Connect with us

Boys Soccer

Friday sports schedule – Nov. 12

Published

on

Football (region quarterfinals)

Class 8A

Osceola at Newsome, 7:30

Durant at West Orange, 7:30

Plant City at Venice, 7:30

Sarasota Riverview at Steinbrenner, 7:30

Class 7A

Wiregrass Ranch at Palmetto, 7:30

Largo at Tampa Bay Tech, 7:30

Gaither at Lehigh, 7:30

Wharton at Mitchell, 7:30

Class 6A

Northeast at Sumner, 7:30

Hillsborough at Pinellas Park, 7:30

Boca Ciega at Jesuit, 7:30

Braden River at Countryside, 7:30

Class 5A

Hudson at Clearwater, 7:30

Gibbs at Zephyrhills, 7:30

Wesley Chapel at Sebring, 7:30

Nature Coast at Chamberlain, 7:30

Class 4A

Hernando at South Sumter, 7:30

Class 3A

Tampa Catholic at Carrollwood Day, 7:30

Class 2A 

Naples St. John Neumann at Seffner Christian, 7:30

Boys soccer

Brooks DeBartolo at Universal Academy, 4

Winthrope College Prep at Cambridge Christian, 4

Berkeley Prep at Oxbridge Academy, 4

Bayshore Christian at Keswick Christian, 6

Bloomingdale at Strawberry Crest, 6

Seminole at Tampa Catholic, 6

Plant City at King, 6

Newsome at Plant, 6

Leto at Riverview, 6

Armwood at Blake, 6

Robinson at Durant, 6

Gaither at Hillsborough, 6

East Bay at Middleton, 6

Jefferson at Spoto, 6

Anclote at Tarpon Springs, 6

Alonso at Freedom, 6

Chamberlain at Brandon, 6

Lecanto at Central, 6:30

Gulf at Hernando, 6:30

St. Petersburg at Bradenton Southeast, 7

Shorecrest at Wiregrass Ranch, 7

Carrollwood Day at Indian Rocks Christian, 7

Pasco at Land O’ Lakes, 7:30

Calvary Christian at Tampa Prep, 7:30

Bishop McLaughlin at Palm Harbor, 7:30

Osceola at Northeast, 8

Countryside at East Lake, 8

Girls soccer

Cambridge at Zephyrhills, 4

Bradenton Christian at Seffner Christian, 4

Berkeley Prep at Indian Rocks Christian, 5

Bishop McLaughlin at Palm Harbor University, 6

Countryside at East Lake, 6

Osceola at Northeast, 6

Lakewood at Clearwater, 6

Central at Lecanto, 6:30

Zephyrhills at Weeki Wachee, 7:30

Plant City at King, 8

Alonso at Freedom, 8

Jefferson at Spoto, 8

Gaither at Hillsborough, 8

East Bay at Middleton, 8

Robinson at Durant, 8

Leto at Riverview, 8

Armwood at Blake, 8

Chamberlain at Brandon, 8

Newsome at Plant, 8

Bloomingdale at Strawberry Crest, 8

Continue Reading
Advertisement

Boys Basketball

Tuesday sports schedule — Nov. 23

Published

on

Boys basketball

Wildwood Hoopsgiving Classic

Steinbrenner vs. Downey Christian, 11 a.m.

Tampa SLAM vs. Wildwood, 2

Wharton vs. Ocoee, 5

East Lake vs. Wiregrass Ranch, 6:30

IMG Academy Blue vs. Land O’ Lakes, 8

Central Thanksgiving Tournament

Fivay vs. Chamberlain, 3

River Ridge vs. Gulf, 4:30

Springstead vs. Elevation Academy, 6

Bishop McLaughlin vs. Central, 7:30

Jim Schulman Invitational (at Boca Ciega)

Largo vs. Dunedin, 6:15

Boca Ciega vs. Ocala Trinity Catholic, 7:45

Bell Creek Thanksgiving Tournament

Hillsborough Baptist vs. Universal Academy, 12

Other games

Brandon at Avon Park, 6

Palm Harbor University at Seminole, 6:15

Sarasota Christian at Keswick Christian, 7

St. Petersburg Catholic at Jesuit, 7:30

Boys soccer

Wiregrass Ranch Tournament

Vero Beach vs. Sunlake, 2

Nature Coast vs. Wiregrass Ranch, 4

Mitchell vs. Berkeley Prep, 5:30

Girls basketball

Brooks DeBartolo Thanksgiving Shootout

Braden River vs. Plant, 3

Boca Ciega vs. Orlando Bishop Moore, 4:30

Clearwater vs. Brooks DeBartolo, 6

Other games

Sarasota Christian at Keswick Christian, 5:30

Lakeland Christian at Patel, 6

Wiregrass Ranch at Berkeley Prep, 6:30

Countryside at Academy of the Holy Names, 7

Girls soccer

Berkeley Prep at Orlando Bishop Moore, 6

Continue Reading

Boys Soccer

Boys Soccer Player of the Week — Nov. 15-20

Published

on

Boys soccer player of the poll — Nov. 15-20

Here are the nominees for the boys soccer player of the week. Voting lasts until 9 a.m. Friday. 

F Jonathan Brink, Jr., Academy at the Lakes: Scored a combined seven goals in wins over North Tampa Christian and Hudson and a tie with Cambridge Christian. 

F/MF Bryan Cervantes, Jr., Osceola: Scored a goal in all three wins last week to keep the Warriors undefeated. 

MF/F Lukas Kaller, Sr., Alonso: Finished with a combined three goals and two assists in wins over Blake and Leto. 

GK Angelo Montoya, Sr., Mitchell: Made four saves in a win over Carrollwood Day and has yet to allow goal this season. 

F/GK Esteban Navarette, Jr., Plant City: Scored five goals in a win over Brandon

F/MF Otis Wildman, Sr., Plant: Had a combined four goals and two assists in wins over Palm Harbor University and Lakewood. 

Continue Reading

Boys Soccer

Boys soccer: Weekend rewind — Nov. 19-20

Published

on

Friday (Nov. 19)

Scoreboard

Carrollwood Day 2, Berkeley Prep 2

Robinson 2, Sickles 1

Newsome 8, East Bay 0

Alonso 4, Leto 1

Lennard 2, Bloomingdale 0

Riverview 9, Brandon 0

Jefferson 5, Blake 3

Wharton 8, Middleton 0

Durant 1, Plant City 0

Lecanto 1, Fivay 1

Universal Academy 1, Bell Creek Academy 1

East Lake 4, Tampa Catholic 1

Osceola 6, Keswick Christian 0

Calvary Christian 1, Shorecrest 0

Zephyrhills 5, Hudson 3

Nature Coast 3, Springstead 1

Wiregrass Ranch 2, Tallahassee Leon 1

Pinellas Park 1, Dunedin 0

Seminole 1, Northeast 0

Prime time performers

F Joe Adderley, Sr., Newsome: Scored two goals in a win over East Bay. 

MF/F Bryan Cervantes, Jr., Osceola: Had a goal and an assist in a win over Keswick Christian. 

F Stephen Gilbert, Jr., Newsome: Finished with two goals in a win over East Bay. 

GK Logan Grace, Sr., Wiregrass Ranch: Recorded seven saves in a win over Tallahassee Leon. 

MF/F Lukas Kaller, Sr., Alonso: Scored two goals in a win over Leto. 

F Diego Leal, Sr., Alonso: Finished with two goals in a win over Leto. 

MF/D Diego Martinez, Jr., Zephyrhills: Had two goals and an assist in a win over Hudson. 

MF Josh Pursley, Jr., Osceola: Led the Warriors with two goals in a win over Keswick Christian.  

MF Alex Nesbeth, Sr., Hudson: Finished with a goal and an assist in a win over Hudson. 

MF/F Nathan Pham, Sr., Robinson: Selected as the MaxPreps player of the match in the win over Sickles. 

MF/D Aaron Ristorcelli, Jr., Osceola: Assisted on two goals in a win over Keswick Christian. 

F Brock Stephens, Sr., Calvary Christian: Scored the Warriors’ lone goal in a win over Shorecrest. 

D/MF/F Hunter Walters, Sr., Alonso: Assisted on two goals in a win over Leto. 

Saturday (Nov. 20)

Scoreboard

Mitchell 1, Tallahassee Leon 1

Prime time performer

F/MF Medin Kukuljac, Sr., Mitchell: Scored the Mustangs’ lone goal of the match off an assist from Dominick Phanco in a tie with Tallahassee Leon. 

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps