Connect with us

Girls Basketball

Girls basketball: Weekend rewind — Nov. 19-20

Published

on

Friday (Nov. 19)

Scoreboard

Academy of the Holy Names 62, Clearwater Central Catholic 32

Winthrop College 36, Genesis Prep 12

Springstead 54, Central 12

Bradenton Manatee 39, Gaither 15

Seffner Christian 78, Palm Harbor University 26

Calvary Christian 58, Seven Rivers Christian 22

Bradenton Saint Stephen’s 79, Keswick Christian 61

Bloomingdale 62, Steinbrenner 57

Durant 67, Strawberry Crest 7

Jefferson 42, Plant City 41

Alonso 62, Brandon 10

Lennard 79, Freedom 11

Pasco 63, Hudson 36

East Bay 47, Chamberlain 15

Land O’Lakes 61, Zephyrhills 35

Weeki Wachee 42, Nature Coast 32

St. Petersburg 45, St. Petersburg Catholic 41

Newsome 61, Indian Rocks Christian 22

Naples Gulf Coast 77, Wesley Chapel 22

Prime time performers

G Paige Atwater, So., Weeki Wachee: Finished with 14 points and four steals in a win over Nature Coast. 

G/F Taylor Bedinghaus, So., Clearwater Central Catholic: Scored 10 points in a loss to Academy of the Holy Names, 

G Alyssa Bongiovanni, Jr., Steinbrenner: Ended up with 18 points, 10 rebounds and six assists in a loss to Bloomingdale.  

C/PF Riana Callihan, So., St. Petersburg: Scored 12 points in a win over St. Petersburg Catholic. 

G Aissatou Diallo, Jr., Bloomingdale: Finished with 21 points, four rebounds and three steals in a win over Steinbrenner. 

C/F Janaya Douglas, Sr., East Bay: Had 15 points in a win over Chamberlain. 

F/G Sophia Flair, Jr., Durant: Finished with 12 rebounds and 11 points in a win over Strawberry Crest. 

G Ava Graham, So., Keswick Christian: Led the Crusaders with 20 points and three rebounds in a loss to Bradenton Saint Stephen’s. 

G Chanelle Harrison, Sr., Alonso: Finished with 17 points, five rebounds, four steals and three assists in a win over Brandon.

F Princess Hester, Sr., Weeki Wachee: Ended up with 13 points and nine rebounds in a win over Nature Coast. 

W Theresa Hospodarek, Jr., Newsome: Had 12 points, six rebounds and three assists in a win over Indian Rocks Christian.

G Sydney Jackwin, Sr., Keswick Christian: Grabbed 15 rebounds and had eight assists and six points in a loss to Bradenton Saint Stephen’s. 

G Ava Knauer, Jr., Bloomingdale: Scored 16 points in a win over Steinbrenner. 

G/F Kenadi Knight, Sr., St. Petersburg Catholic: Grabbed 12 rebounds and scored seven points in a loss to St. Petersburg.  

G Maggie Lauber, Jr., Durant: Led the Cougars with 23 points, 13 steals and five assists in a win over Strawberry Crest.

G Akyla Lloyd, Fr., Alonso: Finished with 11 points, five steals and four rebounds in a win over Brandon.

F/G Aracely Mallo, Sr., Alonso: Recorded 17 points and four rebounds in a win over Brandon.

G/F Miani Mejia, Jr., Durant: Had 10 points, six rebounds and six steals in a win over Strawberry Crest.  

F Sydney Melcher, Jr., Keswick Christian: Finished with 14 points, seven rebounds and four steals in a loss to Bradenton Saint Stephen’s. 

G Joline Raposo, Sr., Bloomingdale: Had 10 points, eight assists, five steals and four rebounds. 

F/G Sydney Sandhoff, Sr., Steinbrenner: Recorded 11 points and 10 rebounds in a loss to Bloomingdale. 

G Briynna Sapp, Jr., East Bay: Scored a team-high 16 points in a win over Chamberlain. 

F Cameron Siler-Nixon, Sr., Steinbrenner: Finished with 16 points, three rebounds and three steals in a loss to Bloomingdale. 

G Ava Stoller, Jr., St. Petersburg: Led the Green Devils with 26 points, including three 3-pointers in a win over St. Petersburg Catholic. 

G Jinnae Williams, Jr., Newsome: Finished with 14 points and four assists in a win over Indian Rocks Christian. 

Saturday (Nov. 20)

Scoreboard

Berkeley Prep 69, Tampa Prep 59

Seffner Christian 58, Academy of the Holy Names 47

Clearwater Central Catholic 55, Tarpon Springs 15

Prime time performers

G/F Taylor Bedinghaus, So., Clearwater Central Catholic: Scored a team-high 15 points in a win over Tarpon Springs. 

G Kana Kosaka, Sr., Tampa Prep: Had 16 points and three rebounds in a loss to Berkeley Prep.

G Arianna Mosley, Jr., Tampa Prep: Recorded 34 points, five rebounds and five steals in a loss to Berkeley Prep.

G Cali Smitley, Fr., Clearwater Central Catholic: Finished with 12 points in a win over Tarpon Springs. 

Continue Reading
Advertisement

Boys Basketball

Friday sports schedule — Nov. 26

Published

on

Football

Region finals

Class 7A

Wharton at Tampa Bay Tech, 7:30

Class 6A

Hillsborough at Jesuit, 7:30

Class 5A 

Sebring at Clearwater, 7:30

Class 4A

Clewiston at Lakewood, 7:30

Class 3A

Clearwater Central Catholic at Berkeley Prep, 7:30

Class 2A

Zephyrhills Christian at Orlando Christian Prep, 7:30

Northside Christian at Naples First Baptist, 7:30

Boys basketball

Winthrop College Prep at Bradenton Saint Stephen’s, 3

West Oaks vs. Carrollwood Day, 5:30

Strawberry Crest at Seffner Christian, 6

Florida Get Down Showcase

Calvary Christian vs. Lake Nona, 10 a.m.

Jackie Simmons Thanksgiving Classic

Tampa Catholic vs. Andrew Jackson, 8:30

Girls basketball

Feast Week Classic at Carrollwood Day

East Bay vs. North Port, 11:30

Calvary Christian vs. Wesley Chapel, 1

Bishop McLaughlin vs. Wharton, 2:30

Orlando Bishop Moore vs. Tampa Catholic, 4

Seffner Christian vs. Armwood, 7

Continue Reading

Girls Basketball

Girls basketball: Tuesday night rewind — Nov. 23

Published

on

Scoreboard

Brooks DeBartolo Thanksgiving Shootout

Boca Ciega 64, Orlando Bishop Moore 46

Plant 53, Braden River 33

Brooks DeBartolo 49, Clearwater 43

Bell Creek Academy Tournament

St. Petersburg Catholic 35, Winthrop College Prep 11

Universal Academy 38, Hillsborough Baptist 10

Patel 50, Lakeland Christian 27

Other games

Keswick Christian 61, Sarasota Christian 27

Lakewood 47, Bartram Trail 40

Berkeley Prep 56, Wiregrass Ranch 31

Academy of the Holy Names 76, Countryside 13

Prime time performers

G/W Jaela Davis, Sr., Brooks DeBartolo: Scored a team-high 25 points in a win over Clearwater. 

F/W Olivia Delancy, Sr., Boca Ciega: Led the Pirates with 25 points and 12 rebounds in a win over Orlando Bishop Moore. 

F/G Grace Gavin, So., Academy of the Holy Names: Finished with 11 points and seven rebounds in a win over Countryside. 

G Claire Kelley, So., Wiregrass Ranch: Had 10 points and four rebounds in a loss to Berkeley Prep. 

G Lucy Morey, So., Academy of the Holy Names: Scored a career-high 26 points and recorded a double-double with 10 steals in a win over Countryside. 

G Gabrielle Morrison, Sr., Academy of the Holy Names: Ended up with her first triple-double (15 points, 10 assists, 10 steals) in a win over Countryside. 

G Karimah Nix, Sr., Boca Ciega: Recorded 12 points and seven rebounds in a win over Orlando Bishop Moore. 

G Alexis Staton, Sr., Boca Ciega: Had 14 points, eight steals, six assists and four rebounds in a win over Orlando Bishop Moore. 

G Tanner Strickland, Jr., Plant: Led the Panthers with 15 points, four rebounds and four assists in a win over Braden River. 

G Ace Sturdivant, Jr., Clearwater: Scored a team-high 17 points in a loss to Brooks DeBartolo. 

F Alaina Williams, Jr., Brooks DeBartolo: Finished with 11 points and four rebounds in a win over Clearwater. 

Continue Reading

Boys Basketball

Wednesday sports schedule — Nov. 24

Published

on

Boys basketball

Central Thanksgiving Tournament

Seventh place: Chamberlain vs. River Ridge, 3

Fifth place: Fivay vs. Gulf, 4:30

Third place: Bishop McLaughlin vs. Elevation Prep, 6

Championship: Central vs. Springstead, 7:30

Bell Creek Academy Tournament

Foundation Christian vs. Universal Academy, 2

Girls basketball

Bell Creek Academy Tournament

Hillsborough Baptist vs. Winthrop College Prep, 12

St. Petersburg Catholic vs. Universal Academy, 2

Other games

Lakewood at Jacksonville Bolles, 9

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps