Connect with us

Girls Basketball

Girls basketball: Monday night rewind – Nov. 15

Published

on

Scoreboard

East Lake 52, Universal Academy 5

Hudson 59, Central 24

Carrollwood Day 85, Excel Christian 6

Clearwater Central Catholic 46, Largo 38

Pasco 68, Zephyrhills Christian 0

Northeast 37, Bell Creek Academy 32

Weeki Wachee 59, Tarpon Springs 19

Sarasota Riverview 63, Sumner 40

Boca Ciega 63, Gibbs 23

St. Petersburg 60, Countryside 24

Prime time performers

G Paige Atwater, So., Weeki Wachee: Hit a school record seven 3-pointers and finished with 25 points in a win over Tarpon Springs. 

G/F Taylor Bedinghaus, So., Clearwater Central Catholic: Scored a team-high 18 points in a win over Largo. 

G Chanya Deboy, Fr., East Lake: Finished with 12 points, three rebounds and three assists in a win over Universal Academy. 

G Vanessa Galiano, Sr., East Lake: Ended up with 11 points and five steals in a win over Universal Academy. 

G Mya Gomes, Sr., Weeki Wachee: Had 10 points and six steals in a win over Tarpon Springs. 

F Princess Hester, Sr., Weeki Wachee: Finished with 13 points, seven rebounds and two steals in a win over Tarpon Springs. 

G Emily Merkel, Sr., Northeast: Scored 11 points in a win over Bell Creek Academy. 

G Tamara Moragne, Sr., Northeast: Recorded a team-high 12 points in a win over Bell Creek Academy. 

G Michel Rivera, Sr., East Lake: Scored 15 points to eclipse 1,000 in her career in a win over Universal Academy. 

G Cali Smitley, Fr., Clearwater Central Catholic: Scored 10 points in a win over Largo. 

W/SF Alexis Stanton, Sr., Boca Ciega: Led the Pirates with 20 points, five steals and five rebounds in a win over Gibbs. 

Continue Reading
Advertisement

Boys Basketball

Friday sports schedule — Nov. 26

Published

on

Football

Region finals

Class 7A

Wharton at Tampa Bay Tech, 7:30

Class 6A

Hillsborough at Jesuit, 7:30

Class 5A 

Sebring at Clearwater, 7:30

Class 4A

Clewiston at Lakewood, 7:30

Class 3A

Clearwater Central Catholic at Berkeley Prep, 7:30

Class 2A

Zephyrhills Christian at Orlando Christian Prep, 7:30

Northside Christian at Naples First Baptist, 7:30

Boys basketball

Winthrop College Prep at Bradenton Saint Stephen’s, 3

West Oaks vs. Carrollwood Day, 5:30

Strawberry Crest at Seffner Christian, 6

Florida Get Down Showcase

Calvary Christian vs. Lake Nona, 10 a.m.

Jackie Simmons Thanksgiving Classic

Tampa Catholic vs. Andrew Jackson, 8:30

Girls basketball

Feast Week Classic at Carrollwood Day

East Bay vs. North Port, 11:30

Calvary Christian vs. Wesley Chapel, 1

Bishop McLaughlin vs. Wharton, 2:30

Orlando Bishop Moore vs. Tampa Catholic, 4

Seffner Christian vs. Armwood, 7

Continue Reading

Girls Basketball

Girls basketball: Tuesday night rewind — Nov. 23

Published

on

Scoreboard

Brooks DeBartolo Thanksgiving Shootout

Boca Ciega 64, Orlando Bishop Moore 46

Plant 53, Braden River 33

Brooks DeBartolo 49, Clearwater 43

Bell Creek Academy Tournament

St. Petersburg Catholic 35, Winthrop College Prep 11

Universal Academy 38, Hillsborough Baptist 10

Patel 50, Lakeland Christian 27

Other games

Keswick Christian 61, Sarasota Christian 27

Lakewood 47, Bartram Trail 40

Berkeley Prep 56, Wiregrass Ranch 31

Academy of the Holy Names 76, Countryside 13

Prime time performers

G/W Jaela Davis, Sr., Brooks DeBartolo: Scored a team-high 25 points in a win over Clearwater. 

F/W Olivia Delancy, Sr., Boca Ciega: Led the Pirates with 25 points and 12 rebounds in a win over Orlando Bishop Moore. 

F/G Grace Gavin, So., Academy of the Holy Names: Finished with 11 points and seven rebounds in a win over Countryside. 

G Claire Kelley, So., Wiregrass Ranch: Had 10 points and four rebounds in a loss to Berkeley Prep. 

G Lucy Morey, So., Academy of the Holy Names: Scored a career-high 26 points and recorded a double-double with 10 steals in a win over Countryside. 

G Gabrielle Morrison, Sr., Academy of the Holy Names: Ended up with her first triple-double (15 points, 10 assists, 10 steals) in a win over Countryside. 

G Karimah Nix, Sr., Boca Ciega: Recorded 12 points and seven rebounds in a win over Orlando Bishop Moore. 

G Alexis Staton, Sr., Boca Ciega: Had 14 points, eight steals, six assists and four rebounds in a win over Orlando Bishop Moore. 

G Tanner Strickland, Jr., Plant: Led the Panthers with 15 points, four rebounds and four assists in a win over Braden River. 

G Ace Sturdivant, Jr., Clearwater: Scored a team-high 17 points in a loss to Brooks DeBartolo. 

F Alaina Williams, Jr., Brooks DeBartolo: Finished with 11 points and four rebounds in a win over Clearwater. 

Continue Reading

Boys Basketball

Wednesday sports schedule — Nov. 24

Published

on

Boys basketball

Central Thanksgiving Tournament

Seventh place: Chamberlain vs. River Ridge, 3

Fifth place: Fivay vs. Gulf, 4:30

Third place: Bishop McLaughlin vs. Elevation Prep, 6

Championship: Central vs. Springstead, 7:30

Bell Creek Academy Tournament

Foundation Christian vs. Universal Academy, 2

Girls basketball

Bell Creek Academy Tournament

Hillsborough Baptist vs. Winthrop College Prep, 12

St. Petersburg Catholic vs. Universal Academy, 2

Other games

Lakewood at Jacksonville Bolles, 9

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps