Connect with us

Volleyball

Volleyball: Tuesday night rewind

Published

on

Scoreboard

Shorecrest 3, Canterbury 0

FISHS 3, Elfers Christian 2

Excel Christian 3, Hillsborough Baptist 0

Tampa Prep 3, Academy of the Holy Names 0

St. Petersburg Catholic 3, Seffner Christian 0

Bell Creek Academy 3, Academy at the Lakes 0

Indian Rocks Christian 3, Foundation Christian 0

Springstead 3, Nature Coast 2

Calvary Christian 3, Bishop McLaughlin 1

Osceola 3, Tarpon Springs 2

East Lake 3, Seminole 0

Sarasota Cardinal Mooney 3, Clearwater Central Catholic 1

Pasco 3, Zephyrhills 2

Hernando Christian 3, Meadowbrook Academy 2

Gulf 3, Hudson 0

St. Petersburg 3, Boca Ciega 0

Berkeley Prep 3, Tampa Bay HEAT 0

Wesley Chapel 3, Cypress Creek 0

Hernando 3, Citrus 1

Sickles 3, Blake 0

Land O’ Lakes 3, Tampa Catholic 0

Sunlake 3, Anclote 0

Mitchell 3, River Ridge 0

Wharton 3, King 0

Robinson 3, Gaither 2

Prime time performers

MB Olivia Aniol, Sr., East Lake: Had 10 kills, 10 digs and six blocks in a win over Seminole. 

S Brooke Brown, Sr., Land O’ Lakes: Recorded 13 assists, seven service aces and six digs in a win over Tampa Catholic. 

OH/OPP Jordan Bunce, Jr., St. Petersburg: Had 11 kills and nine digs in a win over Boca Ciega. 

OH/DS Lauren Cairo, Jr., Calvary Christian: Finished with 22 digs and 15 kills in a win over Bishop McLaughlin. 

MH/OH Chloe Danielson, Jr., Wesley Chapel: Led the Wildcats with 22 kills, 19 digs and three blocks in a win over Cypress Creek. 

OH/MH Casey Fritz, So., Sickles: Had eight kills and two blocks in a win over Blake. 

S Gabrielle Frye, Sr., Wharton: Recorded six service aces and four assists in a win over King. 

OH/DS/S Emma Hatcher, Sr., Land O’ Lakes: Ended up with 10 kills and 10 digs in a win over Tampa Catholic. 

S Nydia Kushta, Sr., St. Petersburg: Led the Green Devils with 28 assists and five digs in a win over Boca Ciega. 

S/RS Jenna Ly, Jr., Wesley Chapel: Had 39 assists and five digs in a win over Cypress Creek. 

MB Elizabeth McDonald, Sr., Mitchell: Finished with 18 kills, eight digs and four service aces in a win over River Ridge. 

OH/OPP Ashli McHenry, Sr., Shorecrest: Recorded nine service aces, eight kills, four assists and three digs in a win over Canterbury. 

S Taylor Parks, So., Calvary Christian: Ended up with 56 assists and eight digs in a win over Bishop McLaughlin. 

S Asil Quandil, Jr., Boca Ciega: Finished with 23 assists and 11 digs in a loss to St. Petersburg. 

S/RS Olivia Rabinowitz, Sr., Berkeley Prep: Recorded 19 assists, 10 service aces and eight digs in a win over Tampa Bay HEAT. 

MB/OH Erika Spankus, Jr., Tarpon Springs: Finished with 21 digs and 19 kills in a loss to Osceola. 

RS/S Gabrielle Spankus, Sr., Tarpon Springs: Had 21 assists, 18 digs and 12 kills in a loss to Osceola. 

MB/OPP Ava Stevens, Sr., Indian Rocks Christian: Led the Golden Eagles with seven kills, six digs, five service aces and three blocks in a win over Foundation Christian. 

S/OH Maya Van Heist, Jr., Tampa Prep: Finished with 32 assists, 10 kills and nine digs in a win over Academy of the Holy Names.  

OH Noelle Walsh, Sr., Calvary Christian: Had 20 kills, 14 digs and three blocks in a win over Bishop McLaughlin. 

Continue Reading
Advertisement

Volleyball

Volleyball: Monday night rewind

Published

on

Scoreboard

Oldsmar Christian 3, Hope Christian 2

Spring Hill Christian 3, Faith Outreach 1

Foundation Christian 3, Hernando Christian 0

Nature Coast 3, Central 0

Alonso 3, Chamberlain 0

Sumner 3, Jefferson 0

Sickles 3, Wiregrass Ranch 1

Spoto 3, King 0

Plant City 3, Lennard 0

Steinbrenner 3, Blake 0

Gaither 3, East Bay 1

Riverview 3, Leto 0

Hillsborough 3, Robinson 2

Prime time performers

OH Hannah Bowers, Sr., Riverview: Had nine kills in a win over Leto. 

OH Emma Buscemi, Sr., Nature Coast: Ended up with 11 kills, five service aces and five digs in a win over Central. 

S/DS Kristen McElroy, Sr., Nature Coast: Finished with 27 assists and four digs in a win over Central. 

OH Kennedy Reed, Jr., Sumner: Recorded 17 kills, four digs and three service aces in a loss to Jefferson. 

S/DS Lucia Santos Calderon, Sr., East Bay: Ended up with 22 digs, 21 assists and seven service aces in a loss to Gaither. 

OH/OPP/S Haley Strawser, So., Wiregrass Ranch: Finished with 12 assists, 11 digs and six kills in a loss to Sickles. 

Continue Reading

Volleyball

Wednesday sports schedule (Oct. 13)

Published

on

What to watch

Volleyball

Clearwater Central Catholic (14-10) at Plant (18-4), 6:30

The Marauders are trying to snap a five-match losing streak. It will not be easy. The host Panthers have won eight straight, including a four-set victory over Steinbrenner on Tuesday. 

The schedules

Volleyball

Bradenton Saint Stephen’s at St. Petersburg Catholic, 6

Clearwater Central Catholic at Plant, 6:30

Citrus at Hernando, 7

Chamberlain at King, 7:30

Hollins at Boca Ciega, 7:30

Blake at Lennard, 7:30

Swimming

Riverview at Durant (High five), 5:30

Continue Reading

Volleyball

Tuesday sports schedule (Oct. 12)

Published

on

What to watch

Volleyball

Plant (18-4) at Steinbrenner (21-2), 7:30

It does not get much better than this. Both teams are ranked among the top three in the state in Class 7A by MaxPreps (the Panthers are No. 1 and the Warriors are No. 3). And they both are in 7A, District 7. So this match could serve as a preview of next week’s district final. 

Wharton (13-7) at Strawberry Crest (12-5), 7:30

Both teams have some momentum. The Wildcats are on a five-match win streak while the host Chargers have six of their past seven matches. 

Cypress Creek (13-4) at Wiregrass Ranch (7-7), 7:30

The Coyotes have won six of their past seven matches while the host Bulls got back to .500 by winning their last two matches. 

Academy of the Holy Names (15-8) at Osceola (15-8), 6

Both teams are ranked among the top 10 in the state in their respective classifications by MaxPreps (the Jaguars are No. 4 in 4A and the Warriors are No. 10 in 5A). 

The schedules

Volleyball

Liberty Baptist at Faith Baptist Christian, 3:30

Grace Christian at West Hernando Christian, 4:30

Faith Outreach at Elfers Christian, 5

Solid Rock Community at Inverness Christian, 5:30

Universal Academy at Cambridge Christian, 6

Keswick Christian at Northside Christian, 6

Foundation Christian at Bayshore Christian, 6

Tampa Catholic at Shorecrest, 6

Hillsborough Baptist at Geneva Classical, 6

Academy of the Holy Names at Osceola, 6

Tampa Bay HEAT at Tampa Prep, 6

Seffner Christian at Lakeland Christian, 6

Academy at the Lakes at Hernando Christian, 6

Belleview at Zephyrhills Christian, 6:30

Central at Weeki Wachee, 6:30

Crystal River at Nature Coast, 6:30

Pasco at River Ridge, 7

Carrollwood Day at Sarasota Cardinal Mooney, 7

Newsome at Tampa Bay Tech, 7

Anclote at Gulf, 7

Middleton at Armwood, 7

Countryside at Pinellas Park, 7:15

Robinson at Jefferson, 7:30

Cypress Creek at Wiregrass Ranch, 7:30

Alonso at Leto, 7:30

Plant at Steinbrenner, 7:30

Wharton at Strawberry Crest, 7:30

Hernando at Mitchell, 7:30

Sickles at Gaither, 7:30

Freedom at Hillsborough, 7:30

Zephyrhills at Sunlake, 7:30

Dunedin at Clearwater, 7:30

Swimming

Leto, Sumner at Tampa Bay Tech (Temple Terrace), 6

Durant at Bloomingdale (High five), 6:30

Freedom at Steinbrenner (Cheval), 7

Golf 

Bloomingdale at Riverview (boys), 2

Jefferson at Sumner (boys), 2

Strawberry Crest at Freedom (boys/girls), 2:30

Newsome at Hillsborough (boys), 2:30

Steinbrenner at Tampa Prep (boys/girls), 4

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps