Hernando County Top Three
1. Springstead (9-2)
Up next: Monday at Citrus; Wednesday vs. Pasco; Friday at Citrus
Last week’s results: (W) Lake Minneola 2-1; (W) Nature Coast 7-1; (W) Hernando 6-0.
2. Nature Coast (5-3-1)
Up next: Monday at Crystal River; Wednesday vs. Cypress Creek; Friday at Lecanto
Last week’s results: (W) Central 8-0; (L) Springstead 7-1; (T) Citrus 1-1.
3. Weeki Wachee (5-5)
Up next: Thursday vs. Central
Last week’s results: (L) Lecanto 6-0;(L) Citrus 3-0; (L) Lecanto 8-0.
On the bubble: Hernando 8-5
Hillsborough County Top 15
1. Sickles (6-1-2)
Up next: Friday at King
Last week’s results: (W) Steinbrenner 2-0
2. Steinbrenner (7-0)
Up next: Friday at Bishop McLaughlin
Last week’s results: (W) Plant 5-2; (L) Sickles 2-0
3. Durant (6-1)
Up next: Saturday vs. Oviedo Master’s Academy; Saturday vs. Lakeland McKeel Academy
Last week’s results: (W) Sumner 5-0; (W) Brandon 9-0
4. Plant (5-2)
Up next: Friday at Wharton; Saturday vs. Harmony; Saturday vs. Oviedo Master’s Academy
Last week’s results: (L) Steinbrenner 2-0; (W) Gaither 7-1; (W) Blake 8-0
5. Tampa Catholic (6-2-1)
Up next: Idle
Last week’s results: (W) Carrollwood Day 8-0; (W) Academy of the Holy Names 3-1
6. Berkeley Prep (5-4-1)
Up next: Thursday vs. Lakewood Ranch; Friday vs. Bloomingdale
Last week’s results: (L) Lakeland Christian 4-2
7. Bloomingdale (4-1-3)
Up next: Friday at Berkeley Prep
Last week’s results: (W) Brandon 11-0; (T) Plant City 1-1
8. Freedom (5-0-1)
Up next: Idle
Last week’s results: (W) Middleton; (W) King 8-0
9. Tampa Bay Tech (4-1-1)
Up next: Friday vs. Gaither
Last week’s results: (W) Armwood 5-1
10. Armwood (6-1)
Up next: Friday vs. Lennard
Last week’s results: (L) Tampa Bay Tech 5-1; (W) Strawberry Crest 1-0
11. Strawberry Crest (3-2-3)
Up next: Idle
Last week’s results: (W) Chamberlain 8-0; (L) Armwood 1-0
12. Academy of the Holy Names (3-3-1)
Up next: Thursday vs. Fort Myers Bishop Verot
Last week’s results: (L) Tampa Catholic 3-1; (W) Lakeland McKeel 2-1
13. Riverview (5-1)
Up next: Friday vs. Alonso
Last week’s results: (W) Lennard 3-2
14. Newsome (2-2-2)
Up next: Friday vs. Robinson
Last week’s results: (W) Plant City 3-1; (T) Lakewood Ranch 1-1
15. Sumner (5-3)
Up next: Idle
Last week’s results: (L) Durant 5-0; (W) East Bay 8-0.
On the bubble: Gaither (4-2), Wharton (2-2-2), Robinson (4-3), Carrollwood Day (3-3)
Pasco Super Seven
1. Wiregrass Ranch (7-0-1)
Up next: Monday vs. Cypress Creek; Tuesday vs. Wesley Chapel; Friday at Mitchell
Last week’s results: (W) Zephyrhills (8-0); (W) Land O’ Lakes 2-0; (T) River Ridge 1-1.
2. River Ridge (8-1-1)
Up next: Tuesday at Zephyrhills; Thursday vs. Fivay
Last week’s results: (W) Gulf 8-0; (T) Wiregrass Ranch 1-1; (W) Cypress Creek 2-1
3. Cypress Creek (6-3)
Up next: Monday at Wiregrass Ranch; Wednesday at Nature Coast
Last week’s results: (W) Sunlake 3-0; (W) Pasco 8-0; (L) River Ridge 2-1.
4. Wesley Chapel (5-3-1)
Up next: Monday at Zephyrhills; Tuesday at Wiregrass Ranch
Last week’s results: (W) Fivay 7-0; (L) Sunlake 5-1
5. Land O’ Lakes (4-3)
Up next: Wednesday at Sunlake
Last week’s results: (L) Wiregrass Ranch 2-0; (W) Pasco 8-0.
6. Sunlake (3-4-1)
Up next: Monday at Pasco; Wednesday vs. Land O’ Lakes
Last week’s results: (L) Cypress Creek 3-0; (W) Wesley Chapel 5-1.
7. Mitchell (7-4)
Up next: Tuesday at Gulf; Friday vs. Wiregrass Ranch
Last week’s results: (W) Bishop McLaughlin 6-1; (W) Tarpon Springs 5-0; (W) Hudson 8-0.
Pinellas County Top 10
1. Palm Harbor University (7-1)
Up next: Friday vs. St. Petersburg
Last week’s results: (W) Clearwater 8-0; (W) Clearwater Central Catholic 8-0
2. Calvary Christian (7-1)
Up next: Idle
Last week’s results: (L) Osceola 1-0; (W) St. Petersburg Catholic 8-0; (W) Largo 2-0
3. East Lake (7-1-1)
Up next: Friday at Dunedin
Last week’s results: (T) St. Petersburg 2-2; (W) Pinellas Park 7-0.
4. St. Petersburg (5-1-1)
Up next: Friday vs. Palm Harbor University
Last week’s results: (W) Seminole 2-1; (T) East Lake 2-2
5. Osceola (7-1-1)
Up next: Idle
Last week’s results: (W) Calvary Christian 1-0; (T) Seminole 0-0
6. Shorecrest (5-1)
Up next: Idle
Last week’s results: (W) 2-0 St. Petersburg Catholic
7. Countryside (4-2-1)
Up next: Idle
Last week’s results: (W) Clearwater 8-1
8. Seminole (3-4-2)
Up next: Friday vs. Largo
Last week’s results: (L) St. Petersburg 2-1; (W) Clearwater 4-0; (T) Osceola 0-0
9. Canterbury (4-0)
Up next: Idle
Last week’s results: (W) Seffner Christian 2-1
10. Indian Rocks Christian (4-3-1)
Up next: Idle
Last week’s results: (L) Carrollwood Day 5-4; (W) Northside Christian 8-0
On the bubble: Tarpon Springs (3-4-1)