horvath, So., Land O’ Lakes: Threw for 178 yards and three touchdowns in a win over Bradenton Bayshore. 

WR Austin Ho., Fr., Calvary Christian: Had five catches for 87 yards and a touchdown in a loss to Sarasota Cardinal Mooney.

ATH D’angelo Hutchinson, Sr., Northeast: Threw for a touchdown and caught another in the final two minutes for the game-winner to beat Pinellas Park. 

RB Dontrevius Jackson, Sr., Zephyrhills Christian: Ran for 305 yards and three touchdowns on 16 carries in a win over St. Petersburg Catholic. 

DE Travis Jandrlich, Sr., Newsome: Recorded five tackles and two sacks in a win over Plant. 

WR/DB Dijohn Johnson, Sr., Wharton: Returned an interception for a touchdown against Spoto, his third pick-six in the past four games. 

QB Murdolph Jones, Jr., Armwood: Threw for 287 yards and four touchdowns in a loss to Tampa Bay Tech. 

RB/CB Romello Jones, Sr., Plant City: Had a touchdown reception on offense and picked off a pass on defense in a win over Chamberlain. 

QB Jordan Magwood, Fr., Seffner Christian: Accounted for six touchdowns (four passing, two rushing) in a triple overtime loss to Cambridge Christian. 

LB Jorden McCaslin, Sr., Wesley Chapel: Recorded a team-high 14 tackles and had a ½ sack in a win over Nature Coast. 

WR/FS Nehemiah Morgan, Sr., Wesley Chapel: Scored a touchdown on offense and recorded a critical interception on defense in a win over Nature Coast. 

QB Dylan Nahra, Fr., Countryside: Threw for three touchdowns in a win over Freedom. 

WR/FS Angel Ortiz, Sr., Gulf: Had five catches for 89 yards on offense and picked off two passes on defense in a win over Anclote. 

ATH David Pomales, Sr., Sickles: Scored six touchdowns (five receiving, one kickoff return) in a win over Leto. 

WR Bryson Rodgers, Jr., Wiregrass Ranch: Had three catches for 70 yards and two touchdowns in a win over Strawberry Crest. 

RB J.C. Roque, Jr., Newsome: Ran for 110 yards and two touchdowns on 11 carries in a win over Plant. 

WR Caeleb Schlachter, Sr., Clearwater Academy: Had five catches for 134 yards and two touchdowns in a win over Bradenton Manatee. 

WR Eelijah Singleton, Jr., Lennard: Finished with six catches for 100 yards and a touchdown in a loss to Palmetto. 

QB Luca Stanzani, Sr., Clearwater Academy: Threw for 228 yards and four touchdowns in a win over Bradenton Manatee. 

WR Ladamien Starks, Sr., Hudson: Had four catches for 128 yards and three touchdowns in a win over Cypress Creek. 

QB Chris Stephenson, Jr., Cambridge Christian: Accounted for 148 yards (86 rushing, 62 passing) and three touchdowns on the ground, including the game-winner in triple overtime against Seffner Christian. 

RB Xavier Townsend, Sr., Berkeley Prep: Scored four of the Buccaneers’ five touchdowns in a win over Tampa Catholic. 

RB Kirby Vorhees, Jr., Steinbrenner: Ran for 129 yards and four touchdowns in 16 carries in a win over Alonso. 

RB Kenneth Walker, Jr., Wiregrass Ranch: Ran for 97 yards and two touchdowns on six carries in a win over Strawberry Crest.  

RB Luke Yoder, Jr., Palm Harbor University: Ran for 175 yards and a touchdown on 33 carries in a loss to East Lake. 

QB Hunter Young, Sr., Hudson: Completed 11 of his 14 passes for 318 yards and accounted for seven touchdowns (six passing, one rushing) in a win over Cypress Creek. 

Up next

Thursday (Oct. 7)

Ocala Christian at Academy at the Lakes, 6

Palm Harbor University at Osceola, 7

Northeast at Countryside, 7

Boca Ciega at Largo, 7

St. Petersburg at Pinellas Park, 7

Friday (Oct. 8)

Shorecrest at Old Plank Christian, 6

Indian Rocks Christian at Keswick Christian, 7

Dade Christian at Cambridge Christian, 7

Clearwater Academy at Jacksonville Bolles, 7

East Lake at Lakewood, 7

IMG White at Calvary Christian, 7

Bradenton St. Stephen’s at St. Petersburg Catholic, 7

Riverside Christian at Canterbury, 7

Lakeland Santa Fe Catholic at Bishop McLaughlin, 7

Seffner Christian at Carrollwood Day, 7

Zarepath Academy at Zephyrhills Christian, 7

Hollis Christian at Northside Christian, 7

Newsome at Tampa Bay Tech, 7:30

Wesley Chapel at River Ridge, 7:30

Middleton at Sumner, 7:30

Bell Creek at Seven Rivers Christian, 7:30

Ocala Vanguard at Jefferson, 7:30

Hollins at Sunlake, 7:30

Hudson at Mitchell, 7:30

Pasco at Lake Gibson, 7:30

Lennard at Riverview, 7:30

Gulf at Central, 7:30

Berkeley Prep at Freedom, 7:30

Hernando at Springstead, 7:30

Jesuit at Clearwater Central Catholic, 7:30

Cypress Creek at Land O’ Lakes, 7:30

Leto at Alonso, 7:30

Durant at King, 7:30

Wharton at Plant, 7:30

Wiregrass Ranch at Zephyrhills, 7:30

Bloomingdale at Plant City, 7:30

Strawberry Crest at Brandon, 7:30

Spoto at Robinson, 7:30

Chamberlain at Hillsborough, 7:30

Gaither at Steinbrenner, 7:30

Football

Friday night football forecast

Published

on

Must-see matchups

Northeast (6-0) at Boca Ciega (4-2), 7

A win would all but clinch the Class 6A, District 11 title for the Vikings. That could be tough considering Northeast is dealing with some injuries. 

Putnam’s prediction: Boca Ciega 21-20

Steinbrenner (3-4) at East Lake (2-5), 7

The winner becomes the overwhelming favorite to take the Class 8A, District 11 title. 

Putnam’s prediction: Steinbrenner 17-13

Armwood (4-2) at Bloomingdale (3-3), 7:30

The Hawks won both meetings in 2019. The Bulls won both meetings last season. The stakes are not as high this time around with neither team in the same district but still a riveting rivalry. 

Putnam’s prediction: Armwood 27-21

Nature Coast (4-2) at Hudson (5-1), 7:30

The Sharks already have a loss in Class 5A, District 9 play and cannot afford another if they want to stay within striking distance of the Cobras and Zephyrhills at the top of the standings. 

Putnam’s prediction: Nature Coast 24-21

Largo (2-4) at Mitchell (6-1), 7:30

This is a must-win for the Packers to have any shot at the Class 7A, District 9 title.

Putnam’s prediction: Mitchell 20-14

Tampa Bay Tech (6-0) at Wiregrass Ranch (4-1), 7:30

A Titans win would set up a showdown with Wharton next week to decide the Class 7A, District 10 title. This matchups features two differing styles on offense with Tampa Bay Tech’s ground attack going up against the Bulls’ aerial assault.  

Putnam’s prediction: Tampa Bay Tech 28-21

Plant City (4-2) at Durant (6-1), 7:30

The host Cougars already have a loss in Class 8A, District 10 and cannot afford another one to keep their title hopes alive. 

Putnam’s prediction: Durant 17-16

Tampa Catholic (3-2) at Land O’ Lakes (6-0), 7:30

This is the Gators’ toughest test so far this season, one that could end up derailing their perfect regular season. 

Putnam’s prediction: Tampa Catholic 34-28

East Bay (5-1) at Palmetto (2-3), 7:30

A pivotal Class 7A, District 11 matchup the visiting Indians need to keep their district title hopes alive. 

Putnam’s prediction: Palmetto 14-13 

Braden River (5-0) at Clearwater Central Catholic (4-2), 7:30

The tough schedule continues for the Marauders who face the undefeated the Pirates. 

Putnam’s prediction: Clearwater Central Catholic 21-16

The remaining schedule

Bishop McLaughlin at Oasis, 7

Putnam’s prediction: Bishop McLaughlin 21-19

Cambridge Christian at Sarasota Cardinal Mooney, 7

Putnam’s prediction: Sarasota Cardinal Mooney 38-20

Berkeley Prep at Lakeland Victory Christian, 7

Putnam’s prediction: Berkeley Prep 34-7

Indian Rocks Christian at Sarasota Out-of-Door, 7

Putnam’s prediction: Indian Rocks Christian 21-14

Alonso at Palm Harbor University, 7

Putnam’s prediction: Palm Harbor University 16-14

Keswick Christian at Northside Christian, 7

Putnam’s prediction: Northside Christian 37-31

St. Petersburg at Seminole, 7

Putnam’s prediction: Seminole 28-7

Academy at the Lakes at Shorecrest, 7

Putnam’s prediction: Shorecrest 35-21

Zephyrhills Christian at North Florida Educational Institute, 7

Putnam’s prediction: Zephyrhills Christian 42-21

Hardee at Lakewood, 7

Putnam’s prediction: Lakewood 24-6

Central at Springstead, 7:30

Putnam’s prediction: Springstead 35-0

Bradenton Manatee at Lennard, 7:30

Putnam’s prediction: Lennard 35-21

Wharton at Strawberry Crest, 7:30

Putnam’s prediction: Wharton 35-0

Spoto at Bradenton Southeast, 7:30

Putnam’s prediction: Bradenton Southeast 20-14

Brandon at Sumner, 7:30

Putnam’s prediction: Sumner 41-7

Zephyrhills at Cypress Creek, 7:30

Putnam’s prediction: Zephyrhills 27-16

King at Middleton, 7:30

Putnam’s prediction: King 28-20

Blake at Hillsborough, 7:30

Putnam’s prediction: Hillsborough 34-6

Plant at Riverview, 7:30

Putnam’s prediction: Plant 35-14

Robinson at Chamberlain, 7:30

Putnam’s prediction: Chamberlain 27-14

Gulf, at Dunedin 7

Putnam’s prediction: Dunedin 21-12

Jesuit at Jefferson, 7:30

Putnam’s prediction: Jesuit 31-7

Freedom at Sunlake, 7:30

Putnam’s prediction: Sunlake 21-6

Sickles at Gaither, 7:30

Putnam’s prediction: Gaither 28-27

Pasco at Belleview, 7:30

Putnam’s prediction: Belleview 35-0

Fivay at River Ridge, 7:30

Putnam’s prediction: River Ridge 41-14

Wesley Chapel at Weeki Wachee, 7:30

Putnam’s prediction: Wesley Chapel 28-0

Continue Reading

Football

Football leaders for Tampa Bay, Week 8

Published

on

The statistical standouts on offense and defense for Hernando, Hillsborough, Pasco and Pinellas counties. 

Offense

Passing yards

2,130 Anthony Colandrea, Jr., Lakewood (22 TDs, 5 INTs)

1,597 Brandon Royal, So., Sickles (21 TDs, 4 INTs)

1,431 Hunter Young, Sr., Hudson (18 TDs, 2 INTs)

1,365 Aidan MacLean, Sr., Clearwater (17 TDs, 5 INTs)

1,349 Luca Stanzani, Sr., Clearwater Academy (14 TDs, 3 INTs)

1,342 Gavin Henley, Sr., Lennard (15 TDs, 6 INTs)

1,336 Parker Stirnkorb, Jr., Dunedin (16 TDs, 17 INTs)

1,315 Jacob Drackett, So., Calvary Christian (12 TDs, 7 INTs)

1,288 Murdolph Jones, Jr., Armwood (15 TDs, 7 INTs)

1,261 Kyle Horvath, So., Land O’ Lakes (18 TDs, 0 INTs)

1,251 Owen Walls, Sr., Cypress Creek (9 TDs, 5 INTs)

1,210 Trenton Hawks, Sr., River Ridge (11 TDs, 5 INTs)

1,199 Will Griffin, 8th, Northside Christian (15 TDs, 7 INTs)

1,109 Brooks Bentley, Jr., Gaither (7 TDs, 5 INTs)

1,033 Jackson Jensen, So., Carrollwood Day (9 TDs, 2 INTs)

1,029 Luke Knight, So., Jesuit (9 TDs, 3 INTs)

1,003 Jayce Nixon, Fr., Zephyrhills Christian (11 TDs, 2 INTs)

987 Rocco Becht., Sr., Wiregrass Ranch (15 TDs, 1 INT)

982 Bryson Martin, Sr., Clearwater Central Catholic (7 TDs, 2 INTs)

954 Garrett Gurney, Sr., Seminole (6 TDs, 12 INTs)

947 Connor Dugan, Sr., Boca Ciega (10 TDs, 4 INTs)

900 Riley Allan, Sr., Osceola (10 TDs, 4 INTs)

859 Ty Robinson, So. Steinbrenner (6 TDs, 8 INTs)

807 Caleb Pierce, Sr., Hillsborough (5 TDs, 3 INTs)

800 Charles Coney, Jr., Bloomingdale (8 TDs, 7 INTs)

Rushing yards

1,120 Luke Yoder, Jr., Palm Harbor University (7 TDs)

1,065 Dontrevious Jackson, Sr., Zephyrhills (10 TDs)

946 Joquez Smith, Jr., Jesuit (12 TDs)

876 Christian Cromer, So., Nature Coast (13 TDs)

875 Anthony Carrie, So., Carrollwood Day (14 TDs)

850 Jaden Griffin, Sr., Countryside (12 TDs)

847 Jason Albritton, Sr., Newsome (6 TDs)

794 Travis Bates, Sr., Berkeley Prep (12 TDs)

785 Lenwood Sapp, Jr., Clearwater Central Catholic ( 4 TDs)

771 Sammy Miller Jr., Jr., Gibbs (4 TDs)

723 Dontarious Shoats, So., Riverview  ( 2 TDs)

713 James Evans, Sr., Tampa Bay Tech (12 TDs)

707 Isaiah Hampton, Jr., Pinellas Park (5 TDs)

700 Jaylin Thomas, Sr., Zephyrhills (6 TDs)

665 Merton Thagne, Sr., Clearwater Academy (8 TDs)

648 AJ Blanton, Sr., Gulf (3 TDs)

587 Markese Norfleet, Jr., Northeast (8 TDs)

576 Jordan Mouzon, Jr., Calvary Christian (4 TDs)

569 Kirby Vorhees, Jr., Steinbrenner (8 TDs)

564 Jaylan Blake, Sr., Wesley Chapel (6 TDs)

559 Ti’lan McGee, So., East Lake (5 TDs)

547 Calub Connell, Jr., Durant (10 TDs)

539 Terrion Williams, Sr., Pinellas Park (4 TDs)

536 Ivan Brown, Jr., Osceola (7 TDs)

535 Jaelin Sneed, So., East Bay (9 TDs)

Receiving yards

722 Kennen Ayala, Jr., Land O’ Lakes (11 TDs)

641 Eelijah Singleton, Jr., Lennard (8 TDs)

625 CJ Lee, Sr.,Clearwater (11 TDs)

595 Dylan Djete, Sr., Clearwater Academy (10 TDs)

584 Eugene Wilson III, Jr., Gaither (4 TDs)

579 Ladamien Starks, Sr., Hudson (9 TDs)

573 CJ Lewis, So., Carrollwood Day (5 TDs)

549 Javohn Thomas, Sr., Sickles (7 TDs)

547 Nate Johnson, Jr., Clearwater Central Catholic (5 TDs)

523 Jakari Williams, Sr., Sickles (6 TDs)

477 Terrell Crosby, Sr., Lakewood (4 TDs)

458 Michael Jelks, So., Dunedin (4 TDs)

449 Julius Quinones, Jr., River Ridge (9 TDs)

443 Amari Niblack, Sr., Lakewood (5 TDs)

422 Sean Cuono, Fr., St. Petersburg Catholic (3 TDs)

412 Josh Robinson, Fr., Calvary Christian (6 TDs)

405 Dontrell Clerkley, Sr., Cypress Creek (2 TDs)

397 David Pomales, Sr., Sickles (8 TDs)

388 Ha’Keem Monroe, Sr., Lennard (5 TDs)

386 David James, Sr., Clearwater (2 TDs)

379 One Williams, Sr., Northside Christian (6 TDs)

377 Jacob Ridriguez, Sr., Dunedin (5 TDs)

375 Jaydn Girard, Sr., Jesuit (3 TDs)

371 Malik Brown, So., Armwood (7 TDs)

365 Bredell Richardson, So., Carrollwood Day (6 TDs)

Defense

Tackles

97 Jordan Novomestky, Sr., Springstead

84 Colin Bernstein, Sr., Steinbrenner

82 Cortland Mitchell, Sr., Osceola

80 Jacob Reed, Jr., Durant

75 Brogan Coleman, So., Osceola

67 Sam Sternberger, Sr., Hernando

66 Garrick Ponder, Sr., Pinellas Park

65 Anthony Weaver, Sr., Keswick Christian

65 Niko Gnann, So., Riverview

65 Logan Fikar, Sr., Gaither

65 Elijah Mills, Jr., Countryside

64 Rhet Conyers, Sr., Plant City

63 Jalyn Turner, Jr., Calvary Christian

62 Caden Huffman, Sr., Newsome

61 AJ Cottrill, Sr., Jesuit

61 Malachi McCalip, Sr., Pinellas Park

60 Cole Highsmith, Jr., Plant City

60 Al’Vondre Lewis, Jr., Sumner

59 Brady Nowlan, Jr., Nature Coast

58 Adarius Hayes, So., Largo

58 Dominick Murphy, Sr., Lennard

57 Matt Hensley Jr., Jr., Wesley Chapel

57 Braylon Henry, Sr., Lennard

56 Joseph Sipp Jr., Sr., Hillsborough

56 Caleb Coburn, Jr., East Lake

Sacks

11 Zyon Vaughn-Nobles, So., Zephyrhills Christian

10 Keyon Clark, Sr., Tampa Bay Tech

10 Tyler Geary, Sr., Mitchell

9 Keon Keeley, Jr., Berkeley Prep

7.5 Elias Williams, So., Hudson

7 Booker Pickett Jr., So., Wharton

7 Isaiah Nizon, Jr., Lakewood

6 Cole Highsmith, Jr., Plant City

6 Deondre Randall, Sr., Largo

6 Isaiah Hastings, Sr., Clearwater Academy

6 William Miller, So., Steinbrenner

6 Brandon Cleveland, Sr., Carrollwood Day

6 Thomas Puhek, Jr., Carrollwood Day

6 Leo Tabakovic, Jr., Durant

5.5 Derrick Brantley, Fr., Northeast

5.5 Antonio Camon, Jr., Tampa Bay Tech

5 Clark Leonard, Sr., Clearwater Academy

5 Reginald Pry, Zephyrhills Christian 

5 Kaiden Gregorie, Jr., Dunedin

5 Garrick Ponder, Sr., Pinellas Park

5 DJ Haynes, Sr., Plant City

5 Jaheim Borden, Jr., Tampa Bay Tech

5 Curtis Roberts, Jr., Clearwater Central Catholic

5 Al’Vondre Lewis, Jr., Sumner

5 Yadiel Vazquez Benitez, Sr., Springstead

5 Taveon Wheeler, Jr., Lakewood

5 Carson Burbee, Sr., Countryside

5 Travis Jandrlich, Sr., Newsome

5 John Finch, Sr., River Ridge

5 D.J. Jones, So., Riverview

5 Jack Hostetler, Sr., East Lake

5 Rashard Hartwell, So., Lakewood

5 Pahree Reed, Sr., Lakewood

Interceptions

12 Terrell Crosby, Sr., Lakewood

5 RJ Stroud, Jr., Armwood

5 David Searles, Jr., Searles

5 Amir Austin, Sr., Newsome

4 Cameron Campbell, Jr., Wharton

3 Jashon Williams, So., Jefferson

3 Angel Ortiz, Sr., Gulf

3 De’von Walton, Jr., Gibbs

3 Shane Froelich, Jr., Cambridge Christian

3 Drelin Pittman, Sr., Gaither

3 Maceo Bennett, Sr., Clearwater

3 Jordan Ortiz, Sr., Riverview

3 Jayden Cornelius, Fr., Durant

3 Eric Jackson, Sr., Pinellas Park

3 Gavin Hughes, Jr., Alonso

3 London Hall, Sr., Clearwater Central Catholic

3 Amari Ray, Jr., East Lake

3 Jaden Shorter, Sr., Lakewood

3 Colin MacLean, Sr., East Lake

Continue Reading

Football

FNF Campus Tour Preview: Armwood at Bloomingdale

Published

on

Armwood (4-2) at Bloomingdale (3-3), 7:30

Three things to know

Riveting rivalry

This has become a series to watch, especially the past two seasons. In 2019, Armwood won both meetings, including a region quarterfinal matchup en route to advancing to the state semifinals. Last season, it was Bloomingdale’s turn. The Bulls won a 15-14 thriller in the season opener and prevailed in the region semifinals, too, en route to making the state semifinals for the first time. There are no more district implications (The Hawks are in 7A-10, while Bloomingdale is in 7A-11). But there still is plenty at stake. Both teams are coming off losses and need a win to regain some momentum. 

Defensive dynamos

The outcome could be decided on defense. After all, both teams have playmakers on that side of the ball. Armwood defensive back RJ Stroud has picked off five passes, three more than anyone else on the team. Bloomingdale defensive end Jackson Sykes has recorded a team-high four sacks, caused two fumbles and recovered one. 

Check out the FNF Campus Tour

The Friday Night Football Campus Tour, presented by the Tampa Bay Buccaneers, is a free, interactive event that includes games and prizes for all fans, including the opportunity to get Tampa Bay Buccaneers swag. A 15-foot-tall replica of the NFL’s Super Bowl trophy is on display at each stop.. Buccaneers cheerleaders and Captain Fear, the Bucs’ mascot, also will be in attendance.   

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps