Connect with us

Volleyball

Volleyball: Weekend rewind

Published

on

Thursday (Oct. 7)

Scoreboard

Bell Creek Academy 3, Lakeside Christian 0

West Hernando Christian 3, FISH 2

Brandon Academy 3, Pepin Academy 0

Patel 3, Clearwater Academy 0

Cambridge Christian 3, Seffner Christian 1

Northside Christian 3, Canterbury 0

Academy of the Holy Names 3, Tampa Bay HEAT 0

Brooks DeBartolo 3, Universal Academy 0

Keswick Christian 3, St. Petersburg Catholic 0

Calvary Christian 3, Clearwater Central Catholic 0

Osceola 3, Lakewood 0

Sarasota Out-of-Door 3, Indian Rocks Christian 0

Freedom 3, Gaither 2

Land O’ Lakes 3, Pasco 0

Seminole 3, Dunedin 0

Cypress Creek 3, Gulf 0

Strawberry Crest 3, Leto 0

Plant City 3, East Bay 0

Nature Coast 3, Anclote 0

Armwood 3, Blake 0

Jefferson 3, King 1

Bloomingdale 3, Sumner 0

Weeki Wachee 3, Citrus 1

Mitchell 3, Hudson 0

Nature Coast 3, Anclote 0

Northeast 3, Gibbs 0

Boca Ciega 3, Countryside 0

Sunlake 3, Wesley Chapel 2

Prime time performers

S Lexie Alstott, Sr., Northside Christian: Led the Mustangs with 13 assists, 10 kills and seven digs in a win over Canterbury. 

S/RS Alexis Baum, So., Alabama: Recorded nine kills, nine assists, eight service aces and six digs in a win over Gibbs. 

RS/S Bailey Blanton, Sr., Plant City: Finished with 13 kills, 10 assists, six digs and six service aces in a win over East Bay. 

S Brooke Brown, Sr., Land O’ Lakes: Had 11 assists, seven digs, four kills and three service aces in a win over Pasco. 

DS Jani Burden, Sr., Northside Christian: Finished with a team-high 20 digs in a win over Canterbury. 

OH/DS Lauren Cairo, Jr., Calvary Christian: Recorded 14 digs and 10 kills in a win over Clearwater Central Catholic. 

S Naomi Chinchar, So., Bishop McLaughlin: Had 37 assists and 10 digs in a win over Carrollwood Day. 

OH Holland Downey, Fr., Osceola: Finished with seven kills, four digs and three service aces in a win over Lakewood. 

S Morgan Garlick, Sr., Academy of the Holy Names: Recorded 26 assists, nine digs and three service aces in a win over Tampa Bay HEAT. 

OH Lily Hayes, Fr., Academy of the Holy Names: Led the Jaguars with 15 kills, six digs and five service aces in a win over Tampa Bay HEAT. 

OH Sydney Jackwin, Sr., Keswick Christian: Recorded 14 kills, five service aces and four digs in a win over St. Petersburg Catholic. 

S Hannah Jantomaso, So., Keswick Christian: Finished with a team-high 26 assists in a win over St. Petersburg Catholic. 

MB Elizabeth McDonald, Sr., Mitchell: Led the Mustangs with 15 kills and 10 digs in a win over Hudson. 

OH/MH Ryleigh Morse, So., Anclote: Had 11 digs and seven kills in a loss to Nature Coast. 

OH/RS/MB Dahlia Palacios, Jr., Freedom: Ended up with 18 kills and five digs in a win over Gaither. 

S Taylor Parks, So., Calvary Christian: Finished with 46 assists and 12 digs in a win over Clearwater Central Catholic. 

MB/RS/S Savannah Schwarz, So., Strawberry Crest: Had 13 kills, five digs and three service aces in a win over Leto. 

OH Mallory Smith, Sr., Plant City: Recorded nine kills, eight digs and three service aces in a win over East Bay. 

S Sydney Waldenmyer, Sr., Land O’ Lakes: Ended up with 10 assists, seven digs, six service aces and three kills in a win over Pasco. 

OH/RS Aliyah Waldon, Jr., Bishop McLaughlin: Recorded 14 kills and 10 digs in a win over Carrollwood Day. 

OH Noelle Walsh, Sr., Calvary Christian: Had 19 kills, five digs and two blocks in a win over Clearwater Central Catholic. 

MB/OH Neveah Wright, Sr., Boca Ciega: Finished with 15 kills, 12 digs and six service aces in a win over Countryside. 

Friday (Oct. 8)

Scoreboard

Geneva 2, Pasco 0

Genesis Prep 3, Winthrop College Prep 2

Fort Pierce Central 2, Palm Harbor University 0

Elfers Christian 3, Grace Christian 0

Central Pointe Christian 2, Palm Harbor University 0

Tampa Bay HEAT 3, Gulf Coast HEAT 0

Saturday (Oct. 9)

Scoreboard

Winter Park 2, Palm Harbor University 0

Palm Harbor University 2, Jacksonville Trinity Christian 1

Palm Harbor University 2, West Boca Raton 0

Pasco 2, Flagler Palm Coast 0

Volleyball

Volleyball: Monday night rewind

Published

on

Scoreboard

Oldsmar Christian 3, Hope Christian 2

Spring Hill Christian 3, Faith Outreach 1

Foundation Christian 3, Hernando Christian 0

Nature Coast 3, Central 0

Alonso 3, Chamberlain 0

Sumner 3, Jefferson 0

Sickles 3, Wiregrass Ranch 1

Spoto 3, King 0

Plant City 3, Lennard 0

Steinbrenner 3, Blake 0

Gaither 3, East Bay 1

Riverview 3, Leto 0

Hillsborough 3, Robinson 2

Prime time performers

OH Hannah Bowers, Sr., Riverview: Had nine kills in a win over Leto. 

OH Emma Buscemi, Sr., Nature Coast: Ended up with 11 kills, five service aces and five digs in a win over Central. 

S/DS Kristen McElroy, Sr., Nature Coast: Finished with 27 assists and four digs in a win over Central. 

OH Kennedy Reed, Jr., Sumner: Recorded 17 kills, four digs and three service aces in a loss to Jefferson. 

S/DS Lucia Santos Calderon, Sr., East Bay: Ended up with 22 digs, 21 assists and seven service aces in a loss to Gaither. 

OH/OPP/S Haley Strawser, So., Wiregrass Ranch: Finished with 12 assists, 11 digs and six kills in a loss to Sickles. 

Continue Reading

Volleyball

Wednesday sports schedule (Oct. 13)

Published

on

What to watch

Volleyball

Clearwater Central Catholic (14-10) at Plant (18-4), 6:30

The Marauders are trying to snap a five-match losing streak. It will not be easy. The host Panthers have won eight straight, including a four-set victory over Steinbrenner on Tuesday. 

The schedules

Volleyball

Bradenton Saint Stephen’s at St. Petersburg Catholic, 6

Clearwater Central Catholic at Plant, 6:30

Citrus at Hernando, 7

Chamberlain at King, 7:30

Hollins at Boca Ciega, 7:30

Blake at Lennard, 7:30

Swimming

Riverview at Durant (High five), 5:30

Continue Reading

Volleyball

Tuesday sports schedule (Oct. 12)

Published

on

What to watch

Volleyball

Plant (18-4) at Steinbrenner (21-2), 7:30

It does not get much better than this. Both teams are ranked among the top three in the state in Class 7A by MaxPreps (the Panthers are No. 1 and the Warriors are No. 3). And they both are in 7A, District 7. So this match could serve as a preview of next week’s district final. 

Wharton (13-7) at Strawberry Crest (12-5), 7:30

Both teams have some momentum. The Wildcats are on a five-match win streak while the host Chargers have six of their past seven matches. 

Cypress Creek (13-4) at Wiregrass Ranch (7-7), 7:30

The Coyotes have won six of their past seven matches while the host Bulls got back to .500 by winning their last two matches. 

Academy of the Holy Names (15-8) at Osceola (15-8), 6

Both teams are ranked among the top 10 in the state in their respective classifications by MaxPreps (the Jaguars are No. 4 in 4A and the Warriors are No. 10 in 5A). 

The schedules

Volleyball

Liberty Baptist at Faith Baptist Christian, 3:30

Grace Christian at West Hernando Christian, 4:30

Faith Outreach at Elfers Christian, 5

Solid Rock Community at Inverness Christian, 5:30

Universal Academy at Cambridge Christian, 6

Keswick Christian at Northside Christian, 6

Foundation Christian at Bayshore Christian, 6

Tampa Catholic at Shorecrest, 6

Hillsborough Baptist at Geneva Classical, 6

Academy of the Holy Names at Osceola, 6

Tampa Bay HEAT at Tampa Prep, 6

Seffner Christian at Lakeland Christian, 6

Academy at the Lakes at Hernando Christian, 6

Belleview at Zephyrhills Christian, 6:30

Central at Weeki Wachee, 6:30

Crystal River at Nature Coast, 6:30

Pasco at River Ridge, 7

Carrollwood Day at Sarasota Cardinal Mooney, 7

Newsome at Tampa Bay Tech, 7

Anclote at Gulf, 7

Middleton at Armwood, 7

Countryside at Pinellas Park, 7:15

Robinson at Jefferson, 7:30

Cypress Creek at Wiregrass Ranch, 7:30

Alonso at Leto, 7:30

Plant at Steinbrenner, 7:30

Wharton at Strawberry Crest, 7:30

Hernando at Mitchell, 7:30

Sickles at Gaither, 7:30

Freedom at Hillsborough, 7:30

Zephyrhills at Sunlake, 7:30

Dunedin at Clearwater, 7:30

Swimming

Leto, Sumner at Tampa Bay Tech (Temple Terrace), 6

Durant at Bloomingdale (High five), 6:30

Freedom at Steinbrenner (Cheval), 7

Golf 

Bloomingdale at Riverview (boys), 2

Jefferson at Sumner (boys), 2

Strawberry Crest at Freedom (boys/girls), 2:30

Newsome at Hillsborough (boys), 2:30

Steinbrenner at Tampa Prep (boys/girls), 4

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps