Connect with us

Football

Football: Friday night rewind

Published

on

Scoreboard

Thursday (Oct. 7)

Ocala Christian 58, Academy at the Lakes 7

Osceola 24, Palm Harbor University 10

Northeast 42, Countryside 7

Largo 22, Boca Ciega 20

Pinellas Park 44, St. Petersburg 10

Friday (Oct. 8)

Jesuit 35, Clearwater Central Catholic 21

Tampa Bay Tech 21, Newsome 9

Lakewood 36, East Lake 6

Wiregrass Ranch 40, Zephyrhills 7

Wharton 42, Plant 0

Mitchell 51, Hudson 14

Hernando 7, Springstead 3

Plant City 25, Bloomingdale 15

River Ridge 28, Wesley Chapel 21

Steinbrenner 24, Gaither 14

IMG Academy White 31, Calvary Christian 6

Carrollwood Day 58, Seffner Christian 36

Land O’ Lakes 40, Cypress Creek 17

Berkeley Prep 47, Freedom 7

Lennard 54, Riverview 14

Alonso 56, Leto 6

Strawberry Crest 27, Brandon 0

Keswick Christian 48, Indian Rocks Christian 31

Hillsborough 35, Chamberlain 6

Hollins 38, Sunlake 10

Umatilla 42, Anclote 24

Durant 65, King 0

Gulf 32, Central 0

Sumner 31, Middleton 21

Shorecrest 48, Old Plank Christian 2

Ocala Vanguard 26, Jefferson 0

Spoto 14, Robinson 7

St. Petersburg Catholic 34, Bradenton Saint Stephen’s 28

Dade Christian 51, Cambridge Christian 7

Prime time performers

RB Jason Albritton, Sr., Newsome: Ran for more than 100 yards and a touchdown on 20 carries in a loss to Tampa Bay Tech. 

WR Kennen Ayala, Jr., Land O’ Lakes: Had five catches for 144 yards and three touchdowns in a win over Cypress Creek. 

QB Rocco Becht, Sr., Wiregrass Ranch: Threw for 239 yards and five touchdowns in a win over Zephyrhills. 

CB Rowan Beckett, Fr., Keswick Christian: Recorded five tackles and two interceptions, including one returned for a touchdown in a win over Indian Rocks Christian.

RB/LB AJ Blanton, Sr., Gulf: Ran for 192 yards and a touchdown on 20 carries on offense and had eight tackles on defense in a win over Central.

WR/CB/FS Elmmanual Brooks, Jr., Osceola: Had eight tackles and a forced fumble in a win over Palm Harbor University.

ATH Coby Burger, Jr., Strawberry Crest: Ran for 82 yards and a touchdown on nine carries in a win over Brandon.  

DL Keyon Clark, Sr., Tampa Bay Tech: Recorded five tackles and 2 ½ sacks in a win over Newsome.

QB Anthony Colandrea, Sr., Lakewood: Threw for 254 yards and three touchdowns in a win over East Lake. 

LB Brogan Coleman, Jr., Osceola: Recorded nine tackles and an interception in a win over Palm Harbor University. 

QB Charles Coney, Jr., Bloomingdale: Threw for 224 yards and a touchdown in a loss to Plant City. 

WR/CB Jason Cornwall, Sr., Wharton: Had two tackles, a sack and returned an interception for a touchdown in a win over Plant.

WR/DB Terrell Crosby, Sr., Lakewood: Picked off two passes, returning both for touchdowns, and scored once on offense in a win over East Lake. 

LB Daveon Crouch, Sr., Wharton: Recorded five tackles, a sack and returned a fumble for a touchdown in a win over Plant.

QB CJ Denmark Jr., Sr., St. Petersburg Catholic: Ran for 160 yards and a touchdown and threw for 113 and another score in a win over Bradenton Saint Stephen’s. 

LB Keoni Denny, Jr., Sumner: Recorded four tackles, forced a fumble and had a fumble recovery in a win over Middleton.

DB Giscard Donatien, Sr., Jesuit: Returned an interception for a touchdown in a win over Clearwater Central Catholic. 

QB Connor Dugan, Sr., Boca Ciega: Threw for 289 yards and two touchdowns in a loss to Largo.

WR/PK Kai Eberhart, Jr., Osceola: Had three catches for 83 yards and a touchdown and connected on a field goal in a win over Palm Harbor University.

RB Jaden Griffin, Sr., Countryside: Ran for 155 yards and a touchdown on 18 carries in a loss to Northeast. 

RB Isaiah Hampton, Jr., Pinellas Park: Ran for 161 yards on 13 carries in a win over St. Petersburg.

RB/DE Terrance Henderson, Sr., Gulf: Ran for 62 yards and two touchdowns on offense and had eight tackles on defense in a win over Central.

QB Gavin Henley, Sr., Lennard: Threw for 437 yards and five touchdowns and ran for 80 yards and three more scores in a win over Riverview.

QB Kyle Horvath, Sr., Land O’ Lakes: Threw for 238 yards and three touchdowns in a win over Cypress Creek.  

WR Santonyo Isaac, Fr., Tampa Bay Tech: Had three receptions for 138 yards and two touchdowns in a win over Newsome. 

RB/LB Quentin Johnson, Sr., Durant: Ran for 153 yards and two touchdowns on eight carries in a win over King. 

RB Jeffrey Jones, Fr., St. Petersburg: Ran for 112 yards and a touchdown on 19 carries in a loss to Pinellas Park.

LB Al’Vondre Lewis, Jr., Sumner: Recorded 10 tackles and a sack in a win over Middleton.

RB Ke’von Marion, Sr., St. Petersburg Catholic: Ran for 106 yards and three touchdowns in a win over Bradenton Saint Stephen’s. 

LB Hunter McFarland, Sr., Mitchell: Recorded five tackles and a sack and forced two fumbles, recovering one in a win over Hudson. 

QB Marcus Miguele, Sr., Durant: Threw for 137 yards and two touchdowns in a win over King. 

RB/CB Jamarion Miller, Sr., Mitchell: Ran for 107 yards and two touchdowns on 10 carries in a win over Hudson. 

QB Caleb Morris, Jr., Keswick Christian: Ran for 200 yards and two touchdowns and threw for 172 and two more scores in a win over Indian Rocks Christian.

LB Jordan Novomestky, Sr., Springstead: Finished with 12 tackles, three sacks and an interception in a loss to Hernando.

LB Cortland Mitchell, Sr., Osceola: Had a team-high 12 tackles in a win over Palm Harbor University. 

WR Amari Niblack, Sr., Lakewood: Had three catches for 90 yards and three touchdowns in a win over East Lake. 

RB Markese Norfleet, Jr., Northeast: Ran for 305 yards and three touchdowns on 19 carries in a win over Countryside. 

WR/FS Angel Ortiz, Sr., Gulf: Had seven catches for 108 yards and a touchdown on offense and four tackles and an interception on defense in a win over Central.

DL Booker Pickett Jr., So., Wharton: Recorded seven tackles and two sacks in a win over Plant.

LB Garrick Ponder, Sr., Pinellas Park: Finished with 14 tackles and a sack in a win over St. Petersburg.

WR Bryson Rodgers, Jr., Wiregrass Ranch: Have five catches for 88 yards and three touchdowns in a win over Zephyrhills. 

RB Ronald Sims, Sr., Tampa Bay Tech: Ran for 93 yards on 12 carries in a win over Newsome.

WR Eelijah Singleton, Lennard: Had nine catches for 278 yards and three touchdowns in a win over Riverview. 

QB Greg Smith, Sr., Sumner: Ran for 105 yards and a touchdown and threw for 80 and another score in a win over Middleton.

RB Joquez Smith, Jr., Jesuit: Ran for 150 yards and three touchdowns in a win over Clearwater Central Catholic. 

LB Sam Sternberger, Sr., Hernando: Ended up with a team-high 14 tackles in a win over Springstead. 

RB Jaylin Thomas, Sr., Zephyrhills: Ran for a game-high 138 yards in a loss to Wiregrass Ranch. 

RB Kirby Vorhees, Sr., Steinbrenner: Ran for 125 yards and a touchdown on 23 carries and threw for another score in a win over Gaither. 

QB Xayvione Washington, Jr., Tampa Bay Tech: Threw for two touchdowns and ran for another in a win over Newsome. 

RB Jordan Williams, Sr., Hernando: Ran for 106 yards and a touchdown on eight carries on offense and had six tackles on defense in a win over Springstead.

Up next

Thursday (Oct. 14)

Seffner Christian at St. Petersburg Catholic, 7

Gibbs at Tarpon Springs, 7

Clearwater at Anclote, 7:30

Friday (Oct. 15)

Faith Baptist Christian at Faith Christian, 4:30

Hernando Christian at Geneva Classical, 6:30

Bishop McLaughlin at Oasis, 7

Cambridge Christian at Sarasota Cardinal Mooney, 7

Berkeley Prep at Lakeland Victory Christian, 7

Steinbrenner at East Lake, 7

Indian Rocks Christian at Sarasota Out-of-Door, 7

Alonso at Palm Harbor University, 7

Keswick Christian at Northside Christian, 7

St. Petersburg at Seminole, 7

Pinellas Park at Hollins, 7

Northeast at Boca Ciega, 7

Academy at the Lakes at Shorecrest, 7

Zephyrhills Christian at North Florida Educational Institute, 7

Hardee at Lakewood, 7

Armwood at Bloomingdale, 7

Central at Springstead, 7:30

Bradenton Manatee at Lennard, 7:30

Wharton at Strawberry Crest, 7:30

Spoto at Bradenton Southeast, 7:30

Brandon at Sumner, 7:30

Nature Coast at Hudson, 7:30

Zephyrhills at Cypress Creek, 7:30

King at Middleton, 7:30

Largo at Mitchell, 7:30

Tampa Bay Tech at Wiregrass Ranch, 7:30

Plant City at Durant, 7:30

Tampa Catholic at Land O’ Lakes, 7:30

Blake at Hillsborough, 7:30

Plant at Riverview, 7:30

Robinson at Chamberlain, 7:30

Gibbs at Gulf, 7:30

Jesuit at Jefferson, 7:30

Freedom at Sunlake, 7:30

East Bay at Palmetto, 7:30

Braden River at Clearwater, 7:30

Sickles at Gaither, 7:30

Pasco at Belleview, 7:30

Fivay at River Ridge, 7:30

Wesley Chapel at Weeki Wachee, 7:30

Football

Friday night football forecast

Published

on

Must-see matchups

Northeast (6-0) at Boca Ciega (4-2), 7

A win would all but clinch the Class 6A, District 11 title for the Vikings. That could be tough considering Northeast is dealing with some injuries. 

Putnam’s prediction: Boca Ciega 21-20

Steinbrenner (3-4) at East Lake (2-5), 7

The winner becomes the overwhelming favorite to take the Class 8A, District 11 title. 

Putnam’s prediction: Steinbrenner 17-13

Armwood (4-2) at Bloomingdale (3-3), 7:30

The Hawks won both meetings in 2019. The Bulls won both meetings last season. The stakes are not as high this time around with neither team in the same district but still a riveting rivalry. 

Putnam’s prediction: Armwood 27-21

Nature Coast (4-2) at Hudson (5-1), 7:30

The Sharks already have a loss in Class 5A, District 9 play and cannot afford another if they want to stay within striking distance of the Cobras and Zephyrhills at the top of the standings. 

Putnam’s prediction: Nature Coast 24-21

Largo (2-4) at Mitchell (6-1), 7:30

This is a must-win for the Packers to have any shot at the Class 7A, District 9 title.

Putnam’s prediction: Mitchell 20-14

Tampa Bay Tech (6-0) at Wiregrass Ranch (4-1), 7:30

A Titans win would set up a showdown with Wharton next week to decide the Class 7A, District 10 title. This matchups features two differing styles on offense with Tampa Bay Tech’s ground attack going up against the Bulls’ aerial assault.  

Putnam’s prediction: Tampa Bay Tech 28-21

Plant City (4-2) at Durant (6-1), 7:30

The host Cougars already have a loss in Class 8A, District 10 and cannot afford another one to keep their title hopes alive. 

Putnam’s prediction: Durant 17-16

Tampa Catholic (3-2) at Land O’ Lakes (6-0), 7:30

This is the Gators’ toughest test so far this season, one that could end up derailing their perfect regular season. 

Putnam’s prediction: Tampa Catholic 34-28

East Bay (5-1) at Palmetto (2-3), 7:30

A pivotal Class 7A, District 11 matchup the visiting Indians need to keep their district title hopes alive. 

Putnam’s prediction: Palmetto 14-13 

Braden River (5-0) at Clearwater Central Catholic (4-2), 7:30

The tough schedule continues for the Marauders who face the undefeated the Pirates. 

Putnam’s prediction: Clearwater Central Catholic 21-16

The remaining schedule

Bishop McLaughlin at Oasis, 7

Putnam’s prediction: Bishop McLaughlin 21-19

Cambridge Christian at Sarasota Cardinal Mooney, 7

Putnam’s prediction: Sarasota Cardinal Mooney 38-20

Berkeley Prep at Lakeland Victory Christian, 7

Putnam’s prediction: Berkeley Prep 34-7

Indian Rocks Christian at Sarasota Out-of-Door, 7

Putnam’s prediction: Indian Rocks Christian 21-14

Alonso at Palm Harbor University, 7

Putnam’s prediction: Palm Harbor University 16-14

Keswick Christian at Northside Christian, 7

Putnam’s prediction: Northside Christian 37-31

St. Petersburg at Seminole, 7

Putnam’s prediction: Seminole 28-7

Academy at the Lakes at Shorecrest, 7

Putnam’s prediction: Shorecrest 35-21

Zephyrhills Christian at North Florida Educational Institute, 7

Putnam’s prediction: Zephyrhills Christian 42-21

Hardee at Lakewood, 7

Putnam’s prediction: Lakewood 24-6

Central at Springstead, 7:30

Putnam’s prediction: Springstead 35-0

Bradenton Manatee at Lennard, 7:30

Putnam’s prediction: Lennard 35-21

Wharton at Strawberry Crest, 7:30

Putnam’s prediction: Wharton 35-0

Spoto at Bradenton Southeast, 7:30

Putnam’s prediction: Bradenton Southeast 20-14

Brandon at Sumner, 7:30

Putnam’s prediction: Sumner 41-7

Zephyrhills at Cypress Creek, 7:30

Putnam’s prediction: Zephyrhills 27-16

King at Middleton, 7:30

Putnam’s prediction: King 28-20

Blake at Hillsborough, 7:30

Putnam’s prediction: Hillsborough 34-6

Plant at Riverview, 7:30

Putnam’s prediction: Plant 35-14

Robinson at Chamberlain, 7:30

Putnam’s prediction: Chamberlain 27-14

Gulf, at Dunedin 7

Putnam’s prediction: Dunedin 21-12

Jesuit at Jefferson, 7:30

Putnam’s prediction: Jesuit 31-7

Freedom at Sunlake, 7:30

Putnam’s prediction: Sunlake 21-6

Sickles at Gaither, 7:30

Putnam’s prediction: Gaither 28-27

Pasco at Belleview, 7:30

Putnam’s prediction: Belleview 35-0

Fivay at River Ridge, 7:30

Putnam’s prediction: River Ridge 41-14

Wesley Chapel at Weeki Wachee, 7:30

Putnam’s prediction: Wesley Chapel 28-0

Continue Reading

Football

Football leaders for Tampa Bay, Week 8

Published

on

The statistical standouts on offense and defense for Hernando, Hillsborough, Pasco and Pinellas counties. 

Offense

Passing yards

2,130 Anthony Colandrea, Jr., Lakewood (22 TDs, 5 INTs)

1,597 Brandon Royal, So., Sickles (21 TDs, 4 INTs)

1,431 Hunter Young, Sr., Hudson (18 TDs, 2 INTs)

1,365 Aidan MacLean, Sr., Clearwater (17 TDs, 5 INTs)

1,349 Luca Stanzani, Sr., Clearwater Academy (14 TDs, 3 INTs)

1,342 Gavin Henley, Sr., Lennard (15 TDs, 6 INTs)

1,336 Parker Stirnkorb, Jr., Dunedin (16 TDs, 17 INTs)

1,315 Jacob Drackett, So., Calvary Christian (12 TDs, 7 INTs)

1,288 Murdolph Jones, Jr., Armwood (15 TDs, 7 INTs)

1,261 Kyle Horvath, So., Land O’ Lakes (18 TDs, 0 INTs)

1,251 Owen Walls, Sr., Cypress Creek (9 TDs, 5 INTs)

1,210 Trenton Hawks, Sr., River Ridge (11 TDs, 5 INTs)

1,199 Will Griffin, 8th, Northside Christian (15 TDs, 7 INTs)

1,109 Brooks Bentley, Jr., Gaither (7 TDs, 5 INTs)

1,033 Jackson Jensen, So., Carrollwood Day (9 TDs, 2 INTs)

1,029 Luke Knight, So., Jesuit (9 TDs, 3 INTs)

1,003 Jayce Nixon, Fr., Zephyrhills Christian (11 TDs, 2 INTs)

987 Rocco Becht., Sr., Wiregrass Ranch (15 TDs, 1 INT)

982 Bryson Martin, Sr., Clearwater Central Catholic (7 TDs, 2 INTs)

954 Garrett Gurney, Sr., Seminole (6 TDs, 12 INTs)

947 Connor Dugan, Sr., Boca Ciega (10 TDs, 4 INTs)

900 Riley Allan, Sr., Osceola (10 TDs, 4 INTs)

859 Ty Robinson, So. Steinbrenner (6 TDs, 8 INTs)

807 Caleb Pierce, Sr., Hillsborough (5 TDs, 3 INTs)

800 Charles Coney, Jr., Bloomingdale (8 TDs, 7 INTs)

Rushing yards

1,120 Luke Yoder, Jr., Palm Harbor University (7 TDs)

1,065 Dontrevious Jackson, Sr., Zephyrhills (10 TDs)

946 Joquez Smith, Jr., Jesuit (12 TDs)

876 Christian Cromer, So., Nature Coast (13 TDs)

875 Anthony Carrie, So., Carrollwood Day (14 TDs)

850 Jaden Griffin, Sr., Countryside (12 TDs)

847 Jason Albritton, Sr., Newsome (6 TDs)

794 Travis Bates, Sr., Berkeley Prep (12 TDs)

785 Lenwood Sapp, Jr., Clearwater Central Catholic ( 4 TDs)

771 Sammy Miller Jr., Jr., Gibbs (4 TDs)

723 Dontarious Shoats, So., Riverview  ( 2 TDs)

713 James Evans, Sr., Tampa Bay Tech (12 TDs)

707 Isaiah Hampton, Jr., Pinellas Park (5 TDs)

700 Jaylin Thomas, Sr., Zephyrhills (6 TDs)

665 Merton Thagne, Sr., Clearwater Academy (8 TDs)

648 AJ Blanton, Sr., Gulf (3 TDs)

587 Markese Norfleet, Jr., Northeast (8 TDs)

576 Jordan Mouzon, Jr., Calvary Christian (4 TDs)

569 Kirby Vorhees, Jr., Steinbrenner (8 TDs)

564 Jaylan Blake, Sr., Wesley Chapel (6 TDs)

559 Ti’lan McGee, So., East Lake (5 TDs)

547 Calub Connell, Jr., Durant (10 TDs)

539 Terrion Williams, Sr., Pinellas Park (4 TDs)

536 Ivan Brown, Jr., Osceola (7 TDs)

535 Jaelin Sneed, So., East Bay (9 TDs)

Receiving yards

722 Kennen Ayala, Jr., Land O’ Lakes (11 TDs)

641 Eelijah Singleton, Jr., Lennard (8 TDs)

625 CJ Lee, Sr.,Clearwater (11 TDs)

595 Dylan Djete, Sr., Clearwater Academy (10 TDs)

584 Eugene Wilson III, Jr., Gaither (4 TDs)

579 Ladamien Starks, Sr., Hudson (9 TDs)

573 CJ Lewis, So., Carrollwood Day (5 TDs)

549 Javohn Thomas, Sr., Sickles (7 TDs)

547 Nate Johnson, Jr., Clearwater Central Catholic (5 TDs)

523 Jakari Williams, Sr., Sickles (6 TDs)

477 Terrell Crosby, Sr., Lakewood (4 TDs)

458 Michael Jelks, So., Dunedin (4 TDs)

449 Julius Quinones, Jr., River Ridge (9 TDs)

443 Amari Niblack, Sr., Lakewood (5 TDs)

422 Sean Cuono, Fr., St. Petersburg Catholic (3 TDs)

412 Josh Robinson, Fr., Calvary Christian (6 TDs)

405 Dontrell Clerkley, Sr., Cypress Creek (2 TDs)

397 David Pomales, Sr., Sickles (8 TDs)

388 Ha’Keem Monroe, Sr., Lennard (5 TDs)

386 David James, Sr., Clearwater (2 TDs)

379 One Williams, Sr., Northside Christian (6 TDs)

377 Jacob Ridriguez, Sr., Dunedin (5 TDs)

375 Jaydn Girard, Sr., Jesuit (3 TDs)

371 Malik Brown, So., Armwood (7 TDs)

365 Bredell Richardson, So., Carrollwood Day (6 TDs)

Defense

Tackles

97 Jordan Novomestky, Sr., Springstead

84 Colin Bernstein, Sr., Steinbrenner

82 Cortland Mitchell, Sr., Osceola

80 Jacob Reed, Jr., Durant

75 Brogan Coleman, So., Osceola

67 Sam Sternberger, Sr., Hernando

66 Garrick Ponder, Sr., Pinellas Park

65 Anthony Weaver, Sr., Keswick Christian

65 Niko Gnann, So., Riverview

65 Logan Fikar, Sr., Gaither

65 Elijah Mills, Jr., Countryside

64 Rhet Conyers, Sr., Plant City

63 Jalyn Turner, Jr., Calvary Christian

62 Caden Huffman, Sr., Newsome

61 AJ Cottrill, Sr., Jesuit

61 Malachi McCalip, Sr., Pinellas Park

60 Cole Highsmith, Jr., Plant City

60 Al’Vondre Lewis, Jr., Sumner

59 Brady Nowlan, Jr., Nature Coast

58 Adarius Hayes, So., Largo

58 Dominick Murphy, Sr., Lennard

57 Matt Hensley Jr., Jr., Wesley Chapel

57 Braylon Henry, Sr., Lennard

56 Joseph Sipp Jr., Sr., Hillsborough

56 Caleb Coburn, Jr., East Lake

Sacks

11 Zyon Vaughn-Nobles, So., Zephyrhills Christian

10 Keyon Clark, Sr., Tampa Bay Tech

10 Tyler Geary, Sr., Mitchell

9 Keon Keeley, Jr., Berkeley Prep

7.5 Elias Williams, So., Hudson

7 Booker Pickett Jr., So., Wharton

7 Isaiah Nizon, Jr., Lakewood

6 Cole Highsmith, Jr., Plant City

6 Deondre Randall, Sr., Largo

6 Isaiah Hastings, Sr., Clearwater Academy

6 William Miller, So., Steinbrenner

6 Brandon Cleveland, Sr., Carrollwood Day

6 Thomas Puhek, Jr., Carrollwood Day

6 Leo Tabakovic, Jr., Durant

5.5 Derrick Brantley, Fr., Northeast

5.5 Antonio Camon, Jr., Tampa Bay Tech

5 Clark Leonard, Sr., Clearwater Academy

5 Reginald Pry, Zephyrhills Christian 

5 Kaiden Gregorie, Jr., Dunedin

5 Garrick Ponder, Sr., Pinellas Park

5 DJ Haynes, Sr., Plant City

5 Jaheim Borden, Jr., Tampa Bay Tech

5 Curtis Roberts, Jr., Clearwater Central Catholic

5 Al’Vondre Lewis, Jr., Sumner

5 Yadiel Vazquez Benitez, Sr., Springstead

5 Taveon Wheeler, Jr., Lakewood

5 Carson Burbee, Sr., Countryside

5 Travis Jandrlich, Sr., Newsome

5 John Finch, Sr., River Ridge

5 D.J. Jones, So., Riverview

5 Jack Hostetler, Sr., East Lake

5 Rashard Hartwell, So., Lakewood

5 Pahree Reed, Sr., Lakewood

Interceptions

12 Terrell Crosby, Sr., Lakewood

5 RJ Stroud, Jr., Armwood

5 David Searles, Jr., Searles

5 Amir Austin, Sr., Newsome

4 Cameron Campbell, Jr., Wharton

3 Jashon Williams, So., Jefferson

3 Angel Ortiz, Sr., Gulf

3 De’von Walton, Jr., Gibbs

3 Shane Froelich, Jr., Cambridge Christian

3 Drelin Pittman, Sr., Gaither

3 Maceo Bennett, Sr., Clearwater

3 Jordan Ortiz, Sr., Riverview

3 Jayden Cornelius, Fr., Durant

3 Eric Jackson, Sr., Pinellas Park

3 Gavin Hughes, Jr., Alonso

3 London Hall, Sr., Clearwater Central Catholic

3 Amari Ray, Jr., East Lake

3 Jaden Shorter, Sr., Lakewood

3 Colin MacLean, Sr., East Lake

Continue Reading

Football

FNF Campus Tour Preview: Armwood at Bloomingdale

Published

on

Armwood (4-2) at Bloomingdale (3-3), 7:30

Three things to know

Riveting rivalry

This has become a series to watch, especially the past two seasons. In 2019, Armwood won both meetings, including a region quarterfinal matchup en route to advancing to the state semifinals. Last season, it was Bloomingdale’s turn. The Bulls won a 15-14 thriller in the season opener and prevailed in the region semifinals, too, en route to making the state semifinals for the first time. There are no more district implications (The Hawks are in 7A-10, while Bloomingdale is in 7A-11). But there still is plenty at stake. Both teams are coming off losses and need a win to regain some momentum. 

Defensive dynamos

The outcome could be decided on defense. After all, both teams have playmakers on that side of the ball. Armwood defensive back RJ Stroud has picked off five passes, three more than anyone else on the team. Bloomingdale defensive end Jackson Sykes has recorded a team-high four sacks, caused two fumbles and recovered one. 

Check out the FNF Campus Tour

The Friday Night Football Campus Tour, presented by the Tampa Bay Buccaneers, is a free, interactive event that includes games and prizes for all fans, including the opportunity to get Tampa Bay Buccaneers swag. A 15-foot-tall replica of the NFL’s Super Bowl trophy is on display at each stop.. Buccaneers cheerleaders and Captain Fear, the Bucs’ mascot, also will be in attendance.   

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps