Connect with us

Girls Soccer

Girls soccer: Tuesday night rewind – Nov. 16

Published

on

Scoreboard

Indian Rocks Christian 5, Cambridge Christian 3

Carrollwood Day 6, Seffner Christian 2

Keswick Christian 1, Bell Creek Academy 1

Berkeley Prep 8, St. Petersburg Catholic 0

Admiral Farragut 0, Bradenton Bayshore 0

Fivay 3, Clearwater 1

Crystal River 7, Central 0

Countryside 1, Seminole 1

Shorecrest 3, Tampa Prep 1

Calvary Christian 1, Academy of the Holy Names 0

Springstead 2, Land O’ Lakes 1

Tampa Catholic 10, Sunlake 2

Nature Coast 3, Citrus 0

Weeki Wachee 3, Zephyrhills 1

Wiregrass Ranch 1, North Port 0

Durant 4, Newsome 2

Sickles 8, Jefferson 0

Bloomingdale 9, Spoto 3

Lennard 9, East Bay 0

Seven Rivers Christian 2, Gulf 1

Freedom 0, Wharton 0

Armwood 7, Chamberlain 0

Plant City 8, Brandon 0

Steinbrenner 6, Gaither 0

Robinson 7, Leto 0

Alonso 8, Blake 0

Riverview 4, Sumner 2

Sickles 8, Jefferson 0

Strawberry Crest 8, King 0

Prime time performers

GK Isabel Ackerman, So., Calvary Christian: Recorded eight saves in a shutout win over Academy of the Holy Names. 

GK Yesenia Aiken, Jr., Wiregrass Ranch: Made four saves and recorded a shutout win over North Port. 

F Kate Anderson, Fr., Berkeley Prep: Scored two goals in a win over St. Petersburg Catholic. 

MF/D Lena Bailey, Jr., Tampa Catholic: Finished with three goals and two assists in a win over Sunlake. 

MF Stephanie Briseno, Jr., Strawberry Crest: Recorded two assists in a win over King. 

GK Madison Boyd, Sr., Wharton: Made eight saves and recorded a shutout in a tie with Freedom. 

GK Madison Branco, Sr., Nature Coast: Made four saves and recorded a shutout in a win over Citrus. 

D Gabrielle Broding, So., Strawberry Crest: Assisted on two goals in a win over King. 

F Ezra Carpenter, Jr., Strawberry Crest: Led the Chargers with five goals in a win over King. 

D/MF Jocelyn Chinea, Jr., Tampa Catholic: Finished with three goals and two assists in a win over Sunlake. 

MF Mya Cripe, Fr., Bloomingdale: Scored two goals in a win over Spoto. 

F Rachel Horn, So., Durant: Had a goal and an assist in a win over Newsome. 

F/GK Hannah Lammont, Sr., Bloomingdale: Led the Bulls with three goals and an assist in a win over Spoto. 

MF Katlyn Levasseur, Jr., Durant: Finished with two goals in a win over Newsome. 

MF/D Elyse Lotarski, Jr., Bloomingdale: Had a goal and an assist in a win over Spoto. 

F/MF Rachael Mahan, Sr., Calvary Christian: Scored the lone goal of the match in a win over Academy of the Holy Names. 

F/MF Bella Maldonado, Jr., Wiregrass Ranch: Ended up with the Bulls’ lone goal off an assist from Aiya Harrell in a win over North Port. 

MF Lucy Montiegel, So., Alonso: Scored three goals in a win over Blake. 

F Bella Murphy, So., Tampa Catholic: Had two goals and an assist in a win over Sunlake. 

F/FB Ashley Paul, Sr., Sickles: Finished with three assists and a goal in a win over Jefferson. 

F Olivia Pielak, Jr., Berkeley Prep: Recorded a goal and an assist in a win over St. Petersburg Catholic. 

F Alexa Ritzenthaler, Fr., Alonso: Had a goal and an assist in a win over Blake. 

D/MF Mieke Rowe, Jr., Alonso: Led the Ravens with three goals and two assists in a win over Blake. 

F/MF Leyla Sanders, Fr., Newsome: Scored both of the Wolves goals in a loss to Durant. 

MF Alex Truex, Sr., Berkeley Prep: Finished with two goals in a win over St. Petersburg Catholic. 

F/MF Emma Watson, Sr., Berkeley Prep: Recorded two goals and an assist in a win over St. Petersburg Catholic. 

F/MF Kennedy Weismann, Sr., Nature Coast: Led the Sharks with two goals in a win over Citrus. 

F Reagan Wilson, Jr., Sickles: Led the Gryphons with three goals in a win over Jefferson. 

Continue Reading
Advertisement

Boys Basketball

Tuesday sports schedule — Nov. 23

Published

on

Boys basketball

Wildwood Hoopsgiving Classic

Steinbrenner vs. Downey Christian, 11 a.m.

Tampa SLAM vs. Wildwood, 2

Wharton vs. Ocoee, 5

East Lake vs. Wiregrass Ranch, 6:30

IMG Academy Blue vs. Land O’ Lakes, 8

Central Thanksgiving Tournament

Fivay vs. Chamberlain, 3

River Ridge vs. Gulf, 4:30

Springstead vs. Elevation Academy, 6

Bishop McLaughlin vs. Central, 7:30

Jim Schulman Invitational (at Boca Ciega)

Largo vs. Dunedin, 6:15

Boca Ciega vs. Ocala Trinity Catholic, 7:45

Bell Creek Thanksgiving Tournament

Hillsborough Baptist vs. Universal Academy, 12

Other games

Brandon at Avon Park, 6

Palm Harbor University at Seminole, 6:15

Sarasota Christian at Keswick Christian, 7

St. Petersburg Catholic at Jesuit, 7:30

Boys soccer

Wiregrass Ranch Tournament

Vero Beach vs. Sunlake, 2

Nature Coast vs. Wiregrass Ranch, 4

Mitchell vs. Berkeley Prep, 5:30

Girls basketball

Brooks DeBartolo Thanksgiving Shootout

Braden River vs. Plant, 3

Boca Ciega vs. Orlando Bishop Moore, 4:30

Clearwater vs. Brooks DeBartolo, 6

Other games

Sarasota Christian at Keswick Christian, 5:30

Lakeland Christian at Patel, 6

Wiregrass Ranch at Berkeley Prep, 6:30

Countryside at Academy of the Holy Names, 7

Girls soccer

Berkeley Prep at Orlando Bishop Moore, 6

Continue Reading

Girls Soccer

Girls soccer: Friday night rewind — Nov. 19

Published

on

Scoreboard

Seffner Christian 3, Bradenton Saint Stephen’s 2

Bell Creek Academy 5, Universal Academy 0

Seminole 4, Northeast 0

Dunedin 8, Lakewood 0

Berkeley Prep 1, Lakeland George Jenkins 1

Wharton 8, Middleton 0

Durant 5, Plant City 1

Sickles 7, Robinson 1

Alonso 8, Leto 0

Bloomingdale 8, Lennard 0

Armwood 3, King 0

Riverview 8, Brandon 0

Prime time performers

MF/D Karlie Collins, Fr., Durant: Recorded a goal and an assist in a win over Plant City. 

MF/F Olivia Donofrio, Fr., Seminole: Led the Warhawks with two goals in a win over Northeast

MF Emily Gundin, Jr., Bloomingdale: Finished with two goals in a win over Lennard. 

F/GK Hannah Lamont, Sr., Bloomingdale: Scored two goals in a win over Lennard. 

MF Maureen McGregor, Jr., Alonso: Had a goal and an assist in a win over Leto. 

D/MF Mieke Rowe, Jr., Alonso: Led the Ravens with three goals in a win over Leto. 

MF/GK Jada Samuels, Sr., Sickles: Had a goal and an assist in a win over Robinson. 

MF Alex Truex, Sr., Berkeley Prep: Scored the Buccaneers’ lone goal off an assist from Kate Anderson in a tie with Lakeland George Jenkins. 

F Mykala Ulrich, Fr., Durant: Led the Cougars with three goals in a win over Plant City. 

FB/F Mikayla Wilkinson, So., Sickles: Led the Gryphons with three goals and an assist in a win over Robinson. 

F Reagan Wilson, Jr., Sickles: Finished with two goals and an assist in a win over Robinson. 

Continue Reading

Girls Soccer

Girls soccer: Thursday night rewind — Nov. 18

Published

on

Scoreboard

Keswick Christian 3, Admiral Farragut 1

Berkeley Prep 5, Carrollwood Day 1

Hudson 5, Gulf 1

Countryside 3, Tarpon Springs 0

Boca Ciega 1, Hollins 0

Lakewood 5, Tenoroc 1

River Ridge 11, Anclote 0

Sumner 7, Spoto 3

Prime time performers

F/MF Peyton Decoteau, Sr., Hudson: Led the Cobras with four goals and an assist in a win over Gulf. 

MF Melissa Del Valle, Sr., Spoto: Scored two goals in a loss to Sumner. 

F/MF Gracie Garrett, Sr., River Ridge: Scored two goals in a win over Anclote. 

F/MF Hannah Kate Hickam, Fr., Keswick Christian: Led the Crusaders with two goals in a win over Admiral Farragut. 

MF/D Arianna Mosca, Fr., River Ridge: Assisted on two goals in a win over Anclote. 

F Olivia Pielak, Jr., Berkeley Prep: Led the Buccaneers with two goals in a win over Carrollwood Day. 

MF/D Lexus Singleton, Sr., River Ridge: Assisted on two goals in a win over Anclote. 

MF/D Jayden Sprague, So., Hudson: Assisted on two goals in a win over  Gulf. 

GK Antonia Tsiouklas, So., Countryside: Made 10 saves and recorded a shutout in a win over Tarpon Springs. 

F/MF Madison Woolridge, Sr., River Ridge: Scored two goals in a win over Anclote. 

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps