Boys basketball: Tampa Bay area report — June 21, 2024

Check out this weekend’s schedule for the Eckerd Team Camp, held at five locations in St. Petersburg.

Tonight

Eckerd College

Seminole vs. Pompano Beach, 6 p.m.

Plant vs. Southwest Miami, 7

Northside Christian vs. Strawberry Crest, 8

Countryside vs. Plant, 9

Gibbs

Gibbs JV vs. Berkeley Prep JV, 6 p.m.

Tampa SLAM vs. Sarasota Booker, 7

Venice vs. Armwood, 8

Gibbs JV vs. St. Petersburg JV, 9

St. Petersburg

St. Petersburg A vs. Gaither, 6 p.m.

Bell Creek Academy vs. Naples Lely, 7

Clearwater vs. Community School of Naples, 8

Clearwater Central Catholic vs. St. Petersburg B, 9

St. Petersburg Catholic

St. Petersburg Catholic vs. Palm Beach Atlantic, 6 p.m.

Riverview vs. Indian Rocks Chrisian, 7

Winthrop College Prep vs. Naples Gulf Coast, 8

Sarasota JV vs. Riverview JV, 9

Lakewood

Osceola vs. The Thunder, 6 p.m.

Lakewood vs. Cayman Islands, 7

Seminole JV vs. Cayman Island JV, 8

Durant vs. Zephyrhills, 9

Saturday

Eckerd

Bell Creek vs. Strawberry Crest, 9 a.m.

Winthrop College Prep vs. Naples Lely, 10

St. Petersburg A vs. Plant, 11

Riverview vs. Northside Christian, noon

Plant vs. Seminole, 1

St. Petersburg A vs. Southwest Miami, 2

Clearwater Central Catholic vs. Gaither, 3

Clearwater vs. Pompano Beach, 4

Clearwater Central Catholic vs. St. Petersburg Catholic, 5

Seminole vs. Palm Beach Atlantic, 6

Durant vs. Cayman Islands, 7

Armwood vs. Sarasota Booker, 8

Gibbs

Gibbs JV vs. Sarasota JV, 9 a.m.

Zephyrhills vs. Southwest Miami, 10

Gaither vs. Cayman Islands, 11

St. Petersburg B vs. Tampa SLAM, noon

Bell Creek Academy vs. The Thunder, 1

Countryside vs. Cayman Islands, 2

Riverview JV vs. Gibbs JV, 3

The Thunder vs. Sarasota Booker, 4

Naples Lely vs. Venice, 5

Northside Christian vs. Osceola, 6

Countryside vs. Venice, 7

St. Petersburg

St. Petersburg JV vs. Seminole JV, 9 a.m.

St. Petersburg B vs. Riverview, 10

St. Petersburg JV vs. Cayman Island JV, 11

Riverview JV vs. Berkeley Prep JV, noon

Clearwater vs. Venice, 1

St. Petersburg JV vs. Berkeley Prep JV, 2

Northside Christian vs. Naples Lely, 3

St. Petersburg A vs. Naples Gulf Coast, 4

Strawberry Crest vs. St. Petersburg B, 6

St. Petersburg Catholic

St. Petersburg Catholic vs. Naples Gulf Coast, 8 a.m.

Berkeley Prep JV vs. Cayman Island JV, 9

Seminole vs. Naples Gulf Coast, 10

Indian Rocks Christian vs. The Thunder, 11

St. Petersburg Catholic vs. The Thunder, noon

St. Petersburg Catholic vs. Sarasota Booker, 1

Osceola vs. Community School of Naples, 2

Winthrop College Prep vs. Indian Rocks Christian, 3

Plant vs. Palm Beach Atlantic, 4

Sarasota JV vs. Cayman Island JV, 5

Gaither vs. Indian Rocks Christian, 6

Lakewood

Winthrop College Prep vs. Community School of Naples, 8 a.m.

Armwood vs. Clearwater, 9

Clearwater Central Catholic vs. Tampa SLAM, 10

Countryside vs. Pompano Beach, 11

Seminole JV vs. Sarasota JV, noon

Durant vs. Palm Beach Atlantic, 1

Lakewood vs. Pompano Beach, 2

Durant vs. Community School of Naples, 3

Strawberry Crest vs. Osceola, 4

Lakewood vs. Southwest Miami, 5

Armwood vs. Zephyrhills, 6

Lakewood vs. Tampa SLAM, 7

Sunday

Eckerd

St. Petersburg B vs. Zephyrhills, 8 a.m.

Countryside vs. The Thunder, 9

Plant vs. Naples Gulf Coast, 10

Sarasota JV vs. Berkeley Prep JV, 11

Venice vs. Community School of Naples, noon

Plant vs. Cayman Islands, 1

Clearwater vs. Tampa SLAM, 2

Osceola vs. St. Petersburg B, 3

Armwood vs. Cayman Islands, 4

Gibbs

Gaither vs. Venice, 9 a.m.

Clearwater vs. Indian Rocks Christian, 10

St. Petersburg JV vs. Riverview JV, 11

Seminole JV vs. Gibbs JV, noon

Naples Gulf Coast vs. Palm Beach Atlantic, 1

Naples Lely vs. The Thunder, 2

Seminole vs. Winthrop College Prep, 3

Gibbs JV vs. Cayman Island JV, 4

St. Petersburg

St. Petersburg A vs. Palm Beach Atlantic, 9 a.m.

Pompano Beach vs. Naples Lely, 10

Osceola vs. Clearwater Central Catholic, 11

St. Petersburg A vs. Winthrop College Prep, noon

Cayman Island JV vs. Riverview JV, 1

Berkeley Prep JV vs. Seminole JV, 2

Northside Christian vs. Pompano Beach, 3

St. Petersburg Catholic

Durant vs. Indian Rocks Christian, 8 a.m.

Strawberry Crest vs. Riverview, 9

Northside Christian vs. Tampa SLAM, 10

St. Petersburg Catholic vs. Strawberry Crest, 11

Zephyrhills vs. Sarasota Booker, noon

Durant vs. Bell Creek Academy, 1

Clearwater Central Catholic vs. Riverview, 2

Sarasota Booker vs. Community School of Naples, 3

St. Petersburg Catholic vs. Bell Creek Academy, 4

Lakewood

Seminole JV vs. Riverview JV, 8 a.m.

St. Petersburg JV vs. Sarasota JV, 9

Lakewood vs. Armwood, 10

Countryside vs. Southwest Miami, 11

Lakewood vs. Gaither, noon

Seminole vs. Southwest Miami, 1