Connect with us

Girls Basketball

Girls basketball: Tuesday night rewind – Nov. 16

Published

on

Scoreboard

Bradenton Manatee 60, Canterbury 32

Cambridge Christian 45, Mitchell 41

The Villages 57, Hernando Christian 12

Ruskin Christian 28, Central Baptist Christian 24

Clearwater Central Catholic 54, Hudson 40

Brooks DeBartolo 73, Steinbrenner 43

Tampa Prep 62, Keswick Christian 60

Plant 69, Wharton 15

River Ridge 54, Cypress Creek 21

Bloomingdale 67, Jefferson 18

Durant 73, Sickles 28

Riverview 61, King 9

East Lake 55, Gulf 26

Tampa Bay Tech 51, Alonso 21

Lecanto 55, Springstead 33

Largo 56, Indian Rocks Christian 20

Seffner Christian 77, Wiregrass Ranch 21

Sunlake 61, Anclote 54

Lakewood 115, Pinellas Park 19

Seminole 55, Northside Christian 10

Middleton 47, Plant City 33

East Bay 72, Freedom 8

Lennard 66, Leto 25

Lakeland Christian 46, Academy at the Lakes 23

Nature Coast 59, Central 26

Prime time performers

G Alexis Benoit, So., Clearwater Central Catholic: Finished with 12 points in a win over Hudson. 

F/G Robyn Cantwell, Fr., Keswick Christian: Had 13 points, five assists, four rebounds and four steals in a loss to Tampa Prep. 

G/W Jaela Davis, Sr., Brooks DeBartolo: Led the Phoenix with 21 points, five assists, five steals and four rebounds in a win over Steinbrenner. 

F Molly Elliott, Jr., Clearwater Central Catholic: Scored a team-high 23 points in a win over Hudson. 

F/G Sophia Flair, Jr., Durant: Finished with 11 points and 11 rebounds in a win over Sickles. 

G Ki’Ajanae Gordon, Jr., Durant: Scored a team-high 17 points and had three assists in a win over Sickles. 

G Sydney Jackwin, Jr., Keswick Christian: Finished with 16 points, nine rebounds and seven steals in a loss to Tampa Prep. 

G Daneria Jones, Fr., Largo: Scored 16 points, including three 3-pointers, in a win over Indian Rocks Christian. 

G Maggie Lauber, Jr., Durant: Ended up with 14 points, three assists and three steals in a win over Sickles. 

G Maia Lewers, Jr., Brooks DeBartolo: Had 12 points and three assists in a win over Steinbrenner. 

G Ja’Maria Long, So., Canterbury: Ended up with 16 points, including three 3-pointers, in a loss to Bradenton Manatee. 

F/G Katelyn Otto, So., East Lake: Grabbed 10 rebounds and scored seven points in a win over Gulf. 

G Michel Rivera, Sr., East Lake: Led the Eagles with 20 points, six rebounds and five assists in a win over Gulf. 

G Sydney Rush, Jr., East Lake: Had 10 points, seven rebounds, five steals and four assists in a win over Gulf. 

F/G Morgan Sieper, Jr., Plant: Led the Panthers with 16 points, seven assists and five steals in a win over Wharton. 

F Cameron Siler-Nixon, Sr., Steinbrenner: Finished with 11 points and eight rebounds in a loss to Brooks DeBartolo. 

G/F Solei Sowell, So., Wiregrass Ranch: Scored a team-high 10 points in a loss to Seffner Christian. 

G Mia Stauffer, Jr., East Lake: Recorded 10 points, six rebounds and four assists in a win over Gulf. 

C Hayden Stern, Sr., Plant: Had 10 points, four rebounds and three steals in a win over Wharton. 

G Tanner Strickland, Jr., Plant: Finished with 11 points and four rebounds in a win over Wharton. 

G Jillian York, Jr., Largo: Had 10 points and three steals in a win over Indian Rocks Christian. 

Continue Reading
Advertisement

Boys Basketball

Friday sports schedule — Nov. 26

Published

on

Football

Region finals

Class 7A

Wharton at Tampa Bay Tech, 7:30

Class 6A

Hillsborough at Jesuit, 7:30

Class 5A 

Sebring at Clearwater, 7:30

Class 4A

Clewiston at Lakewood, 7:30

Class 3A

Clearwater Central Catholic at Berkeley Prep, 7:30

Class 2A

Zephyrhills Christian at Orlando Christian Prep, 7:30

Northside Christian at Naples First Baptist, 7:30

Boys basketball

Winthrop College Prep at Bradenton Saint Stephen’s, 3

West Oaks vs. Carrollwood Day, 5:30

Strawberry Crest at Seffner Christian, 6

Florida Get Down Showcase

Calvary Christian vs. Lake Nona, 10 a.m.

Jackie Simmons Thanksgiving Classic

Tampa Catholic vs. Andrew Jackson, 8:30

Girls basketball

Feast Week Classic at Carrollwood Day

East Bay vs. North Port, 11:30

Calvary Christian vs. Wesley Chapel, 1

Bishop McLaughlin vs. Wharton, 2:30

Orlando Bishop Moore vs. Tampa Catholic, 4

Seffner Christian vs. Armwood, 7

Continue Reading

Girls Basketball

Girls basketball: Tuesday night rewind — Nov. 23

Published

on

Scoreboard

Brooks DeBartolo Thanksgiving Shootout

Boca Ciega 64, Orlando Bishop Moore 46

Plant 53, Braden River 33

Brooks DeBartolo 49, Clearwater 43

Bell Creek Academy Tournament

St. Petersburg Catholic 35, Winthrop College Prep 11

Universal Academy 38, Hillsborough Baptist 10

Patel 50, Lakeland Christian 27

Other games

Keswick Christian 61, Sarasota Christian 27

Lakewood 47, Bartram Trail 40

Berkeley Prep 56, Wiregrass Ranch 31

Academy of the Holy Names 76, Countryside 13

Prime time performers

G/W Jaela Davis, Sr., Brooks DeBartolo: Scored a team-high 25 points in a win over Clearwater. 

F/W Olivia Delancy, Sr., Boca Ciega: Led the Pirates with 25 points and 12 rebounds in a win over Orlando Bishop Moore. 

F/G Grace Gavin, So., Academy of the Holy Names: Finished with 11 points and seven rebounds in a win over Countryside. 

G Claire Kelley, So., Wiregrass Ranch: Had 10 points and four rebounds in a loss to Berkeley Prep. 

G Lucy Morey, So., Academy of the Holy Names: Scored a career-high 26 points and recorded a double-double with 10 steals in a win over Countryside. 

G Gabrielle Morrison, Sr., Academy of the Holy Names: Ended up with her first triple-double (15 points, 10 assists, 10 steals) in a win over Countryside. 

G Karimah Nix, Sr., Boca Ciega: Recorded 12 points and seven rebounds in a win over Orlando Bishop Moore. 

G Alexis Staton, Sr., Boca Ciega: Had 14 points, eight steals, six assists and four rebounds in a win over Orlando Bishop Moore. 

G Tanner Strickland, Jr., Plant: Led the Panthers with 15 points, four rebounds and four assists in a win over Braden River. 

G Ace Sturdivant, Jr., Clearwater: Scored a team-high 17 points in a loss to Brooks DeBartolo. 

F Alaina Williams, Jr., Brooks DeBartolo: Finished with 11 points and four rebounds in a win over Clearwater. 

Continue Reading

Boys Basketball

Wednesday sports schedule — Nov. 24

Published

on

Boys basketball

Central Thanksgiving Tournament

Seventh place: Chamberlain vs. River Ridge, 3

Fifth place: Fivay vs. Gulf, 4:30

Third place: Bishop McLaughlin vs. Elevation Prep, 6

Championship: Central vs. Springstead, 7:30

Bell Creek Academy Tournament

Foundation Christian vs. Universal Academy, 2

Girls basketball

Bell Creek Academy Tournament

Hillsborough Baptist vs. Winthrop College Prep, 12

St. Petersburg Catholic vs. Universal Academy, 2

Other games

Lakewood at Jacksonville Bolles, 9

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps