Connect with us

Girls Basketball

Girls basketball: Monday night rewind — Nov. 22

Published

on

Scoreboard

Brooks DeBartolo Thanksgiving Shootout

Braden River 47, Gibbs 41

Plant 41, Carrollwood Day 40

Brooks DeBartolo 63, Boca Ciega 55

Bell Creek Academy Thanksgiving 

Lakeland Christian 54, Winthrop College Prep 18

Bell Creek Academy 56, Hillsborough Baptist 2

Other games

Patel 35, St. Petersburg Catholic 28

Keswick Christian 69, Bradenton Christian 29

Largo 35, Northeast 31

Prime time performers

C Alaya Barry, So., Gibbs: Had 11 points in a loss to Braden River. 

G Keyanti Burden, Sr., Carrollwood Day: Scored a team-high 14 points in a win loss to Plant. 

G/W Jaela Davis, Sr., Brooks DeBartolo: Finished with a team-high 27 points, including four 3-pointers, to go along with six assists and three steals in a win over Boca Ciega. 

F/W Olivia Delancy, Sr., Boca Ciega: Had 18 points, five blocks and four rebounds in a loss to Brooks DeBartolo. 

G Peyton Flournoy, Fr., Gibbs: Scored 11 points in a loss to Braden River. 

G Ava Graham, So., Keswick Christian: Led the Crusaders with 23 points, six rebounds, four assists and three steals in a win over Bradenton Christian. 

C/F Leighann Hanley, So., Carrollwood Day: Scored 10 points in a loss to Plant. 

G Sydney Jackwin, Sr., Keswick Christian: Finished with 11 points, nine rebounds, five assists and four steals in a win over Bradenton Christian. 

F Sydney Melcher, Jr., Keswick Christian: Had 13 points, six rebounds and six steals in a win over Bradenton Christian. 

G/F Julia Miller, Jr., Plant: Scored eight points, including three free throws in the finals, to lead the Panthers to win a win 

G Karimah Nix, Jr., Boca Ciega: Recorded 19 points and three steals in a loss to Brooks DeBartolo. 

G Mikayla Paschal, Fr., Largo: Led the Packers with 18 rebounds, 10 points and four steals in a win over Northeast. 

G Azzariah Styles, Fr., Plant: Scored a team-high 11 points in a win over Carrollwood Day. 

F Alaina Williams, Jr., Brooks DeBartolo: Had 10 points and five rebounds in a win over Boca Ciega. 

Continue Reading
Advertisement

Boys Basketball

Friday sports schedule — Nov. 26

Published

on

Football

Region finals

Class 7A

Wharton at Tampa Bay Tech, 7:30

Class 6A

Hillsborough at Jesuit, 7:30

Class 5A 

Sebring at Clearwater, 7:30

Class 4A

Clewiston at Lakewood, 7:30

Class 3A

Clearwater Central Catholic at Berkeley Prep, 7:30

Class 2A

Zephyrhills Christian at Orlando Christian Prep, 7:30

Northside Christian at Naples First Baptist, 7:30

Boys basketball

Winthrop College Prep at Bradenton Saint Stephen’s, 3

West Oaks vs. Carrollwood Day, 5:30

Strawberry Crest at Seffner Christian, 6

Florida Get Down Showcase

Calvary Christian vs. Lake Nona, 10 a.m.

Jackie Simmons Thanksgiving Classic

Tampa Catholic vs. Andrew Jackson, 8:30

Girls basketball

Feast Week Classic at Carrollwood Day

East Bay vs. North Port, 11:30

Calvary Christian vs. Wesley Chapel, 1

Bishop McLaughlin vs. Wharton, 2:30

Orlando Bishop Moore vs. Tampa Catholic, 4

Seffner Christian vs. Armwood, 7

Continue Reading

Girls Basketball

Girls basketball: Tuesday night rewind — Nov. 23

Published

on

Scoreboard

Brooks DeBartolo Thanksgiving Shootout

Boca Ciega 64, Orlando Bishop Moore 46

Plant 53, Braden River 33

Brooks DeBartolo 49, Clearwater 43

Bell Creek Academy Tournament

St. Petersburg Catholic 35, Winthrop College Prep 11

Universal Academy 38, Hillsborough Baptist 10

Patel 50, Lakeland Christian 27

Other games

Keswick Christian 61, Sarasota Christian 27

Lakewood 47, Bartram Trail 40

Berkeley Prep 56, Wiregrass Ranch 31

Academy of the Holy Names 76, Countryside 13

Prime time performers

G/W Jaela Davis, Sr., Brooks DeBartolo: Scored a team-high 25 points in a win over Clearwater. 

F/W Olivia Delancy, Sr., Boca Ciega: Led the Pirates with 25 points and 12 rebounds in a win over Orlando Bishop Moore. 

F/G Grace Gavin, So., Academy of the Holy Names: Finished with 11 points and seven rebounds in a win over Countryside. 

G Claire Kelley, So., Wiregrass Ranch: Had 10 points and four rebounds in a loss to Berkeley Prep. 

G Lucy Morey, So., Academy of the Holy Names: Scored a career-high 26 points and recorded a double-double with 10 steals in a win over Countryside. 

G Gabrielle Morrison, Sr., Academy of the Holy Names: Ended up with her first triple-double (15 points, 10 assists, 10 steals) in a win over Countryside. 

G Karimah Nix, Sr., Boca Ciega: Recorded 12 points and seven rebounds in a win over Orlando Bishop Moore. 

G Alexis Staton, Sr., Boca Ciega: Had 14 points, eight steals, six assists and four rebounds in a win over Orlando Bishop Moore. 

G Tanner Strickland, Jr., Plant: Led the Panthers with 15 points, four rebounds and four assists in a win over Braden River. 

G Ace Sturdivant, Jr., Clearwater: Scored a team-high 17 points in a loss to Brooks DeBartolo. 

F Alaina Williams, Jr., Brooks DeBartolo: Finished with 11 points and four rebounds in a win over Clearwater. 

Continue Reading

Boys Basketball

Wednesday sports schedule — Nov. 24

Published

on

Boys basketball

Central Thanksgiving Tournament

Seventh place: Chamberlain vs. River Ridge, 3

Fifth place: Fivay vs. Gulf, 4:30

Third place: Bishop McLaughlin vs. Elevation Prep, 6

Championship: Central vs. Springstead, 7:30

Bell Creek Academy Tournament

Foundation Christian vs. Universal Academy, 2

Girls basketball

Bell Creek Academy Tournament

Hillsborough Baptist vs. Winthrop College Prep, 12

St. Petersburg Catholic vs. Universal Academy, 2

Other games

Lakewood at Jacksonville Bolles, 9

Continue Reading

Trending

Copyright © Prime Time Preps